• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
нед юли 25, 2021 10:08 ambrassSob написа:
Бош няма от вече повече от година. Нито "пелетен", нито този за твърдо гориво. Според мен най-удачно е да си вземе един Грейко. А с горелки от другия край на България да се замисли после кой, как ще поддържа.
Да, комплект Грейко 20, както Шпека препоръча още в началото.
ср юли 07, 2021 11:01 amspeka_rs написа:
...не ти трябва нищо друго освен 20 кВт комплект на Грейко.
...
Не знаех, че са спрели Бошовете. Вероятно заради емисиите- клас 4 на пелетния.
brassSob - специалист
Той пелетния Бош беше изкормен наречен Special G. И до ден днешен не ми стана ясно защо при доставките табелата Bosch идваше отделно.
нед юли 25, 2021 11:44 ambrassSob написа:
Той пелетния Бош беше изкормен наречен Special G. И до ден днешен не ми стана ясно защо при доставките табелата Bosch идваше отделно.
Като го гледах, в БГ Терм, си беше с табелка, също както обикновения.
Не ми се понрави контролера, както и възможността само за горене на дървесни пелети.
brassSob - специалист
нед юли 25, 2021 11:57 amТрифон П.Трифонов написа:
нед юли 25, 2021 11:44 ambrassSob написа:
Той пелетния Бош беше изкормен наречен Special G. И до ден днешен не ми стана ясно защо при доставките табелата Bosch идваше отделно.
Като го гледах, в БГ Терм, си беше с табелка, също както обикновения.
Не ми се понрави контролера, както и възможността само за горене на дървесни пелети.
Аз говорех за доставка в склада. За пред клиент го напудриме. Врата му сложим - кеф за Фероли, за Грейко, кой каквато иска.
Damyan - напреднал
нед юли 25, 2021 8:17 amТрифон П.Трифонов написа:
Дано котелът не е купен!
Някой погледна ли му спецификациите? Всичките?
Скоро внасях пелетна камина (18клвт.) на съсед, с помощта на още двама, по стълбите. Колко тежи това нещо, колко хода има? Ще го внеса сам. Русенското нещо изглеждаше по същият начин.
Сериозен котел има тегло х2+. Печката ми на дърва тежи колкото него.
За тези пари, по добре изпитаният стар Бош. С него има опция да гори дърва и въглища. Този котел, след "лека" намеса, гони по ефективност Грейко.
Ясна ли е подробната схема, с всички елементи?
Отворена или затворена?
Къде ще е РС?
На вторият етаж ще има ли бойлер със серпентина?
АО или ръчни?
........???

До тук, виждам два възможни проблема, които се оправдават с бюджет и един, поради незнание и липса на опит.
-тръби.
-котел- единствено с ефективност.
Третото пропускам, за да не се възприеме като заяждане с Шпека.
Не е ясна подробната схема, за това сондирам мнения тук във форума.
На втория етаж не се предвижда бойлер със серпентина, само радиатори.
Всички спецификации на този Котел изглеждат много добре, при това въздуховодите са хоризонтални и евентуално по лесно се чисти от грейкото.
Прикачвам снимки за добиване на представа.
https://komand-bg.com/store/index.php?r ... duct_id=66

Прикачен файл

Screenshot_20210724-232003.png

Прикачен файл

IMG-16f86de4185e24a4278bc911b6f8f3d2-V.jpg
IMG-16f86de4185e24a4278bc911b6f8f3d2-V.jpg (114.6 KиБ) Видяна 680 пъти

Прикачен файл

IMG-e26712c3dd5851cf0d32c40f6f4c62f7-V.jpg

Прикачен файл

IMG-fb18c264eeac47a2b46812c6054f07e7-V.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юли 25, 2021 9:06 pmDamyan написа:
, при това въздуховодите са хоризонтални и евентуално по лесно се чисти от грейкото.
Заеади хоризонталните димоотводи с тези турболатори се чисти много по-трудно, но затова пък се задръства много по-лесно! А че теглото е 3 (три) пъти по-малко от Грейко, ако не ти говори нищо, нямам какво повече да добавя. :cool:
speka_rs - майстор
И аз съм на мнение, че тоя котел нема да е много убав и ако има малко повече бюджет с 2 ръце бих препоръчал Грейко Екзотик. Вертикалните тръби по ми харесват като ефективност, дължина и време, което изгорелите газове се охлаждат в котела.
За горелката не съм я виждал в работно състояние. Хубави са отзивите в Youtube и във форума, но както каза колегата, ако има някакви грижи, може да се наложи някой куриер да разхожда горелката на ляво на дясно из България и през това време да се стой на алтернативни отопления.
Damyan - напреднал
Добре, значи Грейко Екзотик ще бъде най вероятно с шабленска горелка.
Екзотика също ли тръгва на 40"?
След това какво да навържа?
Като тръгне тръбата за втория етаж 32" кран може ли да се сложи или не е препоръчително?
За затворена система какво друго е нужно и може ли да са при котела?
Предпазна група, непосредствено на изхода на котела, на тройник.
РС, непосредствено на входа на котела, на отклонение с тройник или на входа за пълнене и изпразване, пак на тройник.
speka_rs - майстор
пон юли 26, 2021 3:49 pmDamyan написа:
Добре, значи Грейко Екзотик ще бъде най вероятно с шабленска горелка.
Екзотика също ли тръгва на 40"?
След това какво да навържа?
Като тръгне тръбата за втория етаж 32" кран може ли да се сложи или не е препоръчително?
За затворена система какво друго е нужно и може ли да са при котела?
От Екзотика тръгва на 40мм, и се разделя на 2х32мм за всеки етаж.
За затворената система трябва предпазителен клапан ( идва с котела), разширителен съд спрямо инсталцията ( в твоя случей 35 л трбва да е достатъчен) пълнене на котела от водна инсталация.
Ако искаш погледни на Атмос инсталациите, може да ти се изяснят много неща.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 15

Тема "Избор на котел/горелка среден клас за два етажа по 90кв." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: