Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Gek - специалист
Здравейте на всички!
Имам слънчев колектор от вече 10 години, всичко е направено професионално и нямам никакви грижи по него докато не спре тока за профилактика....
Проблема, е че тока наистина спира само един път годишно и то горе долу по това време (есен) и не си струва да влагам пари в резервно захранване на акумулатори, което още ще има разходи редовно и за нови акумулатори. Интересно ми е няма ли измислена някаква система, която да предпазва системата от свръх налягане без да изхвърля топлоносителя от предпазния клапан? Например аз се замислих, че може да има някакъв допълнителен разширителен съд, който да се включва в система с обикновен сферичен кран и ако тока спре съда се включва и се пълни с топлоносител. После като дойде тока да се изпомпва топлоносителя от този съд обратно в системата - за малки системи може и някаква ръчна помпа... или нещо подобно незнам...
Споделете някой ако е чувал за някаква такава защита, алтернативна на UPS-ите.
Мерси предварително!
LazarGanev - "Велик майстор"
Може и с допълнителен, но защо е нужно? Не е ли по-добре да си сложиш нормално оразмерен съд и това е?
Gek - специалист
Защото, когато в сл. колектор има топлоносител той при слънчево време завира, започва да се изхвърля през автоматичните обезвъздушители и така ми заминаха 2 бр., които сега просто са затворени плътно с капачките. Идеята ми е когато няма ток колектора да се изпразва...
шоп - майстор
пон сеп 27, 2021 5:03 pmGek написа:
Идеята ми е когато няма ток колектора да се изпразва...
Топлата вода е открита. Прочети за drain back системи

Може да повдигнеш колектора. Така лятото няма да прегрява, а зимата ще е по-ефективен.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон сеп 27, 2021 5:03 pmGek написа:
Защото, когато в сл. колектор има топлоносител той при слънчево време завира, започва да се изхвърля през автоматичните обезвъздушители и така ми заминаха 2 бр., които сега просто са затворени плътно с капачките. Идеята ми е когато няма ток колектора да се изпразва...
На мои системи нищо такова не се случва, може би защото са правени по учебник. Аз на соларен панел обезвъздушител не съм слагал, разширителният съд е достатъчно голям, тръбите са метални и нищо от описаното от тебе не се случва :cool:

Тема "Предпазване на сл. колектор от прегряване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: