• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Търся малко формули за тази работа. Чудя се как се смята колко енергия би отдало подовото и какви параметри са необходими. Насоки към формули, физически закони и всякакви други обяснения са добре дошли.

Да кажем, че че dT е 5 градуса. Пода е на 27 градуса, а въздуха е на 22 градуса. Обаче подовото отдава с излъчване, а не само с конвекция и очаквам това да е малка част от необходимите параметри...

Намирам един закон на Стефан – Болцман, ама преди да се закопая в разбирането му ми се ще да видя дали го няма написано на по-прост език някъде.


Намирам разни калкулатори дето не са за подово, но би трябвало да вършат донякъде работа - https://www.engineeringtoolbox.com/radi ... e_vignette . Ама ми липсва информация за коефициента на излъчване (emissivity coefficient) на ламинираните подови настилки...
nork - специалист
Още в заглавието имаш грешка :axe:
Няма как да имаш мощност на кв.м при условие, че може да има 1/3/5л.м. тръба :!:
По спомен из руските сайтове имаше инфо коя тръба каква мощност може да отдаде на л.м. при дадена Т°.
Дерзай и успех :partyman:
П.п: Грубо по спомен се въртяеше нещо към 15/18w л.м. :supz:
speka_rs - майстор
Филма беше писал 20 Вт/м.
radius - майстор
Повече трябва да е, особено при подобно делта Т, по-късно ще потърся.
Набързо намерих 12в/кв.фут, което прави към 110Вт/кв.м.
Аз залагам на 80-90 при делта 5С
Последна промяна от radius на ср окт 20, 2021 11:55 am, променено общо 1 път.
brum - майстор
Няма грешка в заглавието. Не се търси колко ще отдаде тръбата, а колко ще отдаде повърхостта при определена температура на повърхността. Пък дали тръбата отдолу ще успее да загрее повърхността до тая температура е друга бира.

Филма дето ги е писал тези 20w/m2 подозирам, че са нещо като стандарт заложен за мощност при подово. Срещнах ги на няколко места като стойност която се използва като се смята мощността на серпентините. Ама не ми трябва този стандарт. Интересува ме как да сметна колко топлинна енергия ще влизат в помещението ако повърхността е с температура Х.

Иначе калкулатора казва 19.4W при dT от 5 градуса и коефициент на излъчване 0.65. Т.е. близо до тези 20 вата. При 1ца е 30 вата. Т.е истината е някъде там :) .
speka_rs - майстор
ср окт 20, 2021 11:54 ambrum написа:

Филма дето ги е писал тези 20w/m2
Говорим за 20 W/m тръба, а колко тръба ти ще на навиеш в м2 това си е лично твое решение.
radius - майстор
Струва ми се че сте се пооплели, дори без сметки, чисто интуитивно не може да е 20Вт.
Аз като се топля с 26 под и 23 в стаята, колко ще ми сметнете - 10 Вт? За 30 квадрата хол 300 Вт :wink: ? Вярно че се топля с много малко, но не чак толкова.
За да не съм голословен, ви давам данни от реален проект:

темп в стаята 22С, темп. на пода 27С, по 47,7Вт/кв.м. покритието е 18мм паркет

темп в стаята 22С, темп. на пода 27С, по 52,5Вт/кв.м. покритието е плочки

За антрето 22 С и темп. на пода 30С се постигат 98 Вт./кв.м. (не казвам да си пуснете в хола толкова, просто за ориентир кога се постигат 100 вата на квадрат).
Последна промяна от radius на ср окт 20, 2021 3:20 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
ср окт 20, 2021 1:41 pmspeka_rs написа:
ср окт 20, 2021 11:54 ambrum написа:

Филма дето ги е писал тези 20w/m2
Говорим за 20 W/m тръба, а колко тръба ти ще на навиеш в м2 това си е лично твое решение.
Добре. Не става дума за 20W/m. Става дума за отдавана енергия от квадратен метър подова настилка нагрята на Х градуса. Без значение как се топли пода - дали с подово, дали с ток, дали с огън на долният етаж.
radius - майстор
Brum, ако не желаеш да пиша в темата, ще те помоля да кажеш!
Да не се хабя излишно.
brum - майстор
Извинявам се ако съм те засегнал по някакъв начин. До тук това което си дал като детайли е най-близо към въпрса ми.

Остава да разбера как се стига до тези цифри и има ли значение каква е настилката. Последното подозирам, че има значение, щото черен гранитогрес ще има по-висок коефициент на излъчване отколкото ламинираните настилки (или ламинираният паркет както често му казват).
  • 1
  • 2

Тема "Отдавана енергия на 1м2 подово при определени темепратури на повърхността" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: