• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
пет яну 07, 2022 11:48 pmbrum написа:
Отстоянието от външните преградни стени до тръбите на подовото - 25см.
Хубаво е да се монтира тръбата в близост до външните стени. Например 5см, макс 10см и това да е подаващата тръба. Така имаме максимално топли ъгли и дори някъде да има термомост няма да има предпоставки за влага, плесен, мухъл и т.н. По натам си се реди равномерно през 10-15 см и само на средата на стаята където имаме завой на 180 градуса може да е 15-20см ( на тръба ф18 или ф20) си и трябва пространство за да се огъне така, но това е среда на пода, Няма термомостове и драми.
пет яну 07, 2022 11:48 pmbrum написа:
Ако стане драма ще сменяме леглото.
Все си мисля, че винаги могат да се измислят крачета няколко см високи и така ще има циркулация на въздуха и под леглото. Няма да бъде 28 гр там определено.
basenov - напреднал
Малко да побутна.

Хора с професионална термо камера идваха, гледаха и уж пода беше 23.4 градуса според тяхната камера :?

Според моята - 29-30. Взех мултиметър с термо двойка -> идентични стойности на моята термо камера - 28+, и пак съм шах.

От ХПС-а ме отказаха, щяло да има конденз, който за да се избегне трябва да се налепи на гребен и отгоре да се направи много хубава замазка, което ме отказа.

Ватата на тавана е 5см, каменна която според майстор е много добре наредена и последната препоръка е да добавя още 10см (поне 100кг/м3) и да следя за ефекта.

В допълнение, има предложение да изолирам външните стени, от вътрешната страна, с 10см каменна вата и евентуално тавана с 5см.

Краен резорт - къртене или добавяне на плостисти ала Кнауф ВидиКомфорт с цел всяка стая да е с 2 кръга.

Към момента, тук темературите вече 3-4 дни са -10, родителската стая поддържа 21-21.5, детската стая е на 19 градуса, повече не иска да качи.

Термо помпата работи с температура 42-45 градуса.
LazarGanev - "Велик майстор"
Бах мааму, ти ще стесниш и скъсиш стаята с минимум по 25см в двете посоки!? Няма ли как да добавиш един конвектор в детската, който да добавя малко градуси, на тези температури на водата ще пее? Комфортът от подовото пак ще си го има. Със сигурност профи камерата показва вярната температура, а не сондата на мултицета. Няма как пода да е 29*С, а въздуха 19*С. Уф, и аз имам една такава детска, дето е с няколко градуса по-ниска от хола и коридорите, с 2 външни стени, вратопрозорец + втори прозорец, последен етаж се пада, отгоре е открита тераса, като има само 10см тежък стиропор. Има изводи за конвектор, ама не можем да се разберем със сина - не иска да му заема място, а ползва духалка в най-студеното. Ще ме накара да подпомагам с климатик за срамотиите (както ги ненавиждам), той поне не заема място. Втората детска и тя е под същата тераса, но е с една външна стена и по-малък прозорец, та там е маалко по-добре. Баш детските стаи са в най-неблагоприятно положение. И термопомпата се каня да сменям, но това едва ли ще подобри ситуацията. :?
шоп - майстор
пет яну 14, 2022 2:33 amLazarGanev написа:
Има изводи за конвектор, ама не можем да се разберем със сина - не иска да му заема място
Не може ли да удължиш изводите и кондензната тръба, да ги вкопаеш в стената или да ги скриес с куфар от ГК и да монтираш конвектора стенно и високо?

Конвектора си го правиш от една 18ка или 24ка вътрешно тяло и на сина е топло без да му заема място.
шоп - майстор
чет яну 13, 2022 9:58 pmbasenov написа:
и последната препоръка е да добавя още 10см (поне 100кг/м3) и да следя за ефекта.
За дебелината съм съгласен. Стига да има височина и по-дебела вата може, но за плътността не!
Вата с плътност 100кг/м3 не е за таван според мен.
Лично аз бих сложил вата с плътност 30-35 кг/м3

Преди да къртиш и преправяш подовото замери Т на водата на входа и изхода на колекторите. Елементарно е и става супер точно с такъв китайски термометър за 5 лв

Прикачен файл

IMG_20220114_054718_resized_20220114_054811892.jpg
brum - майстор
По-рехавата вата не е ли с по-нисък коефициент на топлопроводимост?

А за термометъра на мултицета - топни го във кипяща вода и виж какво ще покаже. Около 99 трябва да е (щото с тия -10 градуса предполагам сте нейде по балкана). Да знаеш колко да му вярваш.
шоп - майстор
пет яну 14, 2022 8:32 ambrum написа:
По-рехавата вата не е ли с по-нисък коефициент на топлопроводимост?
http://baumarket.bg/department/wools/


Сравнявайте! :-)
Колкото коефициента е по-нисък-толкова изолацията е по-добра.

Да не забравяме, че въздуха е изолатора в една вата. Всичко е въпрос на баланс. Едно е вата за под, за таван, за стени, мансардни или фасадни изолации.

Просто всеки тип вата е икономически и технологично да се избира според конкретиката.
brum - майстор
Тъй де - по-малка плътност => повече въздух. Та логиката ми е, че трябва да изолира повече. Ама да не е съвсем лека, че нещо трябва да държи въздуха статичен.

Не можах да го сравня от там. Даже на сайта на rockwool не можах да намеря еднакви модели с различна плътност за сравнение.
nelina_london - специалист
Затова ,ако не касае подова изолация ,където се изисква определен коефициент на деформация,в проектите се залага ватата по ламбда,не по плътност.
В общи линии ламбда на ватата варира от 0,32 до 0,45.Ползвали сме 2 вида-тази с ламбда 0,38 беше много добра(URSA SF38 -10 см),а следващата с лабда 0,42 (5 см) беше супер рехава и доста по-трудна за полагане.
Lutchezar - майстор
чет яну 13, 2022 9:58 pmbasenov написа:
Малко да побутна.

Хора с професионална термо камера идваха, гледаха и уж пода беше 23.4 градуса според тяхната камера :?

Според моята - 29-30. Взех мултиметър с термо двойка -> идентични стойности на моята термо камера - 28+, и пак съм шах.

Всеки термометър си е с негова относителна грешка. Важното е дали са открили загуби. Излишни пари ако не са ти казали нищо ново. Ако се съмняваш в твоя уред или не можеш да работиш с нещо за какво ти е?

От ХПС-а ме отказаха, щяло да има конденз, който за да се избегне трябва да се налепи на гребен и отгоре да се направи много хубава замазка, което ме отказа.

Лепилото се нанася с гребен, например при 10х10 като го натиснеш получаваш равномерен слой от 5мм. Ако искаш на слагаш лепило на топки значи не ти пука за твоята си къща

Ватата на тавана е 5см, каменна която според майстор е много добре наредена и последната препоръка е да добавя още 10см (поне 100кг/м3) и да следя за ефекта.

Майстора може ли да смята коефициент на топлопроводимост на материалите?
То нито я покри с нещо нито направи слоя по дебел досега. Няма да я усетиш. Как е подредена е вече второстепенен фактор.Пак грешни пари за майстор вместо за вата


В допълнение, има предложение да изолирам външните стени, от вътрешната страна, с 10см каменна вата и евентуално тавана с 5см.

На някой не му се работи навън или го мързи. А ти прочети за разпределението на температурата в стената.

Краен резорт - къртене или добавяне на плостисти ала Кнауф ВидиКомфорт с цел всяка стая да е с 2 кръга.

Към момента, тук темературите вече 3-4 дни са -10, родителската стая поддържа 21-21.5, детската стая е на 19 градуса, повече не иска да качи.

Ако нищо не направиш с изолации те няма да качиш.
Няма такива закони на физиката.


Термо помпата работи с температура 42-45 градуса.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Подово отопление - стаята изстива" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: