• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Аз не съм убеден, че климатика топли повече от радиатора, но както и да е. А да вкарвам 15К в термопомпа и конвектори....вярваш ли, че ще се избият, че и ще са безаварийни тия ТП? Аз не. И не щото не съм ЗА технологиите.
нед юли 24, 2022 10:32 pmkalin72 написа:
Аз не съм убеден, че климатика топли повече от радиатора, но както и да е. А да вкарвам 15К в термопомпа и конвектори....вярваш ли, че ще се избият, че и ще са безаварийни тия ТП? Аз не. И не щото не съм ЗА технологиите.
Никой не е казал, че топли повече. Аз казвам- топли достатъчно.
Не само вярвам, но и споделих сметки.
При мен единият климатик се изби за един сезон.
Сам може да сметнеш дали 3- 3.5 тона пелети струват 430 лв. Толкова ми е за последният отоплителен.
Какво повече да вярвам или да се чудя?! За безаварийната работа само Шефа може да ти каже, щото баба Ванга вече не е сред нас, а Хидрата не си дава боба.
kalin72 - майстор
Няма как при мен да стане това с 500 лева на сезон, дори и да имам само 50 м2 за отопление...дори и с килматик, ще си стоим на студено, щото виждам как "топли".
При теб става, ама при други не точно.
Да бе, аз пък с какво съм по различен?! Айде, нека къщата да бъде!
Къща като къща. Разликата е само в мащаба.
Дори ефекта, който описах, ще бъде по изразен при по големи обеми.

Разбрах те- ТП при теб няма да е ефективна.
kalin72 - майстор
Ами ти си във Варна, аз съм в Брезник, разликата в климата е голяма. Само това е достатъчно. Инак другото е, къща, всичко ли се топли в тая къща, усещането за топлина на обитателите.
пон юли 25, 2022 1:23 pmkalin72 написа:
Ами ти си във Варна, аз съм в Брезник, разликата в климата е голяма. Само това е достатъчно. Инак другото е, къща, всичко ли се топли в тая къща, усещането за топлина на обитателите.
Тази и другата тема спирам да ги обсъждам, в посоката в която ги вкарахме.
Току що споделих с чуждоземски ОВКатор.
"Феноменът" се наблюдава и в странство, само във форумни среди.

Освен това
“Дебелината на топлоизолацията е предмет на технически изчисления, в съответствие с Наредба N7 на МРРБ от 2004 г., които се правят от правоспособни специалисти, оторизирани от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП). Наредба №7 от 2004 г. за енергийна ефективност, топлосъхранение и икономия на енергия в сгради определя минималните стойности на коефициента на топлопреминаване U [W/m2K] за плътни ограждащи конструкции и елементи на сградите - това е базата за повишаване на минималните изисквания, за получаване на един по-топъл дом, който ще се нуждае от по-малко енергия за топлина и охлаждане. Колкото по-малка е стойността U на ограждащите елементи, толкова по-добър изолационен ефект ще бъде постигнат. “

https://citybuild.bg/news/vnimavajte-ma ... debelinata
Наредбата и изискванията са от 2004г.!
В Дания нещата са различни.


Направих си труда да погледна среднодневните минимуми за Брезник.
Отепало си е за ТП, както се казва- среднодневен минимум за Декември- Февруари- минус 2, минус 3 градуса. Студени нощи минус 12.
Естествено, че може да има дни с минус 20, но средните са напълно подходящи, предвид средните за сезона, както и характеристиките на ТП.
kalin72 - майстор
Ами чудесно, само дето нямам 15К лева за термопомпа и смяна на инсталацията. Също така мисля, че няма да имам разход на ток от 3 по 500 лева (твоя разход за 50 м2) = 1500 лева за цялата зима от 6 месеца.
пон юли 25, 2022 2:11 pmkalin72 написа:
Ами чудесно, само дето нямам 15К лева за термопомпа и смяна на инсталацията. Също така мисля, че няма да имам разход на ток от 3 по 500 лева (твоя разход за 50 м2) = 1500 лева за цялата зима от 6 месеца.
Противниците на топлоизолацията са патрони, обикновено, и не го правят на въпрос.
Ноооо, в Брезник нещата са по специфични.
шоп - майстор
пон юли 25, 2022 2:11 pmkalin72 написа:
Ами чудесно, само дето нямам 15К лева за термопомпа и смяна на инсталацията.
Виж...ТП с цени 15000-20000лв са в миналото. Това бе началото.

Сега са евтини.

Пример. https://www.olx.bg/d/ad/termopompi-mono ... 8UMPK.html

И този пример е скъп и марков. На цената на пелетен котел с горелка е. Ако вземеш двата единият може да е за части или да се продаде с печалба след като се договори ниска цена. Една ТП е почти толкова надежна колкото и един хладилник. И да се преебе се сменя компресор или се ремонтира управление. За манияци като мен препоръчвам 2 ТП с резервни компресори и управления:-))))

Проблена е инсталацията. Тя е скъпа. Ако някой като е правил ремонт е икономисал от изолация и подово или е пуснал ф16 тръбички и иска да сложи вентилаторни конвектори ще му дойде нанагорно и ще си плати за грешката.

Горното го пиша като съвет за всички нови колеги. Мислете и инвестиайте разумно.
Успехи!
kalin72 - майстор
Шоп-е, 15К е ТП с инсталацията и инсталирането, разбира се. В моя случай няма смисъл да си причинявам неприятностите около демонтаж, монтаж, разваляне на подове и така нататък дейсности.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Тема "Избор на котел/горелка среден клас за два етажа по 90кв." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: