• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Източва се.
Няма значение откъде ще пълниш системата. Водата отива на едно и също място, т.е. ще се изпълни цялата система.
По принцип е така както смяташ да го правиш. Единствено не съм сигурен дали помпата трябва да тласка в посока разширителния съд (затворена с-ма, мембранен съд по налягане) или съдът да е зад помпата някъде, така че тя да смуче от него. Аз съм го правил и по двата начина и разлика не забелязах. А го преправих заради едни видеа на руски ... как беше името на този известен специалист :? Ако не се лъжа Владимир Сухоруков. Тамън го направих и един приятел от старото време идвайки в нас и казвайки ми че се занимава с монтаж на водни отопл. системи и тн, ми каза че е изкарал курс при специалист и както съм го преправил не е добре. Правилно било помпата да бута към разширителя. Тогава имах проблем с един вентил, който ползвам като смесителен. Нямаше циркулация към системата и не ми беше до разместване на някакви червени метални съдинки с мембрана... Ти ще имаш ли смесителен вентил за гарантиране температурата на връщащата се вода към входа на котела? Гледай да е смесителен на около 55 градуса (с антикондензни и антикорозионни цели).
Редукция 130/150 съм купувал от мрежата онлайн. Просто потърси и взимай все едно от къде. Все е тънка ламарина като кюнец и все става.
Damyan - напреднал
Благодаря.
Разширителния и шредшазния винтил който си идва с котела ги монтирах първи на тръбата за студена вода от котела, след това помпата.
На колко сантиметра навътре трябва да вкарам горелката от вратата на котела?
Поздрави!
LazarGanev - "Велик майстор"
Преди помпата сложи кран, след нея - филтър, и пак кран. Горелката я вкарваш до края
Damyan - напреднал
Здравейте,
Всичко е готово и работи от около месец.
За момента само първия етаж се отоплява около 90кв.м.
Нормално ли е разхода да е около 25кг на ден? При все че още няма минусови температури тук?
Пелетите изгарят напълно, пепелинка е до половината още не съм го чистил.
Кюнците са топли, може да се пипат с ръка.
Някакви предложения ако това е висок разход?
Тухлена къща измазана без изолация, с пвц дограма.
Damyan - напреднал
Здравейте съфорумци!
Нормално ли е тази плоча на горния капак да се спука за един сезон?
Това покрива ли се от гаранцията?
Нужно ли е да се смени или може и така да кара?
Поздрави!

Прикачен файл

IMG_20220619_150747_290.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Не се покрива от гаранцията, няма нужда да се сменя
Damyan - напреднал
Здравейте отново.
При цена на пелетите средно 800лв на тон и при положение че миналата зима изгорихме 3,5 тона, се замислям за диверсификация.
Има ли смисъл да се добави термопомпа при все че сме в петричко и снега се задържа максимум седмица две зимата.
Тези удачни ли са:
https://www.elterm-bg.com/thermopumps.h ... 7W0y1c6JjI

Или да взема фракция въглища, но предполагам и тях са ги завишили доволно.

Вие които сте на пелети какво предприехте?

Поздрави
Идеално географско място за ТП.
Аз предприех партизанлък към ТП ВВ- миналата година боднах два климатика.
Сезон- 430лв- 50м2. До тук с плюсовете.
Минусът е ...студената баня, БГВ доподгрявана на ток, прилича на жена- няма как да не забележиш присъствието му...
Забравих за охлаждането.
kalin72 - майстор
Имам племенник в Склаве, с термопомпа въздух вода е, 15К лева даде преди 2 години, казва, че е топло у тях, къща на 2 етажа, общо към 150 м2. Не съм сигурен обаче, дали топли всички стаи. И бойлера му е на ток.
Аз съм с Грейко, горя слънчогледови пелети-5-5.5 тона на сезон 6 месеца, 750 м.н.в., и не мисля да ги заменям. В преходните сезони може би ще съм с климатик и електрически конвектори.
Племенника си гледа рахатя- всичко му е на копче, а и по на сметка.
Нищо, че е дал 15- кеф цена няма.
Пелетна инсталация също не е без пари. За отоплението на 50м2 спестих около 1200. Той топли дооста повече. Значи, за около два сезона, цената на неговата и твоята инсталация се е изравнила, ако не и да е по на сметка той.
Миналият сезон беше кьорав за климатици и ТП. Ако и този е така, то инвестицията кажи речи се е "избила". 3500 ми струваха.
При мен поне, двете клими ще ми излязат без пари, ако върви така. Едната вече е платена миналият сезон от разликата в цената на електричество и пелети.

Калине, съгласен съм- като няма достатъчно, правиш възможното.
Имаш ли обаче възможност за повече, грешка е да се стискаш.
Инвестиции в удобство са още по печеливши докато си млад- има време да се ползваш.
От друга страна, човек е млад и силен до време.
"Човекът, роден от жена, е еднодневен"- пише в една вехта книга.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Тема "Избор на котел/горелка среден клас за два етажа по 90кв." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: