• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте. Тази година искаме да изградим отоплителна система в къщата ни, която се намира в село близо до В.Търново. В момента в хола и кухнята се топлим с климатик, а в две от спалните с ел.конвектори. В останалата част от къщата (още една спалня, коридор, антре, баня с тоалетна и още една тоалетна) отопление няма, но определено искаме това да се промени. В селото няма газ, а на дърва или изцяло на климатици не искаме. На къщата е направен вече ремонт и за подово е късно. Ходих във фирма БГ Терм, където ми препоръчаха термо-помпа с вентилаторни конвектори. Показаха ми и пелетните системи, но като цяло май не ги препоръчват толкова колкото ТП. Мъжът, с който говорих ми каза, че вентилаторните конвектори могат да работят както с ТП, така и с пелетна система, но честно казано не ми обясни разликите, кое е какви предимства и недостатъци има, кое е по-ефикасно, кое е по-икономично и т.н. Дали някой тук ще ми може да ми обясни тези неща, да ми даде съвети, препоръки и т.н.?
Още малко инфо за къщата - има външна изолация 10 см, нова дограма (троен стъклопакет) и вътрешна изолация на таваните. Къщата е от две части - стара и нова, както и на две нива - старата част е леко вкопана (там са хол и кухня), а новата част - има маза, която е вкопана наполовина и над нея са трите спални, коридора и банята с тоалетната. Между двете нива на къщата има антре, тоалетна и стъпалата между двете нива. Старата част е гредоред и стените са доста дебели. Новата част е бетон и тухли, но стените са доста тънки. Покривът на новата част не е ремонтиран и реално погледанто имаме доста топлозагуби от там. Мислим да сложим вата около 10 см на пода на таванското помощение, за да намалим загубите. Та горе-долу е това.
Благодаря :)
speka_rs - майстор
Аз вентилаторните конвектори не ги харесвам, ако ще са вентилаторни конвектори според мен по-добре отделни климатици.
Ползвам термопомпа със радиатори и пелетен котел със буфер и радиатори :
- Термопомпата мързелива работа цъкваш копче работи.
- Пелетите са автоматизирано изгаряне на твърдо гориво. Има си пушек, има си пепел ( да много по-малко е от на дърва и въглища), има си и хамалогия. Ама топлината на радиатора си е друга работа.

Стабилен ли е тока в това село, защото да не се окаже, че термопомпата се шашка. Не е малък консуматор 3-4-5 кВт.

п.с. Дай някакав план на къщата да можем да помогнем с малко повече акъл .
вт май 18, 2021 12:09 pmspeka_rs написа:
Аз вентилаторните конвектори не ги харесвам, ако ще са вентилаторни конвектори според мен по-добре отделни климатици.
Ползвам термопомпа със радиатори и пелетен котел със буфер и радиатори :
- Термопомпата мързелива работа цъкваш копче работи.
- Пелетите са автоматизирано изгаряне на твърдо гориво. Има си пушек, има си пепел ( да много по-малко е от на дърва и въглища), има си и хамалогия. Ама топлината на радиатора си е друга работа.

Стабилен ли е тока в това село, защото да не се окаже, че термопомпата се шашка. Не е малък консуматор 3-4-5 кВт.

п.с. Дай някакав план на къщата да можем да помогнем с малко повече акъл .
А каква е причината да не харесвате вентилаторни конвектори?
С какви радиатори може да работи ТП?

За тока - сега се замислих над това. Не е много хубав :sad: Ние сме с трифазен, обаче едната фаза е доста зле. Самите кабели между стълбовете са стари и "преправяни". В момента УЖ слагат нови стълбове от енергото, ама дали ще сменят скоро цялата инсталация не се знае :sad: Ще трябва да разпитам.
План - ще се опитам тези дни да начертая :)
speka_rs - майстор
вт май 18, 2021 7:14 pmsilence` написа:
А каква е причината да не харесвате вентилаторни конвектори?
С какви радиатори може да работи ТП?

За тока - сега се замислих над това. Не е много хубав :sad: Ние сме с трифазен, обаче едната фаза е доста зле. Самите кабели между стълбовете са стари и "преправяни". В момента УЖ слагат нови стълбове от енергото, ама дали ще сменят скоро цялата инсталация не се знае :sad: Ще трябва да разпитам.
План - ще се опитам тези дни да начертая :)
Това което не харесвам във вентилаторните конвектори е, че имат един допълнителн топлообмен и духат като климатици. Единственото, което можеш да получиш в повече от комплект конвектори с термопомпа сравнение с отделни климатици, е топла вода за определен вид бойлер.

Термопомпа може да работи с големи преоразмерени радиатори ( обикновенно панелни).

За тока съм чувал от други села, и за това казвам да поразпиташ малко преди да да направиш сериозна инвестиция в термопомпа.

Не се мъча да те отказвам от термопомпата, просто провери дали е добро решение за конкретния случей.

п.с. Имаш Л.С.
nork - специалист
Само не се споменава основнта и най важна разлика :idea:
Нямаш ли охлаждане, конвекторите са абсолютно безполезен и неоправдан разход :!:
А разликата не е малка, в пъти е.
вт май 18, 2021 11:25 pmnork написа:
Само не се споменава основнта и най важна разлика :idea:
Нямаш ли охлаждане, конвекторите са абсолютно безполезен и неоправдан разход :!:
А разликата не е малка, в пъти е.
Ето това е златното мнение, което променя въпросът и го прави правилен.
Моето лично мнение е скъпо- ТП, конвектори, радиатори.
Щом "токът" не е съвсем у ред, а поставят нови стълбове, по скоро бих изчакал, преди да си причиня модерната хамалогия.
speka_rs - майстор
вт май 18, 2021 11:25 pmnork написа:
Само не се споменава основнта и най важна разлика :idea:
Нямаш ли охлаждане, конвекторите са абсолютно безполезен и неоправдан разход :!:
А разликата не е малка, в пъти е.
Никъде в мнението на започналия темата не се говори за охлаждане, но нека все пак той да уточни очаквали да се охлажда от термопомпата с конвектори.
За охлаждане говорихме у дома, но не сме на 100 % сигурни, че имаме нужда от такова. За това по тази точка сме 50 на 50. В къщата сме живели само едно лято (миналото) и не можахме да преценим дали е чак толкова необходимо охлаждане (за спалните и коридора говоря.. в хола има климатик).
А иначе за вентилаторните конвектори.. ако трябва да сме честни, идеята да ни духа нещо в спалнята не ни кефи на 100%, но ни препоръчаха повече тях, отколкото радиатори (не знам защо).
А като цяло за ТП - всички казват, че инвестицията се избивала. Освен в БГ Терм, ходих и във Vmax. И в двете фирми ми казаха ориентировъчна цена около 12 000 лв за ТП с конвектори. За пелетна система - около 8000 лв. Та разликата е 4000 лв. Ако сложим функцията "охлаждане" с ТП - разликата ще намалее. Но тия неща са само на приказки. Нито имаме някакви планове/оферти, нито нищо :)
speka_rs - майстор
ср май 19, 2021 10:12 amsilence` написа:
А като цяло за ТП - всички казват, че инвестицията се избивала. Освен в БГ Терм, ходих и във Vmax. И в двете фирми ми казаха ориентировъчна цена около 12 000 лв за ТП с конвектори. За пелетна система - около 8000 лв. Та разликата е 4000 лв. Ако сложим функцията "охлаждане" с ТП - разликата ще намалее. Но тия неща са само на приказки. Нито имаме някакви планове/оферти, нито нищо :)
За разликата в цена може да си монтирате 2-3 хубави климатика и по този начин хем ще си имате за преходните сезони нещо, хем пък ще можете и без да духа да се справяте, като е студено.
Чудихме се дали може в началото да сложим вент.конвектори с пелетна система, а ако не ни допадне - да минем на ТП. Не знам как точно се изграждат тези системи и имат ли разлики. Сега същия въпрос ми се върти и за тези панелни радиатори - може ли да се изгради система от радиатори, която да може да се върже както за пелетна система, така и за ТП (след време). Не знам дали се изразявам правилно, но дано ме разберете :D
А иначе за пелетните системи - чета, че и с тях не е много евтино и че имало тенденция пелетите да поскъпват. Та от тази гледна точка се чудим дали си заслужава пък на пелети :?
  • 1
  • 2

Тема "Вентилаторни конвектори на ТП или на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: