Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте!

Първо искам да започна с това, че имам срамно малки познания за всичко, свързано с пелетните котли. Моята сфера е медицината, пък и още съм студент, но когато мога чета и се ограмотявам. В последната година се наложи сама да се оправям с котела ми - тоест викам хора да ми го стартират есен и спрат пролетта, но все пак сама си го гледам, така да се каже.
Вчера дойдоха за редовното му есенно стартиране, като то беше неуспешно, тъй като се установиха много проблеми.

От както помня винаги е имало някакъв проблем с него, инсталиран е преди 6 години.
Първо помещението поне няколко пъти в сезона се задимява супер много. След вчерашното посещение ми казаха, че тягата е доста под 20Pa, което и преди е било установявано, но не е стигло до нас като информация. Вентилатор (извинявам се, ако не е правилният термин) не е монтиран въпреки слабата тяга, а сега е много вероятно да няма как да се монтира, тъй като имат проблем с доставките.
Второ, почти всеки сезон сменяме тръбата. Миналата година и есента, и пролетта преди това, се смени, защото беше на дупки и с много налепи (сяра-така ми беше обяснено). Смених пелетите и проблем с това няма засега (Горим само иглолистни).
Сега обаче установиха изгорял компресор - на мен ми се струва странно само за 6 г. работа, но може са греша. И една гофрирана тръба водеща към горелката, ама да речем че тя е някакъв лесно чупещ се компонент.

Третият и май най-належащ проблем, заради който ще идват пак, за да пуснат котела, след като го отстранят, е капещ вентил.

Над котела, където излизат тръбите към радиаторите и към бойлера, е монтиран манометър с вентил накрая, който започна да капе още в края на миналия сезон. Този манометър, както и още един, който е преди разширителния съд, си стоят на 0.5-1 в неработеща позиция. Днес обаче в момента, в който при тестовото пускане термостатът направи връзка с котела и радиаторите започнаха да топлят, в рамките на няколко минути и двата манометъра паднаха на 0. През това време, докато паднат, от една подвижна тръба/маркуч, вързан към тръбата на този манометър и водещ към един сифон (тоест явно в предвидено да може да протече?), започна да тече вряла вода.
Изключих котела по съвет на майстора и чакам да се върне, за да го оправи. От тази тръба/маркуч вече само сълзи студена вода.

Както казах не разбирам особено много, но възможно ли е това да става само защото един вентил сълзи, както ми обясняват? Защо налягането падна на 0? Проверявано е за теч из къщата, по инсталациите, няма.

Някой друг с такъв котел - прави ли ви често проблеми? За мен е откачено това всеки сезон да му се сменя някоя основна част, която струва колкото тон пелети (е, на старите цени ;) ). Започвам да си намразвам дома заради сумата пари, които ежегодно се хвърлят по този котел.

Ще кача и снимки, знам, че по описание само звучи объркано.
Благодаря Ви за отделеното време! :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Завалийката! Не ги карат много тези ко(т)ли. Котел с компресор е нещо като волска кола с airbag и навигация

Тема "Котел Тангра HP30" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: