• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Има други теми за разтуха, недей да спамиш в сериозните!
mrsch66 - специалист
Как определяш дали са много или малко като в условието на сметката нямаш дебелина на стени ,изолация покрива какъв е изолиран ли е колко кв са прозорците и какви средна външна и мин.температура или караш на кубик по ват и готово пък като не излезнат сметките чорбаджиятя да се оправя. :sad:
Смята ги според изтъркания от сметки калкулатор (хаха), но може да не му е стигнала бирата или да е заспал от скука.
Калкулатора е добър, помежду другото.
Ти на каква база предложи 2кв духалка, че да та мятам?!
LazarGanev - "Велик майстор"
ср юли 07, 2021 7:28 pmmrsch66 написа:
Как определяш дали са много или малко
На базата на 15г професионален опит с монтиране на по няколко стотин пелетни и газови съоръжения всяка година. А ти как определи, че трябва човека да вземе 30кВт котел за 160м2 отопляема площ? По метода "Да има!" и "От много глава не боли"? Само че аз си знам колко хора са ме търсили, защото ги боли глава след изчиленията на такива философи като тебе! И целият раздел "Отопление" е пълен с такива примери, мошеш да вземеш първо да прочетеш преди да пишеш!
mrsch66 - специалист
А цитирай къде съм писал че трябва да е 20 или 30 кв пиша че трябва да се смята колко е необходимо.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср юли 07, 2021 8:09 pmmrsch66 написа:
А цитирай къде съм писал
Ами нали те цитирах и оттам почна диалога ни:
вт юли 06, 2021 10:35 pmDamyan написа:
Аз сметката съм я направил.. Та въпроса е има ли смисъл да се взима котел 30 като и този от 20 ще може да стопли всичко, просто по-бавно.
ср юли 07, 2021 8:02 ammrsch66 написа:
с малкия котел изкаш температура а получаваш по малка защото няма от къде да дойде.
Ми смятай де, изходното положение е дадено!!
Имам присантиман, че знаеш какво е "изходно положение за лицева опора".
Зададени са граници, в параметрите на котела, от питащият, а по долу си отговорил, че "с малкият, температурата няма да достига", щото нямало от къде да дойде.
Лягай!
Damyan - напреднал
Младежи не се карайте.
Именно понеже ровя от месец във форума достигнах до тези въпроси.
Къщата е в петричко село. Както споменах измазана, 30см тухла са стените. Дограмата е сменена с изключение на една стая. Въпроса е че по зле от към загуби няма как да стане и може единствено да се подобрява с изолация, от там въпроса има ли смисъл от презапасяване с киловати или 20 са достатъчни.
Някой знае ли котлите на Грейко, 20 и 30 киловата, освен едната цифра в името каква друга е разликата, понеже в техническите данни които са показани не открих никаква (размери, тегло..)??
Сметката с 20те тона пелети не я разбрах, ако може разясни.
Съседната къща, много сходна с тази, се грее на бисолид комбиниран котел с бисолид горелка и разходват около 8 тона качествени пелети. Но ако сложат по ниско качество се затлачва горелката и спира да работи докато не се почисти ръчно.
За горния етаж не съм наясно какви панелни радиатори са необходими за да греят до 20-22 градуса, повече едва ли ще понесат обитаващите го.
Над него е плоча и след това неизолиран покрив с керемиди.
Схемата в главата ми е да тръгват тръби 32" от котела за един кръг на първия етаж и разклонение към втория за втори кръг там, като на всеки два-три радиатора намалявам цолажа. Една помпа ще ли е достатъчна да завърти?
...................................
...................................
Човека не разбра сметката с 20те тона!!!
Смяташ котел който да работи на 20 киловата мощност.
Сметнах ти ги на час, денонощие, за месец, за отоплителният сезон, в гориво. Получи се 20 тона.
Искаш "голям" котел, а склонен ли си да платиш номиналният му капацитет, в изгорено гориво? Това ти смятах. 20 ти е много, но няма по малък на Грейко. Има други, но пък не могат като него.
На много съм казвал, че шести клас е най готин и не мога да разбера що ме гледат странно.

Една помпа, естествено.
Направи топлоизолация на таванската плоча! Лесно се прави, но ефекта е- Бау. Няма да ти излезе скъпо, понеже ще си го направиш сам. Вече трябва да решиш с вата или XPS. Това ще спести много пелети.
kalin72 - майстор
Колега Дамяне, Грейко котел и горелка 20 кВт са ти нужни. Котела се чисти много лесно, горелката гори всякакви по качество пелети.
Незнам комшията ти с тия 8 тона какво прави, ама аз отоплявам 2 по 66 м2 плюс 300 лт бойлер, на място много по-студено от Петрич, и харча 5 тона годишно. И в цялата къща е постоянно 23-24 градуса.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "Избор на котел/горелка среден клас за два етажа по 90кв." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: