• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Че кой е казал, че подовото става за компромисна изолация?
Визирам таван, стъкла, плоча тераса и т.н.
Hursa - майстор
Ако температурите са такива, каквито е написано – калкулатора, особено такъв е излишен. Едва ли задава температура на пода 30 (а са дадени температури дори 31 32). (Едва ли смята и пад на температурата на топлоносителя само един градус на контура в помещението. 7 градуса, та дори 8 пад от термопомпата до помещението, големи загуби, ако има що годе съществен разход на топлоносител, а в помещението само градус.)
Какво ще помогне, ако има и два кръга? Ако средната температура на повърхността на пода е близо 30 градуса – то при този пад на единичния контур от само 1 градус – с два контура ще се вдигне с около четвърт градус. (Ако са вярно такива температурите и ако са мерени по целия под – може пък контура да не покрива цялата площ.)
Явно и „излъчва” мокета – ако тавана е с температура 26 – 27 градуса. И това – плоча на тавана, със сравнително не "дебела" топлоизолация, поставена над плочата. (Ако излъчва слабо – как би се нагряла толкова плочата. Конвективно? Тогава някъде в помещението трябва да има сравнително мощен възходящ поток с температура поне 28 29 градуса.)
Махането на мокета ще увеличи топлоотдаването, ще увеличи и температурата в помещението (според мен с малко) – при същия режим. Но ще увеличи и температурата на повърхността на пода - в такъв случай ще има и по-голямо топлоотдаване. Но тя и така е твърде висока.
Топлоотдаването вероятно е ограничено, но основната причина може би не е в мокета.
Може да има твърде „тънка” изолация под подовото на втори етаж и немалки загуби към помещението на долния етаж, и не малка топлина разсейвана от плочата на балкона – но пък разликата вход/изход за контура в помещението е твърде малка (би трябвало да има много голям разход). (Може да има и козирка над балкона – и тя да разсейва определено количество топлина постъпваща към плочата на тавана.) Вероятно има твърде големи топлозагуби, но вероятно не са само те причината, ако действително е такава малка разликата по вход/изход на топлоносител. Явно помещението трудно би се затоплило достатъчно с помощта единствено на подовото. Допълнително топлоизолиране - може би няма да реши проблема напълно (ако всички температури са измерени коректно).
basenov - напреднал
Благодаря на всички ви за мненията, оценявам го!

Виждам, че се разсъждава в различни насоки, което беше и моята цел, тъй като явно със знанията, които имам (почти 0, защото ми е за първи път) не можах да разреша проблема.

В момента, термопомпата е в режим компенсационна крива, което при текущите -3 градуса отговаря на около 38 градуса на водата. Пода в момента в стаята е 27 градуса, тавана около 22+/- а стайната температура към момента е 20 градуса, т.е. стаята продължава да изстива, без значение че постоянно се подгравя.

Необитаемата стая също се отоплява вече - към момента е 17.5 градъса вътре.

Туко що направих една разходка с термо камерата и това, което забелязах е че всички ъгли на прозорците, както е показано на прикачената снимка, са около 16 градуса - това са най-студените точки във всички стаи и са в диапазона 16-17 градуса - това нормално ли е?

Нещо друго, което ми направи впечатление е че някои прозорци, точно около уплътненията в долната си част имат конденз, около 1см - това предполагам подсказва нещо?

Прикачен файл

Screenshot 2021-11-30 at 17.37.25.png
Screenshot 2021-11-30 at 17.37.25.png (234.78 KиБ) Видяна 519 пъти

Прикачен файл

Screenshot 2021-11-30 at 17.22.51.png
Lutchezar - майстор
Имаш ли данни за влажността в помещенията?
Това на снимките за мен е троен стъклопакет.
Ако огледаш с термокамерата отвън, сега би трябвало да се вижда ако имаш загуби концентрирани някъде.
andy_forresite - майстор
И на мен ми се струва че е повишена влажността. Трябва да се и проветрява :)
Добре де, щом има съмнения че стаята изстива повече от другите, нека включи Ел печка с терморегулатор докато вдигне до температура като на друга стая, да спре печката и да се проследи пада на температурата.
И на мен в ъгъла на едно джамче ми показа 16.0° и пак е повече към средата на стъклото. В стаята ми е 22.8 и 45% влажност. Прозорецът ми е скромен - 5 камерен вивапласт Б+орнаментно на 24 мм и без всякаква изолация на в случая южна стена.

Еее, само 500 измъчени вата с подовото. То верно е фъфляк работа в недобре изолирани помещения, ама много слабичко. Не може да е по-малко от 8-900w. Изобщо не вярвам подът да се е подгрял с един контур през 15 см до степен разлика един градус.
basenov - напреднал
вт ное 30, 2021 5:48 pmLutchezar написа:
Имаш ли данни за влажността в помещенията?
Това на снимките за мен е троен стъклопакет.
Ако огледаш с термокамерата отвън, сега би трябвало да се вижда ако имаш загуби концентрирани някъде.
В стаята е 60% влажноста. Попринцип се двици около 55-60.
Hursa - майстор
вт ное 30, 2021 5:25 pmbasenov написа:
всички ъгли на прозорците, както е показано на прикачената снимка, са около 16 градуса - това са най-студените точки във всички стаи и са в диапазона 16-17 градуса - това нормално ли е?
Според мен - е нормално (за съжаление) и е по-очаквана температура от колкото показаната по-рано (за стъклопакета), дори при троен стъклопакет. Показва, че действително имате сравнително големи загуби през прозорците. И обикновено, относително най-големи, отнесено към площта им - са загубите именно през прозорците. (Особено, ако не са поставени нискоемисионни стъкла и не е запълнен с "едноатомни" газове. Появата на конденз способства и това, че нямате т. н. "топли" дистанционери. Както и ако профила не е с много добри топлоизолационни качества, и ако края на стъклопакета не е "потопен" много в него.) Конденз се образува най-вече в долния край на стъклопакета, особено, ако е по-висок. Близостта на дистанционера, особено в ъгъла, способства загубата на топлина. А така също - в долния край се "събира" най-охладения газ. Затова тази повърхност е с относително най-ниска температура. (Най-вече за избягване на това - обикновено отоплителното тяло се монтира под прозореца.) 50-60% относителна влажност - не е висока, а за детска май и не е желателно да е по-ниска. При по-висока температура в помещението - предполагам ще "изчезне" конденза.
basenov - напреднал
вт ное 30, 2021 6:47 pmHursa написа:
...
Благодаря за разяснението. Дограмата е Саламандер иначе, а стъклата отвън са огледални. Нещата, които споменавате - газовете, дистанционери, потапяне и т.н. могат ли да се "добавят" или е свирено вече?

Разходих се около къщата и местата където се губи топлина са именно ъглите на стъклата - там, при външна температура от -3 градуса, измерих от 3 до 5 градуса. Интересно е, че дори пред прозорците, където са первазите температурата е повишена.

Качих се да меря на покрива - Плочата отдолу (=тавана в стаята) поддържа температура 22 градуса в момента, а отгоре, над плочата и над изолацията измерих около 11-12 градуса. Видях, че има трегери, които не са изолирани въобще, там температурата е 13 градуса отгоре и съответно в стаята е 20-21 градуса.

Нямам идея колко е нормално да е температурата след изолацията?

Каква изолация ще ми препоръчате - марка, плътност, размер? Ще има ли положителен ефект, откъм топлоизолоация, ако я запечтам с дюшеме/кофражни платна - питам тъй като така или иначе съм планирал да правя това, но поради сезона ако няма да има голям ефект по-скоро бих го отложил за пролетта, а сега да положа само вата.

Допълнителен въпрос - факт е че прозорците са най-големи в детската стая, съответно има врата и балкон. Излязох на балкона и там пред вратата градусите бяха около 5-6, т.е. явно плочата е директно свързана с балкона и сътоветно топлината се отдава натам.
Та във тази връзка - ако поставя външни ролетни щори това ще редуцира ли негативния ефект от големите прозорци и ще подобри ли по някакъв начин топлоизолацията?
radius - майстор
Продължавайте, ще дойдете на моята....
basenov - напреднал
вт ное 30, 2021 10:10 pmradius написа:
Продължавайте, ще дойдете на моята....
Не съм сигурен дали ми стана ясно каква е вашата? Споменахте какви неща са необходими, но не споменахте нищо конкретно, което да се направи. Като цяло ще се радвам ако имате конкретни действия, които можете да ме посъветвате да предприема за да се подобри ситуацията.

Горе питам за съвет за тавана - почвам го близките дни, паралелно на предната страница питах за дограмата дали може да препоръчате, вие или друг съфорумец, някой, който може да я прегледа обстойно и да каже къде какво е необходимо да се направи за да се направи.

Балкона - тук не виждам какво мога да направя, или греша? Няма да го съборя :)

Настилки - не е ясно дали е проблема тук, но ако е, и това ще сменя - при вариант ламинат/паркет.

И накрая, да се кърти и да се добавят нови кръгове и т.н., което е нещо, с което не бих се захванал.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 12

Тема "Подово отопление - стаята изстива" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: