• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
speka_rs - майстор
ср авг 04, 2021 5:04 pmDamyan написа:
И аз като ги гледам смятам че две биха ме издържали 70кг.
Но продавача в магазина каза ооо то като се напълнят с вода поне по четири трябва да слагаш на до десет глидера, над 20 глидера осем-десет..
Ще ги слагам през 4-5 глидера, мисля ще е достатъчно.
Ако се хванат хубаво в стената според мен и 20 ребра 2 могат да държат, ама ако захвата към стената е рехав, няма как да се случат нещата и ще трябват повечко бройки. Твоята идея е също добра.
andy_forresite - майстор
Дамяне, купи си регулируеми стойки за алуминиеви радиатори. В нас съм монтирал един алуминиев радиатор от 20 глидера Н500 с 4 такива стойки - една отгоре вляво, една долу вляво, една горе вдясно и една долу вдясно. Мисля че се продават по 2 стойки в комплект, значи 2 комплекта на радиатор. Трябва да провериш че съм забравил как беше. Стената с този радиатор е зид 25 см плътна тухла (единичка). Дюбелите доколкото помня са 10х80 - по два на всяка стойка.
Самите стойки имат винтове за отвертка, с които може да се повдига и сваля нивото на стойката. Горните две стойки (отляво и дясно) държат на третия глидер, а долните две стойки - на четвъртия глидер. 20 ребра алум. р-р тежи ~наполовина на панелен 500/1600. Щом сам го махам и слагам на мястото без да се напъвам, значи разбирай че не тежи. 5-та година не е мръднал този 20-глидеров алуминиев. Панелните са си тучове и сам не е лесно да ги качваш и сваляш. С чалъм съм сложил 600/1800 панелен. Говедото тегне 52 кг и няма дръжки да го хванеш.
Та с такива стойки може да си направиш наклона на всеки радиатор към обезвъздушителя. А като сложиш по 3-4 стойки на радиатор става много по-трудоемко и ако вземеш тези от снимката и не се получат дюбелите където си искал, ще съжалиш че не си взел регулируеми. Като казвам "не се получат дюбелите" имам предвид че не дупчиш метал или дърво, за да си сигурен къде ще е отворът за дюбел.
20 ребра Н500 са достатъчни за стая 20 кв.м. че и повече (зависи от изолацията). Приеми че при вход 65 и изход 55° едно такова ребро отдава 75-80W. Отделно ефективноста след 20-тото ребро вече пада и дори 30 глидера да си сложил, последните 10 ще "работят" с много ниска ефективност. То по-добре в помещението да са два по-малки радиатора.
Damyan - напреднал
чет авг 05, 2021 1:17 pmandy_forresite написа:
Дамяне, купи си регулируеми стойки за алуминиеви радиатори. В нас съм монтирал един алуминиев радиатор от 20 глидера Н500 с 4 такива стойки - една отгоре вляво, една долу вляво, една горе вдясно и една долу вдясно. Мисля че се продават по 2 стойки в комплект, значи 2 комплекта на радиатор. Трябва да провериш че съм забравил как беше. Стената с този радиатор е зид 25 см плътна тухла (единичка). Дюбелите доколкото помня са 10х80 - по два на всяка стойка.
Самите стойки имат винтове за отвертка, с които може да се повдига и сваля нивото на стойката. Горните две стойки (отляво и дясно) държат на третия глидер, а долните две стойки - на четвъртия глидер. 20 ребра алум. р-р тежи ~наполовина на панелен 500/1600. Щом сам го махам и слагам на мястото без да се напъвам, значи разбирай че не тежи. 5-та година не е мръднал този 20-глидеров алуминиев. Панелните са си тучове и сам не е лесно да ги качваш и сваляш. С чалъм съм сложил 600/1800 панелен. Говедото тегне 52 кг и няма дръжки да го хванеш.
Та с такива стойки може да си направиш наклона на всеки радиатор към обезвъздушителя. А като сложиш по 3-4 стойки на радиатор става много по-трудоемко и ако вземеш тези от снимката и не се получат дюбелите където си искал, ще съжалиш че не си взел регулируеми. Като казвам "не се получат дюбелите" имам предвид че не дупчиш метал или дърво, за да си сигурен къде ще е отворът за дюбел.
20 ребра Н500 са достатъчни за стая 20 кв.м. че и повече (зависи от изолацията). Приеми че при вход 65 и изход 55° едно такова ребро отдава 75-80W. Отделно ефективноста след 20-тото ребро вече пада и дори 30 глидера да си сложил, последните 10 ще "работят" с много ниска ефективност. То по-добре в помещението да са два по-малки радиатора.
За последното твърдение, мисля че това е решението

След петата минута свързването.
При мен е по лесно да са повече глидери защото съм взел радиатори втора употреба с по седем и осем. И сега само свързам по два или три.
Взел съм дюбели 10/100 мисля че ще хванат поне през две от кухините на тухлата.
Сега ще сложа този в банята и ще видим, ако там хване значи са достатъчно дълги. Има и фаянс там.
Вземи си един флакон ръчна пяна. Ако имаш да монтираш много, пистолет и флакон пистолетна, която е за лепене на топлоизолация.
Дупчиш, пръскаш доволно в дупката, пъхаш дюбела. От време навреме го донапъхваш. След 20 минути монтираш. После може да висиш от Аспарухов мост, окачен на само един такъв, гарантирам.
Така си окачих кухня, на половинка стена, зидана с трошлива тухла 4ка.
Damyan - напреднал
вт авг 10, 2021 1:05 pmТрифон П.Трифонов написа:
Вземи си един флакон ръчна пяна. Ако имаш да монтираш много, пистолет и флакон пистолетна, която е за лепене на топлоизолация.
Дупчиш, пръскаш доволно в дупката, пъхаш дюбела. От време навреме го донапъхваш. След 20 минути монтираш. После може да висиш от Аспарухов мост, окачен на само един такъв, гарантирам.
Така си окачих кухня, на половинка стена, зидана с трошлива тухла 4ка.
За банята стана добре мисля.
Иначе имам една такава пяна останала неизползвана, ще се възползвам от съвета ако има луфтове.
За свързването какво място е нужно от стената?
Има ли значение дали е едностранно в случай че студената и топлата вода се свържат карти схемата от видеото?
Поздрави!

Прикачен файл

16285940238581628593650995.jpg
16285940238581628593650995.jpg (84.35 KиБ) Видяна 846 пъти

Прикачен файл

16285940261431628593637673.jpg

Прикачен файл

16285940284421628593623796.jpg

Прикачен файл

16285940308201628593610002.jpg

Прикачен файл

16285940577311628593594162.jpg
За малки радиатори (къси) е допустимо да се свързват едностранно.
Ако се налага, радиатор до 1м, бих свързвал така. Инак на кръст.
Имай предвид, че не е едно и също да свържеш така радиатор с височина 600мм или 300мм на 1000 дължина, примерно.
Високият ще работи по добре.
Damyan - напреднал
Дайте някой пиниз за отвиване на тез запекли резби.
Тапите и обезвъздушителите излизат, но тези тук не желаят.
Пробвахме и да ги нагреем, но без резултат.

Прикачен файл

received_949946645564810.jpeg
received_949946645564810.jpeg (37.18 KиБ) Видяна 821 пъти

Прикачен файл

received_579940733044887.jpeg
received_579940733044887.jpeg (43.28 KиБ) Видяна 821 пъти
Там първо трябва да се увериш за посоката на резбата.
Понеже съм упорит и як, спуках един глидер. После ходих при именит майстор да го демонтира.
Имам един тръбопроводен ключ, който развива до 2 цола ръждиви резби. Или къса. Понякога му слагам допълнително 1м рамо. Няма няма.
speka_rs - майстор
вт авг 10, 2021 8:37 pmDamyan написа:
Дайте някой пиниз за отвиване на тез запекли резби.
Тапите и обезвъздушителите излизат, но тези тук не желаят.
Пробвахме и да ги нагреем, но без резултат.
Алуминиевите и чугунените радиатори от едната страна със лява, а од другата страна са със дясна резба. Инъче няма как да ги сглобяваш.
Така че пробвайте на обратно. И ще ви трябват нови уплътнения за тези който сте гряли, защото вътре са с пластмасови улътнения, които най-вероятно сте опекли със греенето.
https://photos.app.goo.gl/5eCDEHgPEA5aqLdd8

Същата резбица, ползвана от другата страна (дясната) на радиатора, се явява дясна, нормална.
На повечето радиатори е така, но съм чел и за обратен вариант.
Качествен инструмент, не само сила, че като гледам как се е замазало...
От тук натам тръбен, як.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 15

Тема "Избор на котел/горелка среден клас за два етажа по 90кв." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: