Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте!
Изчетох някои теми във форума и някои неща станаха ясни други не… ще опиша и моя случай…

Къща в гр.Враца на 2 етажа, аз живея на първия, на втория е друго семейство. Около 90кв е етажа с 4 стай, малка кухня, коридор, баня и тоалетна. ПВЦ дограма, тухла еденичка, без външна и вътрешна изолация, под мен - мазета неотоплявани. На моя под върху плочата има сгур и дюшеме, върху него е положен ламинат. В кухнята,коридора,банята и тоалетната са плочки.

Има изградено парно преди 15тина години от ребра италиански, на тях пише Елеганс 68, от колекторите тръгват тръби /от белите/ ф20, малко по нататък стават ф18 и в радиаторите влизат ф16. Общо 80 глидера, в коридора няма радиатори. В стая 16кв има 16 глидера, в друга 17кв - 17 глидера, смятайки излиза, че за 1кв са слагали 1 глидер.

Пригодено е било за дърва и въглища, по-късно към котела е добавена пелетна горелка с бункер и така до преди няколко месеца когато се газифицирахме с двуконтурен витоденс 100w 3.4-25kw, от него тръгват базалтови тръби ф25 до колекторите.
Всичко друго си остана същото, доколкото разбирам, вече трябва да се гони ниска температура и кондензен режим, но мисля, че броя глидери ще е малък и ще ми трябва по-висока температура за затопляне.

Важно е да уточня, че до сега пелетната горелка е била със стаен термостат на Салус тип он/Офф, който сега прехвърлихме на газовия Котел. Термостата винаги е бил в коридора и зимата е настройван на около 24градуса топло и 19/20 за ноща. Две стай от тези 4 не ги използваме активно и вратите са затворени, другите останали стай са с постоянно отворени врати.
В едната използвана стая е с гипсокартон и вата, и действително вътре става много топло и дори сме спирали напълно радиатора след няколко часа работа. Но хич не харесвам вътрешната изолация и не бих сложил на другите…

Последните 2г главно се отопляваме на климатик и когато е по-студено пускаме и парното, при тази комбинация вървяха около 2тона пелети за сезон като тръгващата вода от котела е била до макс 65градуса и сметки за ток средно на месец около 200лв (имаме бойлер 80л).

Тъй като едва ли ще намеря същия дизайн на глидерите, за да ги увеличим, а и са свързани диагонално и тръбите с в стените, удължаването ще е сложно, мислех за вариант да се удължат от страната с връщащата се вода (долу) и с 90градуса коляно да се удължи тръбата която да остане или под радиатора или зад него…
Мислех и вариант от една стая с радиатор 15 глидера да се вземат от него и да се наставят по другите, а за тази стая нов радиатор с максимално наподобяващи старите глидери…

Обмислям и окачен таван с вата по другите стаи, но дали ще има усезаем ефект..?

Още не е дошла зимата, но предполагам, че ще имам “проблем”

Благодаря!
LazarGanev - "Велик майстор"
Нищо не прави за сега, няма да имаш проблем
От 04.09 тогава стартирахме котела до днес 22.09 имам изразходвани 15кубика, основно за топла вода и няколко пускания на парното за тестове по 1-2 часа работни.
Котлето запалва на всяко пускане на топлата вода, дори за 5секунди, сигурно има доста пускания на ден, предполагам, че това е нормалната му работа и така е предвидено да работи…

В приложението за котела има една стойност в проценти и пише “модулация” - показва различни проценти ако кажем пише 20%, има се предвид, че работи на 20% от максимални 25kw, демек около 5kw?

От четенето разбирам, че е по-добре да работи без да спира, това значи да кажем, че ще гори средно 4kw на час на минимум…, а колко кубика значи?
LazarGanev - "Велик майстор"
Остави тези сметки без кръчмар, не се шашкай, всичко дотук е нормално. :cool:

Тема "Поредните неволи около парното…" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: