• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
от видяното и прочетеното по форумите, соларните инсталации за БГВ се правят основно с тръби с метрични размери. Удачно ли е да се ползват цолови такива, и по-специално 5/8" размер, или ще е сложно подвързването към бойлер и колектор?
LazarGanev - "Велик майстор"
ср апр 21, 2021 5:41 pmnautilus33 написа:
Удачно ли е ?
Затруднения може да имаш евентуално при изчисляване на обема - трябва да превръщаш галоните в литри :cool: . Иначе няма проблеми - в краищата минаваш на тръба ф18 и си ти. Ама 5/8 е разхищение, аз работя с 1/2 до 500л бойлер.
nautilus33 - майстор
Ами майстора искаше да ползваме ППР с влока Ф20, но както той сам каза, имат свойството да стават на макарон като се нагреят от водата, а ще имам част, която ще е замазана в подовата замазка, и реших да дам повече пари, но да мина на сигурното. Та, реших, че щом предлага Ф20, 5/8" е удачно. Каква би била разликата в такъв случай с 1/2 и 5/8 тръба? Все пак 1/2 е по-евтина и ще ми е по-изгодно да взема нея. Но си мислех, че при 5/8 има по-голям дебит и предполагам ще затопля по-бързо или не е така.
Тръбният път между колектор и бойлер ще е около 13 метра, бойлер 200л, за колектор още не е взето решение колко кв.м.
Последна промяна от nautilus33 на ср апр 21, 2021 8:11 pm, променено общо 1 път.
В Нил водата тече бавно. Представи си, че е десетина пъти по тясна реката! Сега си представи движението на водата!
ср апр 21, 2021 7:04 pmnautilus33 написа:
...
Тръбният път между колектор и бойлер ще е около 13 метра, бойлер 200л, за колектор още не е взето решение колко кв.м.
Това вече е нещо на мегдана.
Ф15 мед, 2.7 м3 колектор.
2х2м3 са много за 200, а 2.7 леко ще малее за този бойлер. Все пак зависи от потреблението.
2х2м3 и 300л бойлер?
nautilus33 - майстор
Демек 5/8" тръба ще е ОК, тъй като я дават 15,87мм. 300л. няма да има къде да го събера най-вероятно, то и за 200л. са малко на кантар нещата дали ще мине през вратата на килера, в който ще се момещава, тъй като ги дават около 60см диаметър, а светлия отвор в момента без каса е малко над 60см. И на мен 2х2кв/м ми се видат множко за тоя бойлер, потреблението ще е главно за баня, като не обичаме да се киснем по много, т.е. от п-икономичните сме :)
LazarGanev - "Велик майстор"
За 200л два панела по 2м2 или един голям. За тази цел става и с 3/8", правил съм го, понеже клиентът си беше взел материалите, та на негова отговорност го вързахме и си работи без проблеми. Научих нещо на чужд гръб и сега го споделям :wink: . С 5/* съм връзвал 3 панела по 2,4м2 на Бош и 500л бойлер. При соларите стремежът трябва да е към минимален диаметър, за да може загрятата в панелите течност да стигне възможно най-бързо до серпентината, а не да изстива по тръбите. Изолация поне 13мм, още по-добре 19мм. Няма и 100лв повече ще дадеш, но го правиш вечно
nautilus33 - майстор
А сега :? :) 3/8 или 5/8 ще е по-добре в моя случай? Или нещо между двата примерно 1/2 както беше предложил по-горе? Под един голям колектро имаш предвид направо 4кв.м. или по-добре както предложи Трифон един 2,7кв.м.
шоп - майстор
пет апр 23, 2021 3:04 pmnautilus33 написа:
Под един голям колектро имаш предвид направо 4кв.м.
Къде ги продават тези колектори:-) :?

Аз бих сложил на 200л бойлер два медни селективни х 2м2 всеки на зимен ъгъл.
nautilus33 - майстор
ср апр 21, 2021 9:17 pmLazarGanev написа:
Изолация поне 13мм, още по-добре 19мм. Няма и 100лв повече ще дадеш, но го правиш вечно
Не мога да намеря изолация 12х19, на няколко сайта звънях и нямат. Ако някой знае от къде мога да поръчам, ще съм благодарен.
torbalan - Дървен философ
Е, то 5/8 е таман 15мм.
  • 1
  • 2

Тема "Цолови медни тръби към колектор/бойлер?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: