• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Общата картина изглежда добре. Виждам детската като губеща най-малко топлина от външни стени. От тавана какво се губи там нямам представа. Едно обследване върху температурата на плочата над втория етаж ще си покаже.
Според мен трябва да й увеличиш дебИта на максимум, а други кръгове може да понамалиш за целите на постигането на този максимум. Предполагам това ти е известно, но да кажа, че дебитомерите не са сложени с цел всички кръгове да са под един знаменател, т.е. през тях да минава еднакво количество вода. Те са там, за да може да се настрои потока според потребностите. Късите контури имат нужда от повече литра/минута в сравнение с дългите. Ако имаш стая 15 кв.м. с два кръга то тя ще се сгрее с да кажем 2 л/мин. А детската с един кръг ще бъде доволна от 3.5-4.0 л/мин.
Hursa - майстор
Дали може да се каже, че е добре. Ако помещението - детската е била по-хладна - нормално е и да излъчва по-малко. А и не знаем каква е била температурата от вън. Ако е било 3 4 градуса - 7 градуса температура на повърхността на стената не е ниска. Същото и ако е имало вятър, ако стената е била овлажнена от дъжд, мъгла и е "съхнела" докато е снимана.
А ако температурата на пода е действително относително висока за подово, дори само на места - увеличаването на разхода ще увеличи средната температура, ще нагрее и по-хладните участъци до тази висока температура.
brum - майстор
За контактен термометър - средно читав мултицет със сонда за температура. Термодвойка е и за разлика от инфрачервените истории (термометри, камери) не я интересува каква е повърхността. Набучваш я в мокета, оставяш я 1-2 минути и гледаш какво показва.

За инфрачервените истории можеш да направиш следната проба и да споделиш резултата. Слагаш вода в неръждаема тенджера. Кипваш я и мериш температурата отвън на тенджерата. Ако покаже 30-40 градуса си правиш изводите, че има разни неща дето трябва да ги съобразиш като мериш с инфрачервени джаджи. И за да си сигурен, че не е на 30-40 градуса можеш да пробваш да пипнеш тенджерата. Ама внимателно и бързо, че ще е нагрята до около 100 градуса.
basenov - напреднал
пет дек 03, 2021 10:12 pmHursa написа:
Дали може да се каже, че е добре. Ако помещението - детската е била по-хладна - нормално е и да излъчва по-малко. А и не знаем каква е била температурата от вън. Ако е било 3 4 градуса - 7 градуса температура на повърхността на стената не е ниска. Същото и ако е имало вятър, ако стената е била овлажнена от дъжд, мъгла и е "съхнела" докато е снимана.
А ако температурата на пода е действително относително висока за подово, дори само на места - увеличаването на разхода ще увеличи средната температура, ще нагрее и по-хладните участъци до тази висока температура.
Температурата навън беше точно около 3-4 градуса (съжалявам, че не съм споменал, защото си го мислех). Вътре в стаята температурата беше около 20-21 градуса.

Не беше дъждовно и нямаше мъгла. Изчаках вечерта да премеря, тъй като през деня грееше слънце и исках да не меря "нагрята" стена.
шоп - майстор
ср дек 01, 2021 4:39 pmbasenov написа:
Най-краен вариант - къртене на замазката, махане на подовото и полагане на ново подово с повече кръгове.
Това наистина е много краен вариант!
Има вариант и без къртене на замазката де се мине на повече кръгове.
Lutchezar - майстор
Като настане истински студ ще се види как се държат изолацията и стъклата, тогава ще се разбере и как се справя подовото. Авторът да се подготви да допълва мощност с електрически отоплителни тела е моят съвет.
basenov - напреднал
съб дек 04, 2021 2:41 pmшоп написа:
ср дек 01, 2021 4:39 pmbasenov написа:
Най-краен вариант - къртене на замазката, махане на подовото и полагане на ново подово с повече кръгове.
Това наистина е много краен вариант!
Има вариант и без къртене на замазката де се мине на повече кръгове.
Какъв?

В краткосрочен план какво бихте ме посъветвали да направя? Да слагам ли изолация на тавана, ще има ли добър ефект? Прилагам снимка на тавана при темепература навън около -4 градуса под 0. На снимката е тавана на детската стая. Червеният сектор е трегера, които не е изолирани дори и с 5см, там температурата е около 1-2градуса по-висока.

Прикачен файл

0AA05B2E-AAF3-4F28-B14A-CBB5521F85BC.jpeg
шоп - майстор
съб дек 04, 2021 9:59 pmbasenov написа:


Какъв?

Да си направиш ново подово, с два кръга и дължина на кръговете по около 50м

След 1 седмица ще правя такова в една стая по общо взето сух способ и с вдигане на нивото само 18мм . Ще пусна снимки в основната тема за водно подово.

Иначе за изиоацията ясно. Повече никога не е излишно.
basenov - напреднал
нед дек 05, 2021 5:46 amшоп написа:
Иначе за изиоацията ясно. Повече никога не е излишно.
Излишно съм сигурен, че няма да е, въпроса е това ли е правилният ми ход, който ще промени нещо съществено?

Четох различни статии, и мисля, че при мен имам не един, а два термо моста - единият е балкона към детската, а другия е "козирката" на втората плоча, тъй като тавана надстърча. Правилно ли разсъждавам?
Изображение
radius - майстор
Да, правилно разсъждаваш, но що не я каза тая козирка в началото?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12

Тема "Подово отопление - стаята изстива" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: