• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
speka_rs - майстор
Колега, давай смело и безотговорно. Направи някаква схема и да видим какво ще се измисли.
По пирнцип щом има достатъчно вода, може ТП да не е реверсивна, а с един топлообменик да се охлаждаш лятото. Прочети тази тема viewtopic.php?t=45126. Ще ти се изяснят много неща.
За подовото и изнежването не съм на мнението на жена, ако се прави ремонт пусни си тръби задължително.
m0m43 - специалист
Сега се замислих, че подовото може и да не стане. На пода трябва да се сложи изолация поне 5 см. Отделно тръбите и замазка, ще вдигнат нивото допълнително, което ще е проблем за стълбището и за вратите (не че са много, но все пак). Също така ще ми удължи и много времето за ремонта, а с 2 малки деца не ми се иска да се проточва много. Не го отхвърлям напълно като вариант, ще се помисли и в тази посока, но за сега да кажем, че няма да има.

Ще прочета темата, като имам малко повече време, все пак е големичка. Аз обаче повече клоня към въздух-вода поради няколко причини:
1) Ще си имам резервен източник ако стане нещо със ТП - няма да стоя на студено.
2) ТП въздух-вода е доста по разпространена и има готови на познати производители (Gree/Mitshubishi/Panasonic/LG/Hitachi и т.н.). Вода-вода, масово предлагани на нашият пазар са българско производство на определени фирми. А доколкото чета из нет-а, има доста не доволни клиенти на тези фирми.
Сам да тръгна да си я правя, не мисля че е вариант. Нямам познанията, не че това ме е спирало някога. Но като се познавам ще ми излезе хем по-скъпо, хем ще отиде доста време и нерви.
3) Няма да се занимавам със сондажи, копаене, къртене на пътеки/плочи (за да прекарам тръбите в мазето) и т.н.. А въздух-вода общо взето само се закача към инсталацията. Особено ако е готова предварително, на фирмата инсталатор ще им отнеме не повече от ден.
4) Годишния разход на въздух-вода няма да е чак толкова голям спрямо вода-вода. Да се има предвид, че по-студените месеци ще работи котела
5) Вода-вода има още една помпа (сондажната), която може да ме предаде в неподходящ момент. Едва ли ще се случи, но все пак го има като вариант.
6) Зависи от водата, но има допълнителни филтри. Естествено трябва да се пази машината, но си е още едно нещо което трябва да се чисти.

Едно уточнение, ще се извика фирма да изпълни проекта, или поне голяма част от него. Главната причина е че искам сравнително бързо да се приключи. И все пак, веднъж като са те прецакали (мъжко дупе веднъж се *** :lol: ), искам този път да имам ясната представа какво точно трябва да стане. А и ако имам време (желанието ясно), може и сам да си я направя.

Относно схемата, намерих една прилична в интернет, и я преправих малко.
-Котел/Горелка - Грейко 30кв (LazarGanev, ме е посъветвал да е 20ка горелката, но ще се използва наличната 30ка. Ако след време изпадне 20ка, може да се смени)
-Термопомпа - Имам наблюдения, че Gree Versati II (16кв) се справя сравнително добре. Та мисля да е такава
-Конвектори - Sabiana Carisma MV, като мисля да се преоразмерени за да може термопомпата да работи на една идея по-ниски градуси.
В кръга на шегата (или не) - aко стана -60 градуса, ще мога да се грея с котела, без проблем :axe: :? :shock: :D
- Буфера ще е ~100 литра.

Няколко неща, които не съм сигурен/въпроси
1) Самото превключване между Котел/ТП, ще е с ръчни кранове (не можах да измисля нещо по умно). Тоест когато искам да работи котела, врътвам крановете след термопомпата и я спирам от тока/както и обратното. Вероятно има и автоматичен начин, ама не се сещам
2) Доколкото съм запознат на ТП не му трябва допълнителна помпа, понеже си има във вътрешното тяло.
3) 3-пътния моторвентил (5) ще се задвижва по следния начин
- ако работи ТП, като почне да грее вода за бойлера, пуска сигнал и го отваря. Съответно ТП-то работи на повече градуси (55) и топли единствено БГВ
- ако работи котела, ще го вържа към управлението на БГВ - като към БГВ-то ще вържа и циркулационната помпа - тоест ако работи само
БГВ, ще грее цялата система. Не е идеално, но не знам до колко си заслужава да се слага допълнителна помпа за БГВ
4) На схемата излиза, че буферния съд се грее с приоритет - за да работят конвекторите, трябва да има топла вода в него. Тоест, ако ме е нямало 10 дни и искам да почне да топли, ще трябва да изчакам да се стопли буфера? Дали не мога да реша проблема с трипътен вентил или нещо друго?
5) Помпата след буфера, явно ще трябва да работи постоянно. Единствения начин за който се сещам да я пускам спирам автоматично, е да пуска от всеки конвектор кабели. Тоест когато се пусне вентилатора на някой от конвекторите, да пуска сигнал и към помпата.
6) Чудно ми е какво трябва да е управлението на котела - в момента съм със стаен термостат, който ще отпадне. ТП-то се пуска/спира спрямо температурата на водата, котела може също така, но мисля че няма да е много ефективен. Другият вариант по-таймер, но пък ще има моменти в които няма да има нужда се пали, а се е запалил и обратното.

Прикачен файл:
Shema.jpg
Shema.jpg (101.63 KиБ) Видяна 851 пъти

1 Термопомпа въздух-вода
2 Кран сферичен
3 Филтър
4 Възвратeн вентил с клапан
5 3-пътен моторвентил
6 Буферен съд
7 Помпа
8 Колектори
9 Трипътен вентил - 30-60 градуса (регулируем)
10 Предпазен вентил
11 Разширителен съд
12 Пелетен котел
13 Водосъдържател

ЕДИТ: Добавих и трипътен вентил преди колектора, да пуска ~40 градуса
speka_rs - майстор
Да кажа, че ми харесва повече Versati III сплит, заради способноста да не губи отоплителна мощност при студено време. Дори и 10 кВт да се купи, така и така пелетния котел ще помага в студеното време.
От моя опит препоръчвам: ако може да се отделят със серпентина котела и буфера, за може да не се разхожда ръждата от котела из топлообемника на термопомпата.
За буфера, ако се разглежда само системата за термопомпа добре, ама така и така имаш добре преоразмерен пелетен котел може би не е зле да се помисли буфера и там да помага.
3тата помпа, която ще е между буфера и конвекторите най-добре да си работи постоянно за да може, когато тръгват конвекторите да не духат студено, а и да изпълняват някава функция на радиатори.
Зависи от размера на Буфера, може да се мислят вече и различни управления за котела и буфера, ама ако е 200 л няма грижи да си останеш и само със стайния термостат.

Дали ще викаш фирма или ще си правиш повечето неща направи сам ти си знаеш, колко свободно време имаш.

п.с. Ще има ли намесен и солар в системата за топла вода ?
Evgeniy - майстор
вт сеп 28, 2021 3:36 pmm0m43 написа:
Сега се замислих, че подовото може и да не стане. На пода трябва да се сложи изолация поне 5 см. Отделно тръбите и замазка, ще вдигнат нивото допълнително, което ще е проблем за стълбището и за вратите (не че са много, но все пак).
Има вариант подовото да се впише и в 5см, без замазка, с алуминиеви пластини. Има снимки и обяснения от Шоп в темата за водно подово. Ето при мен как се получи:Тук

При този вариант съответно пада в някаква степен мощността на подовото, но ако е комбинирано с радиатори може би ще е ОК.
m0m43 - специалист
Здравейте,

С доста помощ от speka_rs (големи благодарности!!!) успяхме да направим прилична схема:

Прикачен файл:
demo.png

Поради откаченото време в което живеем, семейния съвет се събра и реших, че ще си оправя сегашната инсталация, че не се знае догодина кво ще е положението.

Така, както бях писъл, инсталацията ми е със доста загуби, но за сметка но това котела/горелката са ми преоразмерени. Идеална комбинация за изпразване на джобове (нещо като черна дупка) :D

Мисля да направя тази схема:
Прикачен файл:
14.gif
14.gif (34.86 KиБ) Видяна 732 пъти
Мисля да пусна нови тръби ф20 със изолация, (https://dklux.com/izolirana-tryba-f20-a ... o-zavarena),
буферен съд 500 или 800л, нямам височина за по голям (https://shop.amigobg.com/product/846/bu ... -800l.html).
Бойлер 120л https://tesy.pcuslugi.eu/index.php?rout ... uct_id=947

Има няколко неясни неща за които не съм много сигурен
Управлението на котела към буфера мисля да се случва с терморегулатор (като падне температурата на буфера под 50 градуса да пали котела, и като стигне 70 да изключва) - Има ли по удачен вариант?

Котел/буфер ще са в мазата, а разпределителната кутия (колекторите и помпата към радиаторите) ще са на 1вия етаж. Чудя се дали ще има проблем ако помпата на радиаторите е на 1вия етаж - трябва да "засмуква" от около 2,5 височина (самата тръба от буфера до помпата ще е около 3 метра)?

Общият обем на системата го смятам някъде към ~1300 литра (с буфера) - разширителния съд на 0.5 излиза 72 литра. В момента имам един 50 литра, може ли да се сложи допълнителен 30литра към системата? Малкия да е на входа на студената вода, а големия на е на изхода на студената вода на буфера?

Каква помпа би ми свършила работа за към радиаторите.
Oбщо 2 лири и 11 радиатора (106 глидера - 56 на етаж 1 + 60 на етаж 2). От тези радиатори, без термоглави ще са 2 радиатора (22 глидера) + лира на етаж 1, а на етаж 2 е един радиатор (8 глидера) и една лира.

На колко градуса е оптимално да карам буфера/котела? Около 60 градуса на радиаторите ще ми е добре за отопление, но си мисля че котела/буфера трябва да вървят на повече и да има трипътен вентил който да пуска 60 градуса към радиаторите. И съответно, не съм сигурен какъв трипътен вентил (за към радиаторите, на котела имам) ще ми свърши работа
m0m43 - специалист
Здравейте,

Весело посрещане на новата година!

В крайна сметка все още чакам сезона да приключи за да подкарам инсталацията :) След доста размисли реших да е ТП въздух-вода + Greyko-то, като ще се използват конвектори (7 броя) + Радиатора (2 лири + Радиатор в коридора). Буферния съд мисля да заложа на 500 литра - трябва да е достатъчен за ТП-то. Котела така или иначе ще дойде нещо като резервен вариант и няма да се използва често.

Радиаторите ще са на отделен колектор + помпа. Идеята ми е да си вземат директно от буфера без да им ограничавам температурата на водата, както ще правя с конвекторите.

Конвекторите ще са на 2ри колектор. Обаче имам чуденка дали ще мога да ги захраня и 7те със 1 помпа или трябва да ги разделя по етажи със 2 помпи. Вече съм купил тръба и колектори на ф16 (голяма грешка че не е ф20, ама кво да се прави...)

Конвекторите които ще използвам ще работят главно на 1ва степен. За всеки случай казвам дебита на на 2ра степен - 375литра, общо за 7те - 2,62, а помпата осигурява по ~3000.

Та дали да ги разделя на отделни колектори спрямо етаж или и така ще се справи?
шоп - майстор
чет дек 30, 2021 9:44 amm0m43 написа:


Конвекторите които ще използвам ще работят главно на 1ва степен. За всеки случай казвам дебита на на 2ра степен - 375литра, общо за 7те - 2,62, а помпата осигурява по ~3000.

При каква температура на топлоносителя си сметнал, че конвекторите ще работят на 1ва степен?
Да не е 50-60 гр, че ще береш ядове с термопомпа, която е ефективна при 30-35 гр.
Цирк помпа осигурява 3м3/час ама при какви хидравлични загуби? Смятал ли си ги?

Аз лично бих върнал или продал трбата ф16 и бих купил ф20, но хозяин барин както казват руснаците:-)
m0m43 - специалист
Тръбата и колекторите на ф16 ги купувах преди 2 месеца, че бях се ядосал и решил да преправя системата... Недомислена постъпка...
Хидравличните загуби са ми тъмна тъмна индия - Бях намерил едни таблици, но така и не успях да се ориентирам. Общо взето трасето към конвекторите е следното: 4 конвектора са на 15тина метра от колектора, останалите три са на по 5-6. метра

Конвекторите, които ще вземам ще са преоразмерени с идеята да работят на по-ниска температура. Дебита и KW, който гледам е на 45/40 градуса, като има място и още за намаляне
  • 1
  • 2

Тема "Избор на отоплителна инсталация – Термо помпа – Вода вода или въздух-вода + пелетен котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: