Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Котела е на Immergas, някой от моделите Victrix, двуконтурен. Помпата в него идва недостатъчна за подовото отопление и ще се добавя външна. Външната помпа се управлява от котела и трябвало освен помпата и някаква платка/модул за тази цел. Тук идва проблема - тези модули ги няма от 2-3 седмици поне и се очакват след минимум 3 седмици. А на нас котела ни трябва за другата седмица. Котела е инсталиран до някъде - закачен е на стената и за прекарани коаксиалните въздуховоди за изгорелите газове. Остава да се върже газта и водата.

Имам въпрос към хората дето разбират детайлите и могат да кажат какво ще стане ако се инсталира цялата система така както трябва да бъде (включително с хидравличният разединител), но за момента се пропусне тази платка и се пусне външната помпата на някаква фиксирана скорост?

Разбрах, че уж щяло трябва два пъти да се настройва котела и подозирам, че това е едната причина да се дърпат да си свършат работата. Има ли нещо друго? Нещо за намалена ефективност в режим отопление обясняваха, ама не разбирам защо.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб сеп 25, 2021 6:24 ambrum написа:
Котела е на Immergas, някой от моделите Victrix, двуконтурен. Помпата в него идва недостатъчна за подовото отопление и ще се добавя външна. Външната помпа се управлява от котела и трябвало освен помпата и някаква платка/модул за тази цел. Тук идва проблема - тези модули ги няма от 2-3 седмици поне и се очакват след минимум 3 седмици. А на нас котела ни трябва за другата седмица. Котела е инсталиран до някъде - закачен е на стената и за прекарани коаксиалните въздуховоди за изгорелите газове. Остава да се върже газта и водата.

Имам въпрос към хората дето разбират детайлите и могат да кажат какво ще стане ако се инсталира цялата система така както трябва да бъде (включително с хидравличният разединител), но за момента се пропусне тази платка и се пусне външната помпата на някаква фиксирана скорост?

Разбрах, че уж щяло трябва два пъти да се настройва котела и подозирам, че това е едната причина да се дърпат да си свършат работата. Има ли нещо друго? Нещо за намалена ефективност в режим отопление обясняваха, ама не разбирам защо.
Не, няма никаква причина, свързана с ефективността или настройките на котела. Външната помпа може изобюо да не я управляваш, а може да я управляваш с външен термостат по температура на хидравличния изравнител, което е почти същото, като с тази допълнителна платка, т.е. тръгва котела, стопля HD, термостатът пуска външната помпа, спира котела, изстива HD, спира външната помпа. Но хайде, щом ще го правите с управление от котела, няма какво да се заигравате за няколко дни с външния термостат. Като причина за отказа аз виждам това, че 2 пъти трябва да идва сервиза за пуск - веднъж да пусне котела и втори път да подвърже и този модул. И понеже на сервиза му се плаща само едно идване за пуск, второто няма кой да го плати. Вероятно монтажниците нямат право да пипат. Ако се разберете да си платиш второто посещение, не би трябвало да ти откажат
burd - специалист
Има вариант ако можете да вземете ток от самата помпа през контактор да се пусне втората, така няма да се затрудни на самия котел управлението й( предполагам, че елементите му са изчислени за нейната мощност) . Въпроса е да си остане гаранцията. А и щом от сервиза казват да изчакаме, най-добре го направете.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед сеп 26, 2021 4:46 pmburd написа:
Има вариант ако можете да вземете ток от самата помпа през контактор да се пусне втората,
Няма такъв официален вариант, само криминален :wink:
burd - специалист
нед сеп 26, 2021 8:35 pmLazarGanev написа:
нед сеп 26, 2021 4:46 pmburd написа:
Има вариант ако можете да вземете ток от самата помпа през контактор да се пусне втората,
Няма такъв официален вариант, само криминален :wink:
:-D
Разбирам го аз днес отивам в един магазин. Звъня на шефа им, че само той можеше да помогне- е поне месец не може? WtF ? Аз до месец ... закарам се на сигнал и да си берат гайлето. Га са му взели едни пари, ок, са обаче не може..
PIP - майстор
Аз в момента съм в подобно положение, котела го инсталираха преди 3-4 месеца и имам две външни помпи и хидравличен разделител. При пускането пробвах отоплението с външната помпа за два дни като я пусках през предпазитела с уговорката инсталатора да се поинтересува какво точно трябва допълнително за управлението на външните помпи. Миналата седмица ми писна да чакам и се обадих до vissman и ми казаха, че ми трябва разширение EM-P1 за основната помпа и термостат за втората. Инсталатора ми каза, че ще ми трябва и ViCAre климатичен сензор към модула за основата помпа, днес ще ходя да ми обясни подробно какво и как ще се случва. Така че докато чакаш модула питай дали и ти може да пускаш и спираш външната помпа ръчно през предпазител/ключ.

Тема "Газов котел и управление на външна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: