Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
вт авг 31, 2021 8:08 pmшоп написа:
Няма значение къде е монтирана в системата.
Принципно не е така, според мен. (Особено за системи, при които циркулиращата течност се нагрява.) До колкото знам, правилото е да се монтира на "студената" линия, в ниска точка на контура. Така се избягва евентуална кавитация в помпата, особено ако е на високи обороти при пуска и. Колкото е по-висока температурата и по-ниско налягането (хидростатичното в случая) толкова е по-вероятно да се прояви.
шоп написа:
Обикновенно производителят е дал някакви ориентировъчни цифри за дебит през ОС, при който дебит ТП работи задоволително, но защо да не може още по-добре?
Производителя би трябвало да е дал номиналните разход и напор. А те са близки до оптималните (когато КПД на помпата е максимално). Ако помпата е подбрана правилно за определена система, а я преработите понижавайки хидравличните загуби - при използване на същата помпа ще увеличите дебита, но ще увеличите и консумацията и. Твърде вероятно да се стигне до понижаване на нейното КПД - разхода и да се повиши с повече, отколкото ще се повиши дебита (а може да се стигне и до прегряване на двигателя).
pipolincho - помощник
вт авг 31, 2021 8:08 pmшоп написа:
Това е циркулационна помпа...то и името и е такова...циркулира, върти в кръг.

Няма значение къде е монтирана в системата. Дебита ще зависи от хидравличното съпротивление на системата.

Ако правилно си написал помпа с напор 10.5м ти дава дебит 1080л/ч то имаш проблем!
Нещо имаш сбъркано. Помпа с такъв напор би трябвало да има по-голям дебит. В момента ти харчи само ток и ти сваля КОПа на ТП.


Нали си я сложил на максимална степен и мощност?
Помпата е GRUNDFOS UPMXL 25-105 180 AUTO (реална консумация на помпата 110вата 1080л/h) между топлообменика и буфер 80л има 80см права тръба цол и у филтър всичко е чисто ново.
шоп - майстор
Виж филтъра.
Да не е задръстен?
pipolincho - помощник
ср сеп 01, 2021 4:28 pmшоп написа:
Виж филтъра.
Да не е задръстен?
Чист като сълза
Как е постихнат дебита на тази снимка , разликата е в размера на тръбата 6мм вътрешен и разлика 1,5куб е преклено много.
Малко трудно и голяма играчка да преместя помпата на изхода на топлообменика. Мисля че когато помпата бута в топлообменика съпротивлението е по голямо от когато тегли.
Правилно ли мисля?

Прикачен файл

Untitled.jpg
Untitled.jpg (90.66 KиБ) Видяна 584 пъти
Последна промяна от pipolincho на ср сеп 01, 2021 4:46 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
Коя тръба е различна?
pipolincho - помощник
ср сеп 01, 2021 4:40 pmшоп написа:
Коя тръба е различна?
вход изход на снимката е 40 мм черна моята е 32 ппр
шоп - майстор
На схемата изобщо няма буфер

Изобщо тази схема е нереална и е само част от нещо друго, защото са орязани кръгове на подовото.
pipolincho - помощник
ср сеп 01, 2021 4:51 pmшоп написа:
На схемата изобщо няма буфер

Изобщо тази схема е нереална и е само част от нещо друго, защото са орязани кръгове на подовото.
Разликата е че между подовото и хидро бокса е довавен буфер. Проблема е че дебита е малък между хидро бокса и буфера. За подовото си има друга помпа.
шоп - майстор
Разбрах
Щом филтъра е чист, цялата арматура е 1" и имаш две прави тръби по 80 см остава топлообменника да е задръстен. Не ми е ясно от какво щом е чисто нов.
Кранове имаш ли, да не е някой полуотворен ? Помпата шуми ли, да няма въздух в нея?

Просто няма логика! С тази помпа и 110 вата консумация при тази схема трябва да имаш дебит над 3.5м3/ч
speka_rs - майстор
    ср сеп 01, 2021 4:48 pmpipolincho написа:
    вход изход на снимката е 40 мм черна моята е 32 ппр
    Според мен там се крие ключът, защото черна желязна тръба 40мм има вътрешен диаметър 29-30 мм, а ППР 32 мм има вътрешен диаметър 20-21 мм. Това е огромна разлика така че според мен пробвай да смениш тръбите с 40 мм ППР и тогава може да доиде дебита.

    Тема "Дебит термопомпа въздъх вода" | Включи се в дискусията:


    Сподели форума:

    Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

    Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: