Най - вълнуващия въпрос зимно време.
krasi92 - майстор
От радиатора ще изтекът едни чернилки а пък и зад него не е много чисто
cvetoslav9 - помощник
вт апр 13, 2021 3:44 pmkrasi92 написа:
От радиатора ще изтекът едни чернилки а пък и зад него не е много чисто
Радиаторите са нови , дали е възможно за година да стане толкова много чернилка ?
krasi92 - майстор
Евентуално до една година ще разберем ако тогава пак пишеш
torbalan - Дървен философ
вт апр 13, 2021 4:25 pmcvetoslav9 написа:
....
Радиаторите са нови , дали е възможно за година да стане толкова много чернилка ?
Чернилка ще има. :)
По-голям шанс има, ако са стари и системата е претачана многократно, чернилката да е по-малко.
Жоро Георгиев - специалист
По темата. За регулиране на температурата в жилището (почти 100 кв панелка), използвам стаен термостат. На радиаторите има и термоглави (останали от ерата на въглищата), но те са винаги отворени на max, така, че може и без тях. Стайният термостат освен, че поддържа температурата в жилището, регулира и работата на котела. "Казва му" кога с каква температура вода да подава към радиаторите и кога дори да изключи защото е топло в жилището. Термоглава може би е оправдана единствено за спалнята, ако спите на по хладно.
ср апр 14, 2021 6:56 amЖоро Георгиев написа:
Най адекватното мнение.
Вероятно отопляваш с газов котел, какъвто е и казуса.
Хубаво е да се посочи и марката на котела. Не всички модулират по СТ.
Съгласен съм и за глави в спалните. Това може да се постигне също чрез секретните вентили, които смятам за задължителни, на всеки радиатор.
cvetoslav9 - помощник
ср апр 14, 2021 7:42 amТрифон П.Трифонов написа:
ср апр 14, 2021 6:56 amЖоро Георгиев написа:
Най адекватното мнение.
Вероятно отопляваш с газов котел, какъвто е и казуса.
Хубаво е да се посочи и марката на котела. Не всички модулират по СТ.
Съгласен съм и за глави в спалните. Това може да се постигне също чрез секретните вентили, които смятам за задължителни, на всеки радиатор.
[/quote



Със газов котел ще е на Хабитат! Кондензен!
ср апр 14, 2021 9:04 amcvetoslav9 написа:
Със газов котел ще е на Хабитат! Кондензен!
Твоята задача е да се поинтересуваш дали работи с модулиращ СТ и да потърсиш мнения за това технологично чудо, ако не си го направил досега.
То, комай само кондензни продават вече, та удивителните са са излишни.
Прочетох набързо за Джуджаро, но за контрол от СТ не видях да пишат в първото, което отворих.
Жоро Георгиев - специалист
ср апр 14, 2021 7:42 amТрифон П.Трифонов написа:
Това може да се постигне също чрез секретните вентили, които смятам за задължителни, на всеки радиатор.
Че секретните вентили на изхода от радиатора са задължителни, мисля, че две мнения няма! Може и чрез тях да стане регулиране на температурата в помещението, но мисля, че тяхното предназначение е друго. Те трябва да изравнят работата на всички радиатори в жилището. Особено както е при мен, един кръг и всички радиатори накичени последователно на него. Почти една седмица си играх с тях докато и последния радиатор започна да топли както трябва.
andy_forresite - майстор
Регулиращите вентили на изходите на радиаторите изпълняват същата функция като прецизните кранчета (с няколко оборота от отворено до затворено положение) в разпределителните колектори. При двутръбка и различни дължини на тръби и големини на радиатори разбираш че е по-добре с регулиращи вентили, отколкото без тях.

Стайният термостат, въпреки че му викат "стаен", и когато е само един, пуска и спира топлоподаването във всички помещения. Когато е модулиращ пак го пуска и спира, но го и регулира по заложения алгоритъм. За мен СТ трябва да се използва:
1. В "еднообемни" жилища. Демек стаите да са интегрирани във вътрешността на 4 външни стени. Апартамент в жилищен блок е типичния пример.
2. Тези външни стени трябва да притежават определени топлотехнически х-ки за целите на запазване на топлинката. Пояснявам. Стопля се до 24°, отоплението спира и в следващите 5 часа вътрешната температура да е спаднала с не повече от 2 градуса. СТ е неподходящ за бързоизстиващо жилище. Разбира се, на който не му пречи On/Off отопление през час, значи друг вариант за температурен контрол просто няма и тогава е ясно - СТ и точка.
Пак според мен СТ не върши по-добра работа от ТГ при много студено време.

Когато сме си избрали ТГ пред СТ трябва да вземем предвид минималната мощност на топлоизточника. При отприсъденяване на радиатори в по-топлите помещения способноста на системата да поема топлина естествено намалява и постепенно доближава минималната мощност на топлоизточника. Да речем останали са две помещения с капацитет на топлоотдаване 2.5 киловатчаса, пък минималната мощност ни газовия на котел примерно е 3 квч. Тогава ще се стигне до цикличен On/Off докато някой радиатор от затоплилите се преди това стаи "не огладнее" и не се включи в играта.

Тема "Термоглави или Стаен термостат?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: