• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
angelfilev - специалист
пет апр 23, 2021 12:04 pmКумчо Вълчо написа:
чет апр 22, 2021 5:55 pmmaistora1965 написа:
Има ли вероятност едната неръждавеика да не е точно неръждаема че ще я вграждам в кумина и ми се иска да нямам проблеми в бъдеще.
Майсторе, чувал съм за един тарикатлък на дребно, че и лично съм го пробвал даже, а именно:
Вземаш едно постянно магнитче и го допираш до кюнеца. Ако неръждаемата стомана е що-годе качествена, то магнита НЕ залепва за нея. Не съм сигурен обаче, дали няма изключения при по-нискокачестените неръждавейки, но дори и да има, хване ли я магнита, по-добре не я купувай.
Не виждам да се коментира марката неръждаема стомана. Популярни са марки AISI 304 и AISI 316. Втората съвсем грубо е 30-50% по-скъпа, но значително по-устойчива на агресивна среда.
maistora1965, съветвам те да купиш точно от AISI 316 за да си спокоен. От AISI 304 е допустимо да се прави комин при сухи димни газове без конденз. Едва ли има гаранция за това.

"Кумчо Вълчо", пробата с магнит често върши работа, но методът не е универсален. Немагнитни са аустенитните стомани, а те могат да бъдат и ръждаеми и неръждаеми. Феритни и мартензитни неръждаеми стомани имат магнитни свойства. Лесно може да се провери с неръждаем кухненски нож.
6osi6 - майстор
И 316 не я препоръчват за газове с конденз.
Само 904 L се препоръчва за кондезни газове от котли клас 5 и материалът е устойчив на сярна киселина, но температурата на газовете не трябва да надвишава 400 C°.
https://en.calameo.com/read/005539611296ab917fac7
На стр. 23 има цени. Прав димоотвод от метър е 200 и няколко лева, но това е с отстъпката и след заявка и капаро.
След страница 162 са цените за димоотводите Ф 0,8 мм. за въглищните котли. Само че, те не издържат на ниски температури на газовете. Не са за клас 5. Над страниците с цените е показан номера на стоманата, има икони кой димотвод за какъв котел е.
maistora1965 написа:
...
Каквито и да вземеш, сложи вата и фолио и не дръж котела ниски или много високи температури - без почистване.
Кумчо Вълчо - специалист
пет апр 23, 2021 2:08 pmangelfilev написа:
пет апр 23, 2021 12:04 pmКумчо Вълчо написа:
чет апр 22, 2021 5:55 pmmaistora1965 написа:
Има ли вероятност едната неръждавеика да не е точно неръждаема че ще я вграждам в кумина и ми се иска да нямам проблеми в бъдеще.
Майсторе, чувал съм за един тарикатлък на дребно, че и лично съм го пробвал даже, а именно:
Вземаш едно постянно магнитче и го допираш до кюнеца. Ако неръждаемата стомана е що-годе качествена, то магнита НЕ залепва за нея. Не съм сигурен обаче, дали няма изключения при по-нискокачестените неръждавейки, но дори и да има, хване ли я магнита, по-добре не я купувай.
Не виждам да се коментира марката неръждаема стомана. Популярни са марки AISI 304 и AISI 316. Втората съвсем грубо е 30-50% по-скъпа, но значително по-устойчива на агресивна среда.
maistora1965, съветвам те да купиш точно от AISI 316 за да си спокоен. От AISI 304 е допустимо да се прави комин при сухи димни газове без конденз. Едва ли има гаранция за това.

"Кумчо Вълчо", пробата с магнит често върши работа, но методът не е универсален. Немагнитни са аустенитните стомани, а те могат да бъдат и ръждаеми и неръждаеми. Феритни и мартензитни неръждаеми стомани имат магнитни свойства. Лесно може да се провери с неръждаем кухненски нож.
Филев, предполагам, че е така, както го казваш. Иначе пътят по отношение на коминните тела е поотъпкан, масово производителите използват ламарина ''AISI 304-BA'', като за нея гарантирам, че е антимагнитна. Важното е човек да е сигурен какво точно купува, в смисъл да изисква пълната информация от продавача, че начинанието не е от най евтините.
angelfilev - специалист
пет апр 23, 2021 4:30 pmКумчо Вълчо написа:

Филев, предполагам, че е така, както го казваш. Иначе пътят по отношение на коминните тела е поотъпкан, масово производителите използват ламарина ''AISI 304-BA'', като за нея гарантирам, че е антимагнитна. Важното е човек да е сигурен какво точно купува, в смисъл да изисква пълната информация от продавача, че начинанието не е от най евтините.
Напълно съм съгласен, че човек трябва да е сигурен какво точно купува.
Исках да обърна внимание дали разликата в цената за която стана дума в началото не е заради марката стомана?
Това за магнита го написах само за обща култура.
Темата ме интересува защото имам по наследство селска къща с безнадеждно запушен комин.
Ще ми се някой да напише "от 5-15 години имам комин от стомана 304 и нямам (имам) проблем".
maistora1965 - специалист
Тези който гледам са марка AISI 304 от 316 не съм виждал димните газове ще са единственно от пелетен котел така че предполагам се изключва наличието на каквито и да е кисели газове.А и като ще е вътре в зидан кумин предполагам че ще е по лесно да се поддържа топъл.
6osi6 - майстор
Без перлит или вата в комина може да изгният след няколко години.
http://kominiarze.pl/?site=aktualnosci&more=84
В пелетите има сяра и хлор. Затова в каталога пише - 304l за течни горива, 316l за всякакви горива с влажност до 12% и с висока температура на газовете. 316l са малко по-скъпи, не се търсят и ги правят по поръчка, затова не ги намираш в магазините.
Докторантура се пише тука, за някакъв комин!
Преди 11години купих крайно гърне неръждаемо. Ръждяса за 2-3месеца, но още не е изгнило. 11 години!
Преди 4=5 години сложих на комините си френски варелчета, от Камининокс сякаш бяха. Онова, на Пелетния, работи в много неблагоприятен режим. В голям студ, от него висят ледени висулки. Нищо му няма.
Живота си върви, а аз да се притеснявам, за някаква ламарина, че нямало да и се радват внуците!
Като имам възможност, просто го правя. Нямам ли, Коминът си пуши и така.
https://photos.app.goo.gl/16nU8fRWNuCp1XPP8
6osi6 - майстор
Топъл комин от обикновена ламарина може да не изгние и след 10 години.

Това долу е 316l след един сезон употреба с ниска темп. на газовете и без изолация.
Прикачен файл:
IMG_20210424_181633_211.jpg

Прикачен файл

IMG_20210424_181706_743.jpg
  • 1
  • 2

Тема "иноксов димоотвод" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: