• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте и поздравления за готиния форум!

Говорим за вила - монолит, 800МНВ, стени от 2х тухли единички, две помещения, 24 м2 общо, това лято ще достроя още две помещения по същия способ като съществуващите, 18м2 общо, и ще имам 42 м2 рзп, със следното разпределение - кухня с дневна - преходна, две спални, баня с тоалетна и малко антре пред банята, с функция и на перално/мокро. Чертеж ще кача веднага, щом получа такъв. Ще се положи вътрешна изолация - вата и картон на стени и таван, фибран под дюшемето, защото вече на доста места чета, че при къщи и вили, които не се обитават постоянно, вътрешната изолация е по-рентабилния вариант, и се постига значително по-бързо затопляне на помещенията (поправете ме ако греша).
Имам голямо желание да можем да я посещаваме и зимата, и за това още на този етап искам да изясня въпроса с отоплението, за да се заложи необходимото още на етап дострояване, преди изолация итн. Моята идея е, в кухнята - дневна, да се вгради печка на дърва с водна риза и фурна, която да се комбинира с ел котел, и отоплителни тела тип конвектори - 4 броя. Към инсталацията предвиждам и ел бойлер 60-80л със серпентина за БГВ, ако няма някакъв недостатък да се върже към тази с-ма разбира се. Идеята е преди тръгване натам, да се включва котела 12, 20 или колкото е нужно там часа, за да се постигне поносима температура при пристигането, а когато сме вече там, да се пали и печката на дърва, първо защото разполагам с такива, второ, защото ще има ефекта от живия огън в дневната-кухня. Ел котела трябва да има и термостат, защото при заспиване и загасване на печката, не искам на се събуждам с премръзнал нос. Предполагам с-мата трябва да е затворена, и пълна с антифриз, за да се избегне замръзване?

Моля за коментари и насоки относно идеята ми, добра ли е, приложима ли е, има ли по-добро, или по-удачно решение за отопление по зададените изисквания?

Предварително благодаря!
Jacomo - специалист
Вътрешната изолация задължително с паропреграда, иначе ще прави конденз отвътре на външната стена зад ватата.
Също трябва да помислиш да не минава топла вода през водната риза на печката (или друг вариант) , когато работи ел. котела, че топлината ще бяга през комина. И за бойлера важи същото - през серпентината да се грее само от печката.
С каква мощност е партидата за ток?
Като цяло ми харесва идеята на комбинирано отопление, ще можеш да ползваш нощната тарифа, а през деня - дърва. Каква е идеята на конвекторите, вместо нормални радиатори?
Привет,

Въпросната паропреграда между ватата и картона, или между ватата и стената?

При отопление от котела, мисля че с няколко магнет вентила бих могъл да ограничавам потока към камината и бойлера, щом е нужно, може да затварям и клапата на комина докато не съм там.

Дали вградените помпа и разширителен съд в ел котела, ще са достатъчни за нуждите на цялата система?

Партидата за ток ще разбера следващата седмица - тогава ще я прехвърляме, но съм я товарил с 8 киловата, и не е имало драми до момента, не съм сигурен, но си мисля че при добра изолация и 6кв котле ще е що-годе достатъчно за предварително подгряване, и поддържане на температура в малките часове.

Идеята за конвекторите е, че поне доколкото прочетох, могат да работят ефективно с по-ниска температура на горещата вода, а при еднаква температура на водата, загряват помещенията значително по-бързо от радиатор, не знам така ли е наистина, но поне на теория ми звучи доста добре.
нед май 09, 2021 12:26 pmjungleraver написа:
...
Идеята за конвекторите е, че поне доколкото прочетох, могат да работят ефективно с по-ниска температура на горещата вода, а при еднаква температура на водата, загряват помещенията значително по-бързо от радиатор, не знам така ли е наистина, но поне на теория ми звучи доста добре.
Ехааа. Страхотна идея.
Айде сега, да оставим приятната музика, в ушите и да сложим нещата в уравнение!
Температурата е в средата.
Радиаторите (или конвекторите) са у десно.
Какво трябва да правим у лево, за да може да сменим деснотото, понеже средното е се същото?! А?!
Марш обратно у шести клас!
LazarGanev - "Велик майстор"
нед май 09, 2021 2:05 pmТрифон П.Трифонов написа:
Марш обратно у шести клас!
:-D
То при сегашните обучения даже нема нужда да оди на училище, стига да има познат шестокласник :wink:
шоп - майстор
съб май 08, 2021 9:41 pmjungleraver написа:


Моля за коментари и насоки относно идеята ми, добра ли е, приложима ли е, има ли по-добро, или по-удачно решение за отопление по зададените изисквания?

Привет, правил съм две такива системи на приятели и на още една отоплителна система съм бил консултант.
Същото задание. Вила... зима... да е топло преди да дойде семейството и жив огън докато са там.

Едната отоплителна система бе с електрическо подово под паркета пускано през интернет + камина на дърава с водна риза и с 2 радиатора и бойлер

Втората система беше с 3 електрически конвектора управелявани с Wi FI и камина на дърва с въздушна риза и въздуховоди.

Третата система бе с 3 инверторни климатика с интернет контрол и камина на дърва с въздушна риза.

Последният вариант е най-скъп, но и най-икономичен и безпроблемен.
Втория бе компромис между безпроблемност и разходи.

Първия вариант не се представи добре. На третата година в една от стаите подовото се скапа, а на първата година водната помпа бе блокирала, приятелят наклал печката и тя завряла. Изхвърлила антифриза през клапана и вместо един приятен уйкенд са имали проблеми.
нед май 09, 2021 5:57 pmшоп написа:
съб май 08, 2021 9:41 pmjungleraver написа:


Моля за коментари и насоки относно идеята ми, добра ли е, приложима ли е, има ли по-добро, или по-удачно решение за отопление по зададените изисквания?

Привет, правил съм две такива системи на приятели и на още една отоплителна система съм бил консултант.
Същото задание. Вила... зима... да е топло преди да дойде семейството и жив огън докато са там.

Едната отоплителна система бе с електрическо подово под паркета пускано през интернет + камина на дърава с водна риза и с 2 радиатора и бойлер

Втората система беше с 3 електрически конвектора управелявани с Wi FI и камина на дърва с въздушна риза и въздуховоди.

Третата система бе с 3 инверторни климатика с интернет контрол и камина на дърва с въздушна риза.

Последният вариант е най-скъп, но и най-икономичен и безпроблемен.
Втория бе компромис между безпроблемност и разходи.

Първия вариант не се представи добре. На третата година в една от стаите подовото се скапа, а на първата година водната помпа бе блокирала, приятелят наклал печката и тя завряла. Изхвърлила антифриза през клапана и вместо един приятен уйкенд са имали проблеми.
Привет, много благодаря за споделената информация, електрическо подово отпада по дефолт, имам досег до такова в приятелска къща, и не ми допада изобщо как се справя, може би ако се живее постоянно там ще е добре, но в неговия случай отнема твърде много време, до достигане на приятна температура. Климатиците също отпадат, първо заради бюджета, второ, помещенията са май твърде малки, за да работят ефективно. За вариант две пък нямам височина за въздуховоди, в момента е 245, и не искам да жертвам от нея, то реално ако имах мегдан за въздуховоди, може би щях да обмислям направо някоя пелетна с въздушна риза, така дори всички изисквания влизат в една единствена система, при това суха и доста опростена, ще взема да помисля и върху това, някой да го е правил и да сподели?


Посъветвайте, има ли някакви основни недостатъци на това, което предлагам аз, и реално имат ли предимство водните конвектори, или радиаторите са си по-удачни?
LazarGanev - "Велик майстор"
И що се замисляш за топловъздушна пелетна камина, пък изключваш водната, а мислиш сложни варианти с два източника, превключване на кранове сутрин/вечер и не знам кви още измишльотини? Конвекторите нямат никакво предимство, само вдигат бюджета
Вероятно защото чуждите помпи имат склонност да блокират, без да пропускат рожден ден.
От 5 помпи, вече 7 навършени сезона, нямах тоя късмет.
Добре де, да не смятаме слънчевата, че тя си се врътка редовно!

Лазаре, сега си спомням, че децата туриха една пелетарка, която включват час преди да се приберат. Измислили начин да драскат клечката на телефона.
Топлата къща дава някакво спокойствие. Друго си е спокойно да нацепиш дърва, за печката в лятната кухня. На втори сезон установиха, че няма нужда да палят толкова рано- в лятната им е много уютно. Но пък чувството за пълен контрол, над каквото и да е, допълва гореспоменатото спокойствие.
И аз така, мажа по телефона, а последно време се усещам, че само го наблюдавам.
нед май 09, 2021 10:12 pmLazarGanev написа:
И що се замисляш за топловъздушна пелетна камина, пък изключваш водната, а мислиш сложни варианти с два източника, превключване на кранове сутрин/вечер и не знам кви още измишльотини? Конвекторите нямат никакво предимство, само вдигат бюджета
Защото водна пелетна за под 100м2 не намирам, да я сложа на 40 квадрата къще не ми се струва разумно, какво мислиш?
Относно конвекторите - питам си и търся съвет, явно писанията за тях не са чиста монета...
  • 1
  • 2

Тема "Отопление на вила - комбинация ВР + ел котел - въпроси" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: