Най - вълнуващия въпрос зимно време.
unicata - специалист
Здравейте, имам следното питане:
Къща на два етажа по 75квадрата приблизително, котел в мазе което е извън къщата но е на външната стена и под нивото на етажа.
Човека, мой приятел, иска да сложи котел на пелети в мазето. въпросът е че водата трябва да тича в доста различни посоки.
на първия етаж колектора е под стълбите както е видно от картинката, а на втрия етаж колектора е изнесен в единия край на къщата. Къщата е широка близо 13м, притеснява ме че водата за втория етаж може да е малко, тъй като от една страна трябва да иде максимално наляво, а после до най- далечните радиатори и лири максимално на дясно, та това вероятно ще е проблем и се чудя каква помпа да ползваме, височината я смятаме под 6м от мазето до най-горната точка на системата. До колектора на първия етаж има ППР тръби Ф32 които отиват на втория етаж. Незнаем от къде минават трбите тъй като къщата е купена така, на мазилка и шпакловка и тепърва трябва да се прави всичко.
Та моля да кажете как да сметна каква помпа ще ми трябва. или да ми препоръчате някаква. Мислех си за Вило йонос пико, гледам че може да се регулира по диференциално налягане или температура, а това с налягането вероятно ще е удобно когато е топло и половината радиатори са затворени, но ще гони ли достатъчно вода?

И втори проблем, човека иска да сложи рециркулация на топлата, вода така, че да има топла вода на мивката в момента на пускане, в къщата има две бани на втория етаж, кухня и тоалетна на първия. Бойлерът ще е 300л(засега) и ще се намира в пералното помещение. Гледах помпи за циркулация на грудфос за рециркулация на БГВ, но там параметрите са 1,2м максимална височина, друга не намерих, предполагам че ще ползваме обикновена помпа за отопление, това което ме притеснява е че едната баня и тоалетна са точно до бойлера и дали няма да върти на късо през тях. След помпата мисля да сложа възвратен клапанточно преди да го хвана за входа(студената вода) на бойлера.

Ако досаждам се извинявам предварително, моля за коментари основаващи се на опит или поне на нещо подкрепено с доводи, а не да си чешем езиците.
Ще съм благодарен за всеки съвет.
Благодаря.

Прикачен файл

кътина.png
кътина.png (10.96 KиБ) Видяна 1333 пъти
шоп - майстор
Напор от 1,2м за рециркулационна помпа е предостатъчен.
Не се лъжете да слагате помпи за парно или солари за БГВ, защото са с чугунение корпуси и водата става гадна.

Моята помпа е wilo star Z с бронзов корпус е и харчи от 2 до 4,5 вата.
unicata - специалист
ср апр 14, 2021 2:45 pmшоп написа:
Напор от 1,2м за рециркулационна помпа е предостатъчен.
Не се лъжете да слагате помпи за парно или солари за БГВ, защото са с чугунение корпуси и водата става гадна.

Моята помпа е wilo star Z с бронзов корпус е и харчи от 2 до 4,5 вата.
това за два етажа и денивелация около 4м?
благодаря колега, ако е така ще взема такава, просто факта че пише 1,2м а височината е 4м ме тревожеше.
вързал си я предполагам на входа на бойлера(студената вода) ползвал ли ви възвратен клапал или друга арматура?
Бойлерът си има вход за рециркулация. Остави това на "твоят човек"!
Възвратен клапан за какво? Евентуално на входа на бойлера, за да не тръгне хладка или топла от студеното кранче, пак евентуално.
https://i2.wp.com/moikolodets.ru/wp-con ... -i-boy.png
При няколко кръга, просто се събират на входа на помпата, като евентуално могат да се сложат кранове за балансиране, че да не върти "на късо".
Още по добър вариант, с термо смесител.
https://www.akva.bg/media/filemanager/s ... 2632279878
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на ср апр 14, 2021 3:14 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
ср апр 14, 2021 2:48 pmunicata написа:

вързал си я предполагам на входа на бойлера(студената вода) ползвал ли ви възвратен клапал или друга арматура?

Вързал съм си я на отвора за рециркулация на бойлера.

Помпите вило стар зет са два модела по спомен. С врадени кранове и еднопосочен вентил и без. Моята си е с вграден клапан.


П.П. бъркаш напора на помпата с височината на сградата. Тия помпи издържат до 10 бара а това е около 100 м висока сграда приблизително.
ESPACE - майстор
Може и 1,2м да е. Това е нискомощностна помпа, не и трябва голям напор. Колкото са дълги тръбите нагоре, толкова са и надолу. И с 0,5м напор да е пак ще я върти тази вода.

ПП. Някой си изтри мнението за напора, и отговора ми увисна.
unicata - специалист
Благодаря за отговорите, явно тези които съм гледал по 5 вата са нормални и ще се справят.
nautilus33 - майстор
Здавейте,
да ползвам темата на колегата, защото и аз трябва да взема циркулационна помпа за котел на твърдо гориво. Нещата са като при автора- два етажа, котел извън къщата на около 1 метър под нивото на първи етаж. Тръба 1цол от котела до колеткора на първи етаж, и после коло 3 метра от колектор 1 до колектор 2 на втори етаж. 6 радиатора и две лири плюс бойлер 200л. Помпа 25-40 дали ще ми свърши работа? Гледам и една на Вило wilo frs 25/65-3, но не знам дали 65 или 3 е водния стълб
radius - майстор
Еми като не знаеш, отваряш https://www.wasserpumpe.de/wilo-frs25-65-3 и гледаш.
nautilus33 - майстор
ср апр 14, 2021 5:03 pmESPACE написа:
Може и 1,2м да е. Това е нискомощностна помпа, не и трябва голям напор. Колкото са дълги тръбите нагоре, толкова са и надолу. И с 0,5м напор да е пак ще я върти тази вода.

ПП. Някой си изтри мнението за напора, и отговора ми увисна.
Да се разбира ли, че и 25-4 би ми свършила работа. Гледах, четох, и като че ли размислих и клоня към Grundfos Alpha2 25-40 180, но се чудя да не дойде слаба, че после няма как да я върна.

Тема "Избор на циркулационна помпа и помпа БГВ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: