Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Димитър Димов - специалист
Нагледен пример за БГ форум.Един пита,друг се опитва да му помогне,а трети се присмива на незнанието на питащият. =D>
ccvetanov95 - специалист
пет сеп 24, 2021 1:19 pmДимитър Димов написа:
Нагледен пример за БГ форум.Един пита,друг се опитва да му помогне,а трети се присмива на незнанието на питащият. =D>
Това не е нищо. Аз съм свикнал.

Но се радвам че има и свестни хора. Хубав ден :)
speka_rs - майстор
пет сеп 24, 2021 12:10 pmccvetanov95 написа:
Бяхме свързали подовото след радиатор 200х600 но нещо не се получи. Като палиме камината радиатора се топли половината и не може повече, до подовото не стигаше топла вода въобще. Сега ако сложа някъде по малък радиатор 120х60 и ако пак не стане ... :(

Ще ми бъдат достатъчни 16 kw на водната риза така ли? Защото още като бях купил радиаторите в магазина ми казаха че са 5 kw един.

Благодаря :)
Те са 5 кВт, ама на едни други температури и с един дебит дето не можеш го докара с нормална помпа.
Тръбата 20 мм ППР има някаква максимум и предполагам че със радиатор 2000х600 го достигате и не остава нищо за подовото. Незнам ползва ли ли сте кранове и какви сте сложили, защото някой са с малък отвор и не могат да пуснат достъчно вода.
Кажи какво и как сте навили и имали изолация под него(сега едни приятел навил 20 м тръба без изолация за подово в баня)?
LazarGanev - "Велик майстор"
пет сеп 24, 2021 1:19 pmДимитър Димов написа:
Нагледен пример за БГ форум.Един пита,друг се опитва да му помогне,а трети се присмива на незнанието на питащият. =D>
Четвърти пък е решил да трупа мнения с безсмислени постове :-D
speka_rs написа:
Тръбата 20 мм ППР има някаква максимум и предполагам че със радиатор 2000х600 го достигате и не остава нищо за подовото.
Г-н Професоре,
максимумът на тази тръба е такъв, че освен мощността на радиатора (3кВт, а не 5), остават още 10кВт свободни. Може да ползвате тази информация в следващите си лекции :goodman:
speka_rs - майстор
пет сеп 24, 2021 6:37 pmLazarGanev написа:
Г-н Професоре,
Lazar-e да те предупредя, че си имам потребителско име във форума и всички други епитети ги приемам като обида.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет сеп 24, 2021 7:01 pmspeka_rs написа:
пет сеп 24, 2021 6:37 pmLazarGanev написа:
Г-н Професоре,
Lazar-e да те предупредя, че си имам потребителско име във форума и всички други епитети ги приемам като обида.
Жегва ли те? Извинявай! А като даваш подвеждаща (лъжлива) информация на хора, които ти вярват, пука ли ти? Виждам, че не. Ако беше само конкретния пример, нямаше да се обаждам изобщо, повярвай ми!
ccvetanov95 - специалист
пет сеп 24, 2021 7:01 pmspeka_rs написа:
пет сеп 24, 2021 6:37 pmLazarGanev написа:
Г-н Професоре,
Lazar-e да те предупредя, че си имам потребителско име във форума и всички други епитети ги приемам като обида.
Не съм писал защото съм много невеж в материята и ме е срам вече :D а и съм от провинцията и като съм правил системата съм търсил няколко и майстори но не успях да намеря намерих един едвам си вдигна телефона той пък обаче се е пенсионирал друг заминал и и такива истории. А можеше да няма такива теми. Иначе с Лазар Ганев се познаваме от много отдавна. За няколко въпроса ме праща да чета тема с 300 страници ама това е отделен въпрос много се уважаваме.

Преправяхме много тръби защото старите неща са в замазката, понеже подовото след радиатора не тръгна така вързано.

https://prikachi.net/image/zh0Zw
https://prikachi.net/image/zh1Uh
https://prikachi.net/image/zhGrX
https://prikachi.net/image/zhRKJ

Друго интересно нещо беше, че като изключа всичко и пусна само подовото нещата стават много бавно и с много дърва камината едвам смогва. Явно защото е с входяща температура колкото идва от камината директно. След четири-пет часа непрекъснат огън и едвам едвам се се е загрял малко теракота.

Абе няма какво да те занимавам щом ще ми върши работа 16 киловата на водната (ще са ми достатъчни, нали) риза ще оправиме нещата. Благодаря за отделеното време и за вниманието.
Димитър Димов - специалист
Единият има 450 писания за 5 г.,което е по-малко от 2 на седмица, а другият над 13000 за 14 г.,което е 18 на седмица.Печелиш,аз спирам.
speka_rs - майстор
пет сеп 24, 2021 7:23 pmLazarGanev написа:
Жегва ли те? Извинявай! А като даваш подвеждаща (лъжлива) информация на хора, които ти вярват, пука ли ти? Виждам, че не. Ако беше само конкретния пример, нямаше да се обаждам изобщо, повярвай ми!
Лазаре, жегва ме не това, че казваш неща за моето не знание, а това че обиждаш - не ти подхожда на годините най - малко.
Мойте знания се крепят на един файл, който много много отдавна беше публикувал Anton BM. Там се казва чисто и просто, че тръба 20х2.8 при дебит 185 л/ч и делта Т 20 градуса може да прокара 4200 Вт. Не съм правил собствени изследвания, но смятам този човек за по-знаещ от мен и му се доверявам.
Ако може ти да кажеш тези 13 кВт с какъв дебит и какво делта Т си ги получил и дали е възможно получаването му с нормална помпа 25/4 и да не забравяме, че това е камина на дърва и въглища какво ще може тя да постигне?
шоп - майстор
пет сеп 24, 2021 6:37 pmLazarGanev написа:

максимумът на тази тръба е такъв, че освен мощността на радиатора (3кВт, а не 5), остават още 10кВт свободни.
Не харесвам максималните стойности и граници!

То може да мини, ама при параметри!

Колко ше е ДТ на флуида, дебита, каква ще е скоростта на флуида в м/сек?
Шум ще има ли, каква помпа ще трябва, какви ще са хидравличните загуби?
Помпата колко ток ще харчи и колко ще струва?

Ей тези въпроси винаги си ги задавам и винаги минавам на един размер тръба с по-голямо Ф

Вместо ф20 използвам ф25
вместо ф25-ф32
32-40 и т.н.

В цолове
вместо 1/2'' използвам3/4''
3/4'' - 1''
1"-1 1/4" и т.н.

Да не забравяме, че ако удвоим х2 дебита, съпротивлението се умножава с х4
Инвестицията в по-голям диаметър тръби и фитинги е еднократна и се изплаща в сравнение с инвестиция в по-скъпи помпи, харчещи повече ток :idea:

Тема "Въпрос за свързване на тръби към камина." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: