• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
1st0r1k - специалист
Извинявам се за другите теми - заби ми интернета/браузера,моля да бъдат изтрити.

Здравейте!
Отоплявам се с камина с водна риза и радиатори.Проблемът не знам къде е,но предполагам,че е от помпата. Ето и какво се случи. Радиаторите са ми:
1.160 см x 60 тип 22
2.120 см x 60 тип 22
3.220 см x 60 тип 22
4.120 см x 60 тип 22
5.120 см x 60 тип 22
6.120 см x 55 единичен конвектор (много стар)
7.Бойлер 80 литра,който е и той към парното.
Проблемът е,че до бойлера не стига топла вода след като смених радиатори 1 и 2. Преди на тяхно място бяха два по 80 см x 50см с единичен конвектор.
Миналата година след като замених стария радиатор,който беше с единичен конвектор 160 на 55,с радиатор номер 3 и след това проблема с бойлера се появи. Колкото и да го обезвъздушавах по тръбата за топлата вода така и не потече топла вода. Сетих се да усиля помпата на последната трета степен и нещата се оправиха.Сега след слагането на тези два доста по-големи радиатора нещата пак станаха същите,а помпата повече степени за усилване няма. Затова си мисля,че след като съм сложил два доста по-големи радиатори от преди е възможно помпата да не може да качи водата до бойлера.Само предполагам.
Помпата е Wilo RS25/4 30 w - 46w - 65w
Някой може ли да каже дали трябва по-силна помпа и ако да,то колко и каква.
Благодаря!
krasi92 - майстор
Как е възана системата. С колектори или на обща магистрала. Има ли секретни кранове.
1st0r1k - специалист
ср сеп 22, 2021 10:02 pmkrasi92 написа:
Как е възана системата. С колектори или на обща магистрала. Има ли секретни кранове.
Обща магистрала.На кое викаш секретен кран?
speka_rs - майстор
ср сеп 22, 2021 10:37 pm1st0r1k написа:
Обща магистрала.На кое викаш секретен кран?
Кран след радиаторите, който контролира потока през радиатора. Идеята е да намалиш потока през по-топлите радиатори, така че да дойде потока и през бойлера. Прочети малко за хидравличен баланс на система.
Инъче помпа 25-6 би трябвало да оправи нещата.
1st0r1k - специалист
чет сеп 23, 2021 12:02 amspeka_rs написа:
ср сеп 22, 2021 10:37 pm1st0r1k написа:
Обща магистрала.На кое викаш секретен кран?
Кран след радиаторите, който контролира потока през радиатора. Идеята е да намалиш потока през по-топлите радиатори, така че да дойде потока и през бойлера. Прочети малко за хидравличен баланс на система.
Инъче помпа 25-6 би трябвало да оправи нещата.
Само на два от всичките имам кранове,затворих ги докрай но не помогна и това.Би ли дал линк за помпите и какво означава 25-6 и колко е по-мощна от моята?
krasi92 - майстор
Мощноста на радиаторите е променена а мощноста на топлоизточника дали отговаря на инсталацията.По мощна помпа е помпата която харчи повече ток за да се ориентираш по лесно
1st0r1k - специалист
чет сеп 23, 2021 9:13 amkrasi92 написа:
Мощноста на радиаторите е променена а мощноста на топлоизточника дали отговаря на инсталацията.По мощна помпа е помпата която харчи повече ток за да се ориентираш по лесно
Камината е голяма.Купувана е нарочно да бъде по-мощна и сега пак се справя,даже и още носи.Няма проблем от нея.На 80 градуса беше водата, но така и не стигна до бойлера.

За помпата гледам,че има и други характеристики не е само консумацията.
Валтер Желязков - специалист
Почистван ли е филтъра преди помпата?
Последна промяна от Валтер Желязков на чет сеп 23, 2021 12:18 pm, променено общо 1 път.
1st0r1k - специалист
чет сеп 23, 2021 10:35 amВалтер Желязков написа:
Почистване ли е филтъра преди помпата?
Отварях го.За 10 години, според мен беше добре.Почистих го въпреки това ,но според мен не е от него.
speka_rs - майстор
чет сеп 23, 2021 8:24 am1st0r1k написа:
Само на два от всичките имам кранове,затворих ги докрай но не помогна и това.Би ли дал линк за помпите и какво означава 25-6 и колко е по-мощна от моята?

25/6 Означава помпа с присъеднителен размер 1 цол и напор 6 м воден стълб. В момента помпата ти е 25/4 което е същия размер като препоръчаната от мен, но със напор 4 м. Измери растоянието между фланците на помпата трябва да е или 130 или 180 мм.
Най - добре е да се тества, мога да дам и помпа за тест, ама е 130 мм.


п.с. потърси Grundfosliterature-1191164 там ще разбереш много информация за съвремените помпите, файла е на английски.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Помощ при избор на помпа за парно." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: