• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
пон юли 25, 2022 8:16 pmkalin72 написа:
В моя случай няма смисъл да си причинявам неприятностите около демонтаж, монтаж, разваляне на подове и така нататък дейсности.
Въпрос на сметки.
Енергоносителите ще стават все по-скъпи. Тока и той разбира се, но винаги ще е субсидиран за да има социлаен мир. Могат да въведът социлани квоти разбира се.

Например до 500 киловата Х лева

Над 1000 Y лева

Над 5000 Z лева

Ще стимулират злоупотребите по този начин. Ще видим реално имот с 3 стаи , 3 склада ( гардероби, мазета), 3 входа и 3 паркоместа:-)))
И съответно 3 партиди за ток:-)))))))))))

Сиромах човек-жив дявол:-)

И накрая ще има хора на които ще им писне да плащат пелети за които е калкулирано:
дървесина, труд за добиване, транспорт, гориво, акциз, печалба, раздробяване, сушене, пресоване, пакетиране и пак транспорт и дистрибуция. Надценки по веригата, складове и печалби. И накрая осигуровки, данъци и комулирано ДДС :vom: :vom: :vom:
kalin72 - майстор
Що, в тока тия повечето неща да не би да не са калкулирани?
Аз не ползвам дървесни, а слънчогледови пелети - отпадъка се оползотворява с доста по-малко енергия за произвдоството му. Цената им е 100% спекулативна.
Ми чакай, като е спекулативна!
Докато чакаш, помисли колко време още ще са позволени твърдите горива, за простолюдието, което живее в урбанизирани територии!
Газ, пелети, въглища, дърва ще са до време.
Ток за простолюдието винаги ще има, защото то е Сивушка и Белчо, без които няма как.
Токът ще си иде със свършекът на тая Земя, г-н Калин.

Няма да забравя, когато някога мъдър човек ми рече
- Няма по важен занаят от търговията с хранителни продукти.
Токът е също толкова важен, вервай!
kalin72 - майстор
Ами аз не чакам, грея си се на пелети, и не ми пука особено много. А тока когато остане на тия народни цени, ела ми се обади :)
И друго, няма как да забранят твърдото гориво на село :)
шоп - майстор
пон юли 25, 2022 8:42 pmkalin72 написа:
Що, в тока тия повечето неща да не би да не са калкулирани?
Да в тока са калкулирани и нафтата и тол таксите при транспорта и складовете и прекупвачите по веригата. Плащаш надника и на бай Миле мотокариста:-)))
пон юли 25, 2022 8:42 pmkalin72 написа:
Аз не ползвам дървесни, а слънчогледови пелети - отпадъка се оползотворява с доста по-малко енергия за произвдоството му. Цената им е 100% спекулативна.
Отпадък е според теб. За хората си е суровина и енергия. Когато газа беше евтин, сушеха суровината с газ за да произведът евтини сл. пелетки. Тази анти пазарна далавер спря. Сега дори на рафинериите им е по-евтино да горят сурова шлюпка за да имат енергия за производство на олио.

И съответно няма суровина и енергия за производство на сл. пелет. Не е рентабилно и цената не е пазарна. Потребителите си мислят, че е спекула. Може и да я има, но след месеци. Когато агро пелета надмина 1000лв/т

Който рано го осъзнае това - рано ще скъса оковите с това гориво.,
шоп - майстор
пон юли 25, 2022 9:11 pmkalin72 написа:

И друго, няма как да забранят твърдото гориво на село :)
Те така си викат и хората каращи коли, които замърсяват много природата. Така ще ги резнат леко и мазно, че свят ще им се завие.

Та и с твърдото гориво ще е леко и мазно. Акцизи, екотакси..
Няма да е насила, а ще е доброволно:-(
Просто като теглиш чертата ще осъзнаеш колко си изостанал в решението да смениш типа енергоизточник.
silent - майстор
Никва гаранция че тока ще е е евтин субсидиран и ще го има...както няма гаранция че ще резнат пелети дърва и въглища... просто връщам махалото дето го засилихте към тока с празни приказки...също с празни приказки...сега е евтино на ток ...утре никой не знае....
kalin72 - майстор
Шопе, наясно ли си как се произвеждат слънчогледовите пелети? Щото май не съвсем.
krasi92 - майстор
Шоп винаги е наясно със всичко.
Damyan - напреднал
Прегледах отговорите, но не видях някой да споменава фракция въглища, има ли, на какви цени?
Слънчогледови пелети предлага само един човек в петри 500лв на тон.
Дървесни от неизвестно какво, сигурно талаш, 830лв на тон ми обявиха вчера..
Та за ТИ исках външна, но няма как да стане за момента и се чудя да правя ли на таван и външни стени само или няма да е голяма файдата?
Кое е по-добре с частична изолация или без? Къщата е все още с тухли 4ки измазана външно и вътрешно с ПВЦ дограма.
Наздраве!
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Тема "Избор на котел/горелка среден клас за два етажа по 90кв." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: