Най - вълнуващия въпрос зимно време.
As09 - помощник
Здравейте, моля за съвет.
Ще отоплявам 1 етаж 90м2 от къща (4 стаи, коридор, баня) без изолация, с PVC дограма.
От седмица майстори направиха парна инсталация с колектори, тръби ф16, по 1 радиатор с ширината на прозореца за стая(с термоглави), 1 в коридора (без термоглави) и лира в банята. Камината е Ecospar Alba 18kW, настроена е на 30°C темп. на въздух, за да може да модулира по вода на 60°С
Проблемът е, че когато я запаля радиаторите не се затоплят достатъчно. Радиаторите са обезвъздушени. Под 4 степен термоглава радиаторите не се затоплят изобщо, а на 4 и 5 (макс) се затопля само наполовина (комфортна на допир температура).
Майсторите казват, че всичко е наред и трябва да поработи ден,два, за да се затопли цялата с-ма, но камината гори вече 48 часа без промяна.
andy_forresite - майстор
Радиаторчето в коридора и лирата, които са без термоглави, горещи ли са?
Развил ли си докрай кранчетата на колекторите - и на този за горещата и на този за връщащата вода?
Ако радиатора в коридора и лирата са горещи, за пробата развий една термоглава от гайката (дето се развива на ръка за сваляне на главата от вентила) и свали термоглавата. Изчакай 10-15 минути и пипни радиатора.
Управлението на камината не ми е ясно. Тези параметри и умножавания х2 за реална стойност ... не знам кой го е измислил, но май е за пари и да има кой да се рови и разучава... както и да е. Кажи какво става и с температурата в камината - доколко се загрява водата, поддържа ли си градусите на водата, знаеш ли помпата на коя скорост е.

Нормално е радиаторите да започнат нагряване след число 3. Още не е станало студено и се предполага, че в стаите не е под 20°. Вече на 4 и на 5 трябва да се загряват, особено на максимума (който предполагам е 5).
As09 - помощник
ср окт 06, 2021 8:19 pmandy_forresite написа:
Радиаторчето в коридора и лирата, които са без термоглави, горещи ли са?
Развил ли си докрай кранчетата на колекторите - и на този за горещата и на този за връщащата вода?
Ако радиатора в коридора и лирата са горещи, за пробата развий една термоглава от гайката (дето се развива на ръка за сваляне на главата от вентила) и свали термоглавата. Изчакай 10-15 минути и пипни радиатора.
Управлението на камината не ми е ясно. Тези параметри и умножавания х2 за реална стойност ... не знам кой го е измислил, но май е за пари и да има кой да се рови и разучава... както и да е. Кажи какво става и с температурата в камината - доколко се загрява водата, поддържа ли си градусите на водата, знаеш ли помпата на коя скорост е.

Нормално е радиаторите да започнат нагряване след число 3. Още не е станало студено и се предполага, че в стаите не е под 20°. Вече на 4 и на 5 трябва да се загряват, особено на максимума (който предполагам е 5).
Здравей, благодаря за отговора!
1. Радиатора и лирата, които са без термоглави са комфортни на допир, не горещи, равномерно топли, в коридора е около 17 С° без да го отоплявам, с радиатора става 18 С°, но не ми е достатъчно.
2. Кранчетата на колекторите са развити максимално.
3. Двете тръби, които излизат от камината към радиаторите за топла и студена връщаща вода, са с еднаква температура съвсем леко затоплени.
4. Пуснах произволен радиатор от стая на 5 (макс) степен и от страната, от моята влиза топла вода, се затопля, но от другата е напълно студен, вдига температурата на помещението от 17 на 18 т.е с около 1 С°
5.Камината е на 3 мощност, майсторите ми обясниха, че я настройват на недостижима темп. на въздуха 30, за да не се влияе от това, а да следи само температурата на водата зададена на 60, които успешно достига, дори 63.
6. Не знам как е настроена помпата, нито как да я променя.
Възможно ли е проблемът да е поради малък диаметър на тръбите ф16 да не доставят достатъчно количество топла вода и заради това да трябва да се увеличи помпата?
Лека вечер!
silent - майстор
Проблема е в не добра циркулация на водата...въздушни възглавници поради некадърна инсталация, запушен филтъ ако има такъв или запушена тръба....нработеща помпа на камината и квот се сетиш...при 60гр на водата радиаторите не се пипат....настоявай да си оправят циганиите...
andy_forresite - майстор
Прав е @silent. Какви са тръбите?
Системата отворена ли е или затворена? Колко показва манометъра ако е затворена?
16-ка тръба не е малко. Би трябвало да е 16х2, тоест вътрешен отвор 12 мм. Не е малко. Имаш колектори и тръба 16 мм до и от всеки радиатор, нали така? Тръба 16 от горещия колектор отива до радиатор, влиза в него и друга тръба излиза от радиатора и отива до "студения" колектор. Ако е така за всеки радиатор - това е добре.
Как се захранват радиаторите - отгоре ли идва топлата вода? Откъде излиза водата охладената от радиаторите? Снимай една термоглава както е сложена върху вентила на който искаш радиатор. Какви обезвъздушители са сложени, имаш ли обезвъздушител в най-високата точка на системата? В смисъл да не би да си прекарал тръби над врата, после да слизат надолу и да разчиташ на обезвъздушителите на радиаторите.
Да не би да имаш сложена някъде възвратна клапа? От двете страни на водния филтър трябва да имаш по един кран. На негоряща камина завинти и двата крана, подложи някакъв лочник под филтъра и с гайчен ключ развий пробката да видиш какво ще изтече от там. Вътре във филтъра има метална цедка. Измий я на чешмата и го сглоби обратно, пусни си крановете и т.н.
За помпата не знам и аз как да я провериш. Някой с такава камина трябва да каже как да я увеличиш в случай че е на най-бавната скорост.
48 часа трябва да гори с 60 градуса за да нагрее радиаторите ... #-o Като се оправи системата, ще видиш как за минути радиаторите ще парят.
kozl - майстор
чет окт 07, 2021 6:58 pmAs09 написа:
Здравей, благодаря за отговора!
1. Радиатора и лирата, които са без термоглави са комфортни на допир, не горещи, равномерно топли, в коридора е около 17 С° без да го отоплявам, с радиатора става 18 С°, но не ми е достатъчно.
2. Кранчетата на колекторите са развити максимално.
3. Двете тръби, които излизат от камината към радиаторите за топла и студена връщаща вода, са с еднаква температура съвсем леко затоплени.
4. Пуснах произволен радиатор от стая на 5 (макс) степен и от страната, от моята влиза топла вода, се затопля, но от другата е напълно студен, вдига температурата на помещението от 17 на 18 т.е с около 1 С°
5.Камината е на 3 мощност, майсторите ми обясниха, че я настройват на недостижима темп. на въздуха 30, за да не се влияе от това, а да следи само температурата на водата зададена на 60, които успешно достига, дори 63.
6. Не знам как е настроена помпата, нито как да я променя.
Възможно ли е проблемът да е поради малък диаметър на тръбите ф16 да не доставят достатъчно количество топла вода и заради това да трябва да се увеличи помпата?
Лека вечер!
Както вече ти отговориха, проблема е в циркулацията и тогава изходящата и вхидящата тръба ще са с еднакви Т.
Писали са ти вероятни причини за влошена циркулация.
Само ще добавя, че ако на радиаторите има секретни вентили на изходящата вода, то те може да са притворени.
4. Така става като дебита през радиатора е малък. Но това затопля се, какво значи щом изходящата тръба от камината е съвсем леко затоплена? Камината може и да вдига някъде 63 градуса, но тази затоплена вода не излиза от камината щом изходящата тръба не се загрява.
за т.6 Как са свързани тръбите към радиаторите - има ли разпределителни колектори 2 бр с изход за всеки радиатор? Т.е. на всеки колектор трябва да имаш толкова щуцера ( със или без кранчета), колкото броя отоплителни тела има (радиатори, лири, ...).
Тръбите към радиаторите по пода ли са или в стените?
silent - майстор
Помпата е в камината...сваля се десния страничен капак като застанеш срещу нея и там ще я видиш. Фабрично идват настроени на 3та степен....Аз съм на два етажа и я карам на 2ра...за един етаж с неголяма тръбна разводка би трябвало и на единица да върти водата.
As09 - помощник
Здравейте, благодаря на всички за помощта!
Извиках майсторите, оказа се че по някаква причина инсталацията е останала с малко вода, напълниха я, намалиха скоростта на помпата и радиаторите започнаха да топлят.

Сега обаче се появява друг въпрос. Настроиха ми камината да топли вода до 60 градуса, като ги достигне се изключва и се включва когато падне под 40. Докато майсторите бяха вкъщи всичко беше ок, но след време радиаторите започват да изстиват заради тези 40 градуса. Та въпросът е нормална ли е тази настройка и ако не мога ли сам да я настроя например да се включва на 50-55?
Дани11 - специалист
нед окт 10, 2021 2:07 pmAs09 написа:
Здравейте, благодаря на всички за помощта!
Извиках майсторите, оказа се че по някаква причина инсталацията е останала с малко вода, напълниха я, намалиха скоростта на помпата и радиаторите започнаха да топлят.

Сега обаче се появява друг въпрос. Настроиха ми камината да топли вода до 60 градуса, като ги достигне се изключва и се включва когато падне под 40. Докато майсторите бяха вкъщи всичко беше ок, но след време радиаторите започват да изстиват заради тези 40 градуса. Та въпросът е нормална ли е тази настройка и ако не мога ли сам да я настроя например да се включва на 50-55?
67 и 68 параметър са за гр. на вкл. на помпата

Тема "Пелетна камина - радиатори не се затоплят достатъчно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: