• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Редактирах си предния пост, че бях изтрил точно настилките. Има значение но като гледам е десетина %.
Иначе е сматяно с някакъв софт на Овентроп и няма формули, а готови резултати.
Последна промяна от radius на ср окт 20, 2021 3:40 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
Екстра. Щом 18мм паркет дава само 10% разлика, то ламината ще дава по-малко. Особенно като е 8мм.

Та ориентира е добър. За сега вземам тези цифри като дадени, пък формулата ще я търся нататък :) .

Благодаря!
radius - майстор
Значи ти питаш колко енергия отдава повърхността - в случая дебелината на материала не е от значение, защото в твоето питане не се интересуваме как е загрята тая повърхност, температурата и е даденост.
Със същия успех може да се стоплиш и с 5 см фибран като финално покритие - стига да е загрят на 27С :wink: .
Явно има значение вида материал от гл.т. на тоя коеф. на emissivity, но не е голямо.
brum - майстор
Прав си. Дебелината на материала няма значение :) .

Друго ми направи впечатление в твоите цифри на втори прочит:

22 въздух, 27 под, плочки, 52.5 w/m2, или 10.5w/m2 за 1 градус
22 въздух, 30 под, плочки, 98 w/m2, или 12.2w/m2 за 1 градус

Ако някъде не съм объркал нещо излиза, че не е линенйно. Което е леко озадачаващо...

За emissivity-то сега се сещам, че даже на инфрачервеният термометър има такъв коефициент. Ако се променя коефициента, то променя и температурата на обекта който мери. Явно мери излъчваната енергия и на база на тоя коефициент смята колко му е температурата.

Та ролята на коефициента си е сериозна. Явно настилите са с близки коефициенти.
Hursa - майстор
Теоретичен ли е въпроса?
brum - майстор
Теоретичен е по принцип. Но очаквам между теория и практика да има съвпадение :) .
  • 1
  • 2

Тема "Отдавана енергия на 1м2 подово при определени темепратури на повърхността" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: