• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
1st0r1k - специалист
нед сеп 26, 2021 5:42 amspeka_rs написа:
нед сеп 26, 2021 1:02 am1st0r1k написа:
Напавих го както казахте с тетка горе и да се обезвъздушава от топлата вода горе.Ефект няма.
А разширителния съд къде е свързан ( преди или след помпата) ?

п.с. можеш ли да снимаш помпата си ?
Като че ли има ефвкт само когато вдигнал малко разширителя.Вързан е след последния радиатор.После ще я снимам,но е монтирана на опъки към стената и трудно се виждат надписите.Помпата е Помпата е Wilo RS25/4 30 w - 46w - 65w
andy_forresite - майстор
Според мен проблемът е при тетката за входа на бойлера. От нея се захранва радиатор и на водата ѝ е по-лесно да премине от там (надясно) вместо да се изкачи към серпентината на бойлера.

Дотук добре си преместил разширителния съд най-нависоко в цялата система. Добре си добавил и обезвъздушител при входа гореща вода за бойлера. На студена система напълни докато протече водата от разширителния съд. Задействай обезвъздушителя, който си монтирал на входа на бойлера докато протече само вода. Допълни пак с вода докато протече от разширителя. Ако има такава възможност, ограничи потока вода през радиатора, който захранваш с отклонението (тетката) при входа на бойлера.
Не е добре бойлерът да е последен в една система, освен ако не се захранва самостоятелно (с отделна помпа и тн.).
1st0r1k - специалист
нед сеп 26, 2021 12:40 pmandy_forresite написа:
Според мен проблемът е при тетката за входа на бойлера. От нея се захранва радиатор и на водата ѝ е по-лесно да премине от там (надясно) вместо да се изкачи към серпентината на бойлера.

Дотук добре си преместил разширителния съд най-нависоко в цялата система. Добре си добавил и обезвъздушител при входа гореща вода за бойлера. На студена система напълни докато протече водата от разширителния съд. Задействай обезвъздушителя, който си монтирал на входа на бойлера докато протече само вода. Допълни пак с вода докато протече от разширителя. Ако има такава възможност, ограничи потока вода през радиатора, който захранваш с отклонението (тетката) при входа на бойлера.
Не е добре бойлерът да е последен в една система, освен ако не се захранва самостоятелно (с отделна помпа и тн.).
Системата е на два кръга.Бойлерът е първа връзка от втория кръг.
speka_rs - майстор
нед сеп 26, 2021 10:26 am1st0r1k написа:
Като че ли има ефвкт само когато вдигнал малко разширителя.Вързан е след последния радиатор.После ще я снимам,но е монтирана на опъки към стената и трудно се виждат надписите.Помпата е Помпата е Wilo RS25/4 30 w - 46w - 65w
Идеята да я снимаш да видим дали е 130 мм или 180 мм, ако е 130 мм и искаш мога да ти пратя една 25-7 за експеримент.
Ако се оправи с 25/7, да не разбутваш повече системата.
Инъче това което казва Анди, че си разконил една тръба 16 мм на 2 тръби по 16 мм със сигурност не помага.
1st0r1k - специалист
нед сеп 26, 2021 2:19 pmspeka_rs написа:
нед сеп 26, 2021 10:26 am1st0r1k написа:
Като че ли има ефвкт само когато вдигнал малко разширителя.Вързан е след последния радиатор.После ще я снимам,но е монтирана на опъки към стената и трудно се виждат надписите.Помпата е Помпата е Wilo RS25/4 30 w - 46w - 65w
Идеята да я снимаш да видим дали е 130 мм или 180 мм, ако е 130 мм и искаш мога да ти пратя една 25-7 за експеримент.
Ако се оправи с 25/7, да не разбутваш повече системата.
Инъче това което казва Анди, че си разконил една тръба 16 мм на 2 тръби по 16 мм със сигурност не помага.
18 см е помпата. Не ми пречи да си купя по-мощна,но искам да съм сигурен,че проблемът е от нея.
speka_rs - майстор
нед сеп 26, 2021 2:31 pm1st0r1k написа:
18 см е помпата. Не ми пречи да си купя по-мощна,но искам да съм сигурен,че проблемът е от нея.
Лошото е, освен с експеримент по друг начин не знам как да сме сигурни. А на 180 имам само едно 25/4 Вило, което е същото като твоето.
1st0r1k - специалист
Чудя се дали да търся 25/6 или направо на 25/8?
dedal - специалист
Без да претендирам, че съм голям разбирач и без да имам идея как е свързано. Пробвай ако помпата е на топлата да я сложиш на студ ната да смуче от радиаторите. Преди помпата закачи разширителния само на студена. При тази схема помпата не се товари защото разширителен дава налягане на входа и не е нужно помпата да се бори с гравитацията, а само да и помага. Ако не помогне се замисли за тръби Ф 20 прекарва 5.200 киловата. Като гледам консуматорите и както си писал обща магистрала тръбата е тънка.

И изобщо не схващам защо си причинявате това с бойлера. Един бойлер с електронно управление на Елдом е 300 лева. Пускаш да бачка само на нощна и гори между 15 и 20 лева на месец. И си свиркаш, то като знам цената на въглищата а аз ползвам антрацит дето е почти 10 киловата. Значи да го сгрея ми трябва 20-30 кила по 380 тона са си едни 30 лева и много мъка с топлото.
Последна промяна от dedal на нед сеп 26, 2021 11:21 pm, променено общо 2 пъти.
1st0r1k - специалист
нед сеп 26, 2021 10:51 pmdedal написа:
Без да претендирам, че съм голям разбирач и без да имам идея как е свързано. Пробвай ако помпата е на топлата да я сложиш на студ ната да смуче от радиаторите. Преди помпата закачи разширителния само на студена. При тази схема помпата не се товари защото разширителен дава налягане на входа и не е нужно помпата да се бори с гравитацията, а само да и помага. Ако не помогне се замисли за тръби Ф 20 прекарва 5.200 киловата. Като гледам консуматорите и както си писал обща магистрала тръбата е тънка.
ф18 са ми тръбите навсякъде.
dedal - специалист
нед сеп 26, 2021 10:59 pm1st0r1k написа:
нед сеп 26, 2021 10:51 pmdedal написа:
Без да претендирам, че съм голям разбирач и без да имам идея как е свързано. Пробвай ако помпата е на топлата да я сложиш на студ ната да смуче от радиаторите. Преди помпата закачи разширителния само на студена. При тази схема помпата не се товари защото разширителен дава налягане на входа и не е нужно помпата да се бори с гравитацията, а само да и помага. Ако не помогне се замисли за тръби Ф 20 прекарва 5.200 киловата. Като гледам консуматорите и както си писал обща магистрала тръбата е тънка.
ф18 са ми тръбите навсякъде.
Какво имаш закачено на една Ф18 като киловати? Бойлера е ясен 3 киловата. Друго какво и свиваш ли 18 към 16 някъде
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Помощ при избор на помпа за парно." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: