• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bialk - специалист
Реших да отворя нова тема, понеже възникнаха много въпроси относно системата. По изискване на Мицубиши термопомпата трябва да се подвърже с буфер. Започнах с подвързването на буфера 80л към колекторите. На студената от колекторите съм сложил У-филтър и след него магнитен филтър, пред помпата няма място за филтър. Добре ли е мястото на предпазния клапан? Притеснява ме обезвъздушаването на буфера, понеже обезвъздушителите на колекторите идват на по-ниско място, а вграденият в буфера кран за обезвъздушаване се обезсмисля при хоризонтален монтаж. Някакви предложения къде да поставя обезвъздушител за буфера и има ли смисъл от такъв изобщо? Мога да пусна преход 1/2 към ппр от тройника, на който е поставен предпазния клапан, и да изведа обезвъздушителя на него, а предпазния клапан да го изместя на друго място. На долните муфи ще монтирам циркулационна помпа на студената и датчик поток на топлата вода от термопомпата.

Прикачен файл

Screenshot_20211007-184620_Gallery.jpg
bialk - специалист
Системата работи вече седмица и засега се справя отлично. Двете циркулационнш помпи работят на първа степен, температура на топлоносителя съм задал 35 гр., отоплявам четири стаи с три радиатора (47 глидера на 60 см) и един конвектор Климафан 45. Две вечери температурите навън бяха отрицателни, но през деня стигаха до 16 градуса. Термопомпата работи на циклене през деня - 20 минути работи, 40 минути почива. Нощем не съм я наблюдавал. Като разход на ел.енергия ми дава около 20 кв/ч на ден. Как мога да извадя детайлна справка за работата й до момента? Radius показваше в неговата тема някакви графики по часове, но аз не мога да ги открия в менюто на FTC6. Специален софтуер ли трябва за целта?
radius - майстор
Е може ли досега да не се похвалиш, че си я подкарал след кореспонденцията на лични? Иначе браво.
Графиките ми са от прост температурен дейта логер от Китай, не са от фтс-то.
bialk - специалист
След първия старт даде грешка ЕЕ, за която писах на лични. Оказа се, че е трябвало да изчакам 12 часа след пускане на захранването на термопомпата за да може да се "разпознае" от FTC6. След това даде нова грешка P1, която се оправя с управлението, като се задава датчик за температурата в сградата не специализирания за помещението (който се продава допълнително), а вградения във FTC-то. Следваха още грешки, свързани с температурните датчици, който изчистих с джъмперите (dip switch settings).
Както споменах първата помпа върти малкия кръг до ТП. Тръбите до нея са добре изолирани, като само 50 см са извън помещението. Въпреки това обмислям допълнителна изолация на топлообменника с каменна вата от вътрешната страна на капака на термопомпата. Дали си заслужава интервенцията или да го оставя така, както си е със заводската изолация? Системата е пълна с вода, като ЦП работи постоянно (дори и когато ТП почива) и се захранва от UPS.

radius - майстор
ср окт 27, 2021 6:56 pmbialk написа:
Термопомпата работи на циклене през деня - 20 минути работи, 40 минути почива.
Тези дълги цикли са супер, аз така и не съм се преборил с моите петорно по-кратки цикли в преходните сезони. Но и се опъвам за класически буфер с отделна помпа. Чак не ми се вярва - 40 минути пауза...
Въпрос 1: Колко е моментната консумация докато работи през тези 20 минути?
Въпрос 2: Кое управление на темп. ползваш - твърдо забита от теб темп. (П.С. май това си писал) или според външната (предполагам до третото не си стигнал още ;) ) ?
bialk - специалист
Консумацията е 5.5 ампера според китайското устройство за защита от пренапрежение. Но според справката за изразходвана енергия на FTC излиза по-малко с 1 ампер. Или около 900 вата на час. Това е и най-ниската степен, на която съм засичал да работи термопомпата. Явно това е минимума.

Иначе съм задал температура на топлоносителя 35 градуса, но както се вижда на шота, буфера се загрява до 40-42 градуса. Термодатчиците са на колекторите, там температурата на подаваща вода при втора скорост на ЦП2 е 42 гр, а на връщащата 39 гр. Когато ЦП2 работи на първа степен хистерзиса се увеличава на 6-7 градуса и ТП показва по-лош КОП в дневната статистика за отдадена енергия. Мисля да опитам да пусна ТП на кривата спрямо външна температура, но там не ми са много ясни настройките все още.

Прикачен файл

Screenshot_20211028-183833_Gallery.jpg

Прикачен файл

Screenshot_20211028-184034_Gallery.jpg
radius - майстор
Минимума е около 700вт без ЦП, че даже и малко по-малко. Може да слезе и още, виж в сервизното на външното тяло има energy saving modе и разни подобни. Макар че ти топлиш на 35, може затова да е, аз моя минимум съм го гледал около 30-31.
Нещо не е наред с температурите,които казваш -щом си задал 35 трябва да е точно толкова, да не би да не си сложил добре датчика на тп, да няма хубав контакт или пък да не е изолиран отгоре. Естествено, може и колекторните термометри да не са верни.
Това с кривата е много яко и работи доста добре при мен, може да си я редактираш във всички темп.зони, ако нещо не ти харесва някъде.
Какво е това яйце до горната помпа :lol:
bialk - специалист
Да, някъде в първоначалните настройки срещнах ЕКО режим, но аз избрах "Нормал". Това "яйце" е термостат за ЦП2. Настроен е на 30 гр. Идеята е да не харчи температурата в буфера под 30 гр, ако реша да пускам с таймер ТП или пък да ползвам нагревател в буфера. Обмислям да пусна и двете ЦП през UPS, така при спиране на тока ще имам няколко градуса за ползване при неработеща ТП.
andy_forresite - майстор
Аз съм офтопик. Тези термометри ги имам. Като точност при мен показват с 6-7 гр по-малко. Грешката нараства с покачването на температурите. Аз съм с пелетен котел и подаваната вода е 60°+. На топлия колектор стига 55 гр, а при 70 показва 60. На студена система показват еднакво.
Когато ги слагах изпуснах единия "краен елемент" и някак му върнах стрелката на правилната позиция. Сочеше 40 градуса и отгоре ... Сравнението на температурите е с датчик pt1000 в гилза и безконтактен инфрачервен термометър насочен към чугунения тъмно червен корпус на ЦП (разлика до 1 градус с pt1000).

Тези глидери са сигурно 2 киловата при тези условия, така че консумацията няма как да излети.
Топлинен заряд в буфера има някакъв. Ще стигне за размразяване.
radius - майстор
Помпата на колектора нали я управляваш през фтс-то. За енърджи сейвинг мод имам предвид настройки през суичовете на външното тяло, не през менюто на фтс.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Въпроси за ОИ с термопомпа Mitsubishi Ecodan PUZ 8.5 kw R32" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: