Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stefanjor - специалист
пон сеп 27, 2021 11:39 amvenstano написа:
В това изречение е голямото противоречие. Като човек който живее в планинско място искам да ти кажа, че планината не е за всеки, и последните "КОВИД години" се нагледах на такива дето искат да са далеч от всичко и всички, ама като го закъсат и почват да звънят или да пишат за помощ във вайбър групата в зоната в която живея. Имай впредвид, че лятото може да живееш почти навсякъде и честите прекъсвания на тока, интернета и мобилните комуникации, не те впечатляват, но зимата, не си ли близо до хора и техника, свършен си. Освен, ако не си наемеш квалифициран екип позициониран наблизо, от обучени хора и медици, обурдван с хеликоптер, БТР или танк да те спасяват когато има нужда. Няма как да се живее сам, ако ти е мил живота, или поне, не за дълго време. Преди две години паднах от стълба и си счупих глезена, добре, че имах покритие на телефона и съседи наблизо, та успях да стигна до болница, макар с голямо закъснение и страшно подут крак. А счупване на крайник е от по-леките сценарии, които може да преживееш. Имаме случай от миналата зима в големия сняг изпуснахме едно момче със сърдечна криза, защото се забави транспортирането от имота му до болницата, при това с високопроходима техника. По горе някой беше написал, че има достатъчно села по планините с изоставени къщи и по някой друг съсед, който вярвай ми със сигурност ще ти се наложи да потърсиш за нещо, както и той теб. Научете се да живеете с хората около вас, да се уважавате и разбирате, това е рецептата за щастлив живот.
Колко много истина има в това изказване...
miliad - майстор
Имам къща в полупланиско село намиращо се на 30 км от два големи града. Съседното село е на 7 километра. Има ток, вода, 16 жители. Мога да седя една седмица там и да не видя човек ако искам. Мога и да ида да вечерям на главната улица в близкия град. Сутрин гледам елените как пасат на ливадата на отсрещния баир.
Та, сериозно си обмислете локацията на къщата.
idealist - специалист
пон сеп 27, 2021 12:06 amAstroKid написа:
Здравейте на всички.

Имам няколко въпроса, който ми тровят живота много.....
Реших да попитам тук.

1. Колкото и глупаво да звучи, мога ли първо да си купя някакво място горе в балкана/планината където да си построя къщата?
2. Ако може, от къде се "купува" така да се каже?

.........

1. Да. Може. Вадиш си разрешително за строеж, проект и т.н.
2. От продавач (физическо лице, юридическо лице, община, държавата и др.).
liverpool-64 - специалист
И аз обичам да гледам "Последните жители на Аляска", но само дотам.
Димитър Димов - специалист
ср сеп 29, 2021 9:28 pmliverpool-64 написа:
И аз обичам да гледам "Последните жители на Аляска", но само дотам.
=D> ,изпреварил си ме.Извън дискавъри-то има филмчета в ютуб на руски където е показан истинският живот на самотниците/отшелниците в изоставените и обезлюдени села и в тайгата.Странно ,но там я няма романтиката от документалните канали по ТВ-то.
vladtod - специалист
ср сеп 29, 2021 9:28 pmliverpool-64 написа:
И аз обичам да гледам "Последните жители на Аляска", но само дотам.
То това е доста пресилено, в България няма много места с достъп на автомобил и да си на голяма дистанция от населено място. А и повечето места са национални паркове и там няма как да стане простосмъртен да строи. Завалията предполагам иска парцел на 5- 10 км от последното изоставено село в някой балкан.
пон сеп 27, 2021 2:13 amMamaMy написа:
Те така бълнуват и новите юпита когато прекалят с протеините и филмите. :lol:
Не гледам филми и не ходя във фитнес в който да блъскам като идиот и да се пръсвам от протеини. Водя съвсем нормален живот и се старая да се храня с колкото се може повече натурална храна, не разни химии и т.н.
Все пак благодаря за коментара.
Здравейте отново.

Нямаше ме няколко дни и чак сега виждам отговорите ви. Също така, видях доста цветущи коментари.
Нека се уточня.

Искам да си купя едно малко местенце в балкана над селото в което реално живея (когато съм си в България). Селото ми е на 350 м. надморска височина, а мястото което искам да си взема е на около 750 или 800, така мисля, не съм сигурен. Един вид, искам да си живея на високо и да се радвам на гледката, която между другото е върха. Както и да е това.
Къщата която съм замислил не е особено голямо, а малко. Около 350 кв.м. с малко дворче и една площадка.
Както бях казал, реката е в ниското, демек на нивото на селото, а до мястото горе да се прекарват тръби някак не ми се мисли. Електричество мога да си прекарам. Проблема ще ми е водата само.
Но въпреки всичко това, интересува ме, как, и от къде мога да купя земята горе в балкана. Някои хора ми казаха, че може, други пък, че не може, та за това реших да попитам тук. Не ми трябва площ от 10 дка, а максимум 1.5.
Забравих да спомена обаче за това, че има път до горе. Да, не е асфалтиран, но планирам изкачването да ми бъде с АТВ или кросов мотор. Все пак са високопроходими.
Цялата идея е нещо като да построя хижа, но не точно. Може би като къща за гости е точното наименование. За Нова година или някой друг празник да идват хора, които искат да са както на високо, така и на хубаво място с прекрасна гледка. Мога също така да приложа снимки ако желаете за да добиете представа къде се намира мястото.
И да не забравя, има прекрасна гледка към паметника Бузлуджа. Та, това е като цяло.
Ще се радвам ако ме вземете насериозно и не се шегувате, защото наистина ми се иска да си реализирам тази идея.
Благодаря предварително и ви желая всичко хубаво.
MamaMy - майстор
Пич, ако те затиря в някой буетак ще развееш бял байрак още в първата седмица. Да не говорим, че в природата няма да намериш ядене даже и под носа да ти е. Пък за чистата храна това е присъщо на същата порода хора които описах. Ти ако опиташ истинска лютеница или супа от домашно пиле, няма да я оцениш. Толкова си свикнал с вкуса на чистия "кетчуп" и бройлерите. Познавам много деца на демокрацията и всички са с объркани и повредени вкусови рецептори. :wink:

Относно строежа на трудно достъпно място, без достъп на тежка строителна техника, просто забрави! На времето са строили така, но с помощ от цялото село или най-малко родата. Това са били поне 20тина човека. Ако ще строиш сам, без електричество, без машини, няма да ти стигне живота. Щом живееш на село знаеш колко време коства да отрежеш едно дърво с верижния трион. Е, с ръчния времето е поне 10-20 пъти повече. Влаченето и зидането с камък са още по-пипкави и уморителни неща. Къща или бунгало, няма значение. Ще установиш колко е евтино времето на строителите. Даже и да имаш доходи пак ще видиш звезди през деня.
iliya_i - майстор
съб окт 02, 2021 5:06 pmAstroKid написа:
Но въпреки всичко това, интересува ме, как, и от къде мога да купя земята горе в балкана.
Предполагам може да се купи от собственика и, ако е частна. Ако е държавна - почти невъзможно, ако нямаш братовчед министър.
А така описана - 750-800 м надморска височина с гледка към Бузлуджа не попада ли в природен парк "Централен балкан"?

Тема "Искам да построя къща на високо място в балкан." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: