• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Изображение
Здравейте, в квартира която наех отполението е чрез електрическия котел от снимката. Наемодателят не може да ми разясни и не намирам никакви инструкции в интернет за модела, ако някой е запознат, моля за инфо по таблота за управление и съвет за правилните настройки. Квартирата е 3стайна, котела е в килера, а термостата е в хола. Благодаря!
preslav - майстор
Според мен най-напред трябва да провериш дали помпата работи - изключи всички копчета обозначени с по 4 kW и се опитай да чуеш дали помпата работи като смениш положението на ключа (предполагам едното положение е ръчен режим, другото автоматичен. Ако помпата работи можеш да се опиташ да пуснеш системата на най-малка мощност (едно от копчетата 4 kW и копчето за старт). На термостата му задай (на първо време) най-голямата възможна температура, а после си търси инструкция за настройките му.
preslav - майстор
Според мен най-напред трябва да провериш дали помпата работи - изключи всички копчета обозначени с по 4 kW и се опитай да чуеш дали помпата работи като смениш положението на ключа "помпа" (предполагам едното положение е ръчен режим, другото автоматичен). Ако помпата работи можеш да се опиташ да пуснеш системата на най-малка мощност (едно от копчетата 4 kW и копчето за старт). На термостата му задай (на първо време) най-голямата възможна температура, а после си търси инструкция за настройките му.
Привет, помпата работи, радиаторите загряват.
Тествах различни температури на термостата, но не виждам да имат ефект, котела си грее и не се съобразява с настройките му сякаш няма връзка или не е на правилен режим.
Виждам го че изключва и включва според зададените температури на входяща и изходяща вода от бутоните най-горе.
Знаете ли защо има два термостата за вход и изход от 30 до 90градуса?
Може ли инфо за двата бутона в дясно:
Бутон 'помпа' с две позиции и
Бутон 'старт' с три позиции (на средната(2) - изключва)
Изображение
andy_forresite - майстор
Не знам за какво са. Бих подходил така:
- Бутонът с 2 позиции за "помпа" според мен е за първа скорост на помпата и втора скорост на помпата. На ІІ степен прибутва по-бързо водата в сравнение с І степен.
- Бутонът с 3 позиции под него: на "старт" включва котела да грее водата ръководейки се по термостата (дето ви е в хола); Достигната температура в хола - ще се изключи; при температура под зададената в хола - ще се включи. На "ръчно" предполагам включва нагревателите (които са натиснати - онези трите червени копчета със страховитите 4 киловата) без да гледа сигнала от термостата.

По въпроса защо са два термостата - пак ще изложа само предположения. 30° включва водната помпа, а на 90° спира нагряването на водата по температура (за защита).

Това нещо аз не бих го ползвал изобщо. Ако много искам "парно" ще внеса една каминка с водна риза и ако трябва ще я топлоизолирам да не излъчва много-много от себе си, тоест да грее водата а не килера. Или, друг вариант, платежоспособни квариранти сте, харесвате топлината от "парното", хубаво ви е да е топло в трите стаи, в коридора, в банята ... в килера и месечната сметка за ток не е нещо, което може да ви стресира. Само за примера колко ще струва да се отоплавате с т`ва - с един нагревател 4 киловата ще ви харчи по 1 лев на час дневна тарифа; с 2 нагревателя - 2 лв/час и с всичките три нагреватели - 3 лева на час. Не всеки може да го понесе, на това ти обръщам внимание, пък вие си знаете.
preslav - майстор
За мен логиката на бутоните е "ръчно"-бачка нон стоп, другото е на автоматичен режим т.е. според настройките и според нуждите нагревателите се пускат и спират сами, помпата също. "старт" позицията на долния ключ за мен е нещо като турбо на климатиците - всичко работи на МАХ докато не решиш, че вече ти е топло. Проблемът на системата е само в това, че топлото ще ти идва леко скъпо, но и това не е задължително при сегашния ръст на дърва, пелети, газ и липсващи въглища.
Просто експериментирай и наблюдавай.
Благодаря за мненията ви. С ваша помощ и още експерименти мисля че намерих отговор на повечето въпроси.
В режим Ръчно на Старт бутона, температурата се контролира с термостатите находящи се върху самия котел, а в режим 1 - със стенния термостат в хола.
Знам че такова котле на ток не е икономично но не ми е вариант да дообзавеждам в момента, ще видя този сезон как ще е.
Докарах го да боравя с котлето и да си настройвам температурата, но ако някой който е още по-запознат с начина на работа види темата, бих се радвал на още яснота защо са два термостата Вход и Изход и дали е по-добре да работи на 4, 8 или 12kw.
шоп - майстор
вт окт 19, 2021 11:10 pmpeter3300 написа:
дали е по-добре да работи на 4, 8 или 12kw.
Всичко зависи от топлозагубите на имота. Ако се живее постоянно в него и навън не е много студено ползваш 1 нагревател. Ако топлозагубите са по-големи или целиш ударно затопляне на имота включваш 8 киловата или 12 киловата.

Разбира се нещата зависят и от ел. инсталацията и предпазителите.
Предполагам тока е трифазен.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт окт 19, 2021 11:10 pmpeter3300 написа:
защо са два термостата Вход и Изход и дали е по-добре да работи на 4, 8 или 12kw.
Това не са термостати, а термометри и са информативни, нищо не управляват. А иначе както каза шопа - карай го на възможно най-малка мощност - така хем по-малко натоварваш елементите, хем ти остава повече електрическа мощност в жилището за други консуматори
ESPACE - майстор
Загледай се по-добре, терморегулатори са. Термометъра е само един, комбинирания с манометър.
  • 1
  • 2

Тема "Помощ за работа с ел. котел за парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: