• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bikerider_ - специалист
Здравейте. Едва ли има някой с тези цени на газа, който да не се замисля с какво да смени газа.
Миналата година с локално парно и топла вода с газов котел за 3 стаи и много малка баня около или малко под 70кв. в стара къща без изолация и с дървена дограма платих 480лв. пикова сметка за газ. Котелът е 4-18кв, т.е. не може да се изключат повече стаи от локалното парно от една, защото киловатите на радиаторите ще паднат под 4KW и става неефективен. Котeлът работи денонощно, защото има човек в къщата. Но след последното увеличение на цената на газта с 30 процента и чаканото с още толкова през август и неясно още колко до зимата, не искам да си мисля, каква би била върховата сметка за газ тази зима, пък ме ми се работи цял месец за Овергаз. Имам стар бойлер, който може да се пусне за топлата вода, но се чудех дали да слагам електрически котел и колко би била сметката с него за отопление и топла вода.
Чета, че с ел. котел било доста скъпо и то гп лазват хора още преди 7 години.
Газовият ми котел е толкова мощен, защото имам още 1 стая, която не топля и още 2 стаи, около 60кв трите, които не са присъединени към парното, но се планира да се присъединят някога. Та се колебая духалки ли да са, ел. котел до газовия или термопомпа вода вода, т.к. имам кладенец от който лятото поливам всеки ден около 2 кубика. Колко би била инвестицията, която да включи термопомпа вода вода за топла вода и отопление, която да замести настоящия газов котел?
Благодаря в аванс за идеите!
Lutchezar - майстор
А идеята за 15-20 см изолация и нова дограма, което ще намали доста разходите по отопление не подлежи ли на обсъждане?
bikerider_ - специалист
пон юли 18, 2022 9:09 pmLutchezar написа:
А идеята за 15-20 см изолация и нова дограма, което ще намали доста разходите по отопление не подлежи ли на обсъждане?
Стои на друг етап, имам други дейности по къщата отвън преди да я опаковам.
А и сметката за газ не е била толкова ненормална преди последната зима, преди оня да почне да си играйка на операцийки.
Lutchezar - майстор
Мисля че го дискутираме вече в няколко теми. Няма тенденция към намаляване на цената на енергоизточниците, затова отлагането на изолирането по един или друг повод вече не е препоръчително.

Намаляването на топлозагубите е посоката в която трябва да се работи. Иначе или мръзнеш или крадеш горива, и пак топлото отлита през стените, прозорците и таваните...

Ако под пикова сметка имаш предвид максимална месечна, хората с по-малко пари изкарват целия отоплителен сезон с двойно по-голяма площ.
Имаш доста да оптимизираш....
ТП въздух-вода.
После много бързо ще пренаредиш етапите, поради неморалните, но по задоволителни сметки
Като върнеш назад, погледнеш финансовият баланс.........

"...а свяст се вий -

и пак поглеж:

Дий..."

И те така. Спасение дебне отвсякъде, независимо на кой етап от бедствието си.
bikerider_ - специалист
Слагането на изолация и дограма значи обръщане на къщата с краката нагоре отвъре и отвън, щото смяна на дограма без къртене няма, а къртене в стаи с тапети е супер забавно, което в момента не ми е на дневен ред.
А преди цялото пудрене с изолация имам да правя конструктивни подсилвания плюс дренажи, което само по себе си заедно с другите неща при сегашните цени е равносилно да построя половин нова къща. Та това имам предвид, нали, да не се получава като ония държавно "санираните" панелки, дето може да се разпаднат, ама ще е щастливо разпадане, щото е със стиропор и нова пластмасова дограма!
Един познат така искаше да слага ажурна ограда, за 21м при уж сметки по цени от сайта на фирмата, докара нещата до около 4К, само че получи оферта с материали и труд за 11К... без дори да е искал бетонов фундамент. Та така със строителството. Едно е по ценоразпис, друго е по сметка...
А иначе преди да сложа газ, парното беше на дърва и няма по-топло от парно на дърва, но си е мръсотия и хамалогия.
Последна промяна от bikerider_ на вт юли 19, 2022 4:46 pm, променено общо 1 път.
Така де, секи знае него си.
Ние си казваме, пък ти си решаваш.
Някъде го обяснявах, както и Лъчко подхвърли, та стигнахме до едно мнение, няколко души. Нещо за смяна енергоисточника на отопление май беше. Стигнахме консенсуса на топлоизолация.
Гледам и ти това искаш- да избягаш от Путин, ама много сложно при тебе.
Нареждай си приоритетите, ако трябва на лист и кот сабя покаже!
шоп - майстор
Взимай няколко акумулиращи печки 2 ра употреба от ОЛХ и Базар.бг и си свиркай.

Не се занимавай с вентилаторни печки, конвектори и маслени радиатори.

Ако имаш бюджет може и климатици висок клас.

С ТП вода вода ще ти е най-евтино и чисто, но трябва подово или конвектори...

Топлоизолацията разбира се е много важна за комфорта и ниските сметки.
silent - майстор
Слагай климатици...не се изхвърляй с хиперинвеетори...освен ако парите не те бият по главата и можеш да си го позволиш....ще останеш с излъгани очаквания.... по добре маркови инввертори в повече стаи от колкото един два хиперинвертора тук таме...ака стане много студено винаги може да припалиш котлето да им помогнеш...
Lutchezar - майстор
Дограма може да се свали внимателно и без къртене. Също така съм виждал в стара къща да не се сваля касата на старата дограма, и да се монтира новата върху нея. Въобще технологии да искаш. Не мога да си представя външна стена да е толкова зле че да не можеш да и наковеш дебела вата и да дюбелираш мрежа и да я шпакловаш отгоре. Просто не мога...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Съвет за заместване на газов котел, локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: