• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Damyan - напреднал
Здравейте,

Предстои ми отопление на два етажа на измазана къща на два етажа.
Първия етаж ще се отоплява целия постоянно. Стая 21кв. бивш гараж сега с голямо стъкло и врата ПВЦ, мисля да сложа 24 ал. глидера Н60.
Стая 12кв ПВЦ дограма, 14глидера. Стая 20кв. ПВЦ 21глидера. Стая 12кв, стара дървена дограма с врата към тераса 14глидера. Антре 11кв. 14глидера.
Баня с тоалетна 6кв. 6глидера.
Бойлер с две серпентини, ще се слага, но незнам колко литра? Около 100?
Втория етаж ще се отоплява постоянно половината само. Може ли да е с панелни радиатори там а на първия с алуминиеви?
Колко киловата реално ще е необходимо 20 или 30 и повече?
Насочил съм се към Грейко екзотик котел и РБ горелка.
Гледах също Гранде 28 и
Голден фаяр Golden Fire EcoStar AUTO.
Идеята е да е по ефективен и да гори всякакво качество пелети и да се чисти по рядко.
За момента са набавени радиаторите за първия етаж, според това кой котел се избере какви още неща ще са задължителни да се сложат в системата?
Прикачам чертеж на етажите.
Благодаря предварително за съветите.
Damyan - напреднал
Прикачен файл:
1625492535359_resize_35.jpg
Прикачен файл:
1625492542114_resize_30.jpg
mrsch66 - специалист
Купуваш си биричка взимаш един калкулатор и прекарваш една безсънна нощ с това https://www.termosilikat.com/%D0%B1%D0% ... 1%81%D1%82 и успех в сметките.
Damyan - напреднал
пон юли 05, 2021 6:00 pmmrsch66 написа:
Купуваш си биричка взимаш един калкулатор и прекарваш една безсънна нощ с това https://www.termosilikat.com/%D0%B1%D0% ... 1%81%D1%82 и успех в сметките.
Аз сметката съм я направил.. Реално питането ми е друго,но явно не се разбира много от обясненията ми.
За двата етажа в момента ако тръгнем да ги отопляваме постоянно трябват 30киловата. Но в случая няма да се отоплява всичко и реално ще варира мощноста около 20.. Та въпроса е има ли смисъл да се взима котел 30 като и този от 20 ще може да стопли всичко, просто по-бавно.
Също така има и други въпроси които съм задал както и главния който е заглавието на темата.
вт юли 06, 2021 10:35 pmDamyan написа:
Аз сметката съм я направил.. Реално питането ми е друго,но явно не се разбира много от обясненията ми.
За двата етажа в момента ако тръгнем да ги отопляваме постоянно трябват 30киловата. Но в случая няма да се отоплява всичко и реално ще варира мощноста около 20.. Та въпроса е има ли смисъл да се взима котел 30 като и този от 20 ще може да стопли всичко, просто по-бавно.
Хайде първо да проверим тази сметка, че да не се окаже грешна.
20:5=4
4х24=96
96х210=20160
20 тона пелети и това за "малкият" котел!!!
Имаш ли къде да ги складираш, или ще купуваш по 2-3 тона месечно?

Грандето не го знам, а Фаяра се съмнявам че може да гори всякакви пелети. Може да греша.
Каквито радиатори си харесал, такива слагай. Там също трябва да ги сметнеш.
Секретни вентили и термоглави трябва да сложиш, помпа...
Бе що не почетеш един месец?
mrsch66 - специалист
Щом си смятал значи си сметнал топлините загуби на сградата тя вече не се променя ще се променят само зададените температури на помещенията с малкия котел изкаш температура а получаваш по малка защото няма от къде да дойде.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср юли 07, 2021 8:02 ammrsch66 написа:
с малкия котел изкаш температура а получаваш по малка защото няма от къде да дойде.
Това пък от къде го измисли?
speka_rs - майстор
Здрасти колега,

Не си написал къде се намира къщата. Според мен не ти трябва нищо друго освен 20 кВт комплект на Грейко.
Според мен ти трябват малко повече ребра за радиаторите, за да може да се случват малко по-бързо със стоплянето нещата.


п.с. Имаш Л.С.
Последна промяна от speka_rs на ср юли 07, 2021 11:14 am, променено общо 2 пъти.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не трябват повече ребра, даже и тези са множко.
mrsch66 - специалист
ср юли 07, 2021 10:14 amLazarGanev написа:
ср юли 07, 2021 8:02 ammrsch66 написа:
с малкия котел изкаш температура а получаваш по малка защото няма от къде да дойде.
Това пък от къде го измисли?
Ами то тогава става и с 2кв духалка и навсякъде ще е баня като не отчиташ топлинните загуби .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "Избор на котел/горелка среден клас за два етажа по 90кв." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: