• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
basenov - напреднал
вт дек 21, 2021 5:23 amшоп написа:
При мен плочата на тавана е изолирана отгоре с 2х50мм фибран, лепени с пяна на кръст. Много съм доволен.
Вземи си XPS с висока плътност. Може дирекно да си ходиш отгоре.
Каква е разходната норма на пяната? Гледах, че ги "пръскат" обилно, на кръст достатъчно ли ще е?

ХПС на 100мм на колко вата би се равнявало, има ли някакво съотношение?
шоп - майстор
вт дек 21, 2021 6:57 pmbasenov написа:

Каква е разходната норма на пяната? Гледах, че ги "пръскат" обилно, на кръст достатъчно ли ще е?

Не пестете от изолация и полагането и!
Веднъж се прави и разхода е символичен. 1-2-3 лв на м2 за пяна са стотинки на фона на цените на енергоносителите.

Така полагам в момента фоамборд за под водно подово.
При таван е задължително да се оканти и 1-2 W е достатъчно.

Прикачен файл

1.jpg
basenov - напреднал
Лепене на кръст си представих, че полагате по две линии.
шоп - майстор
Аха, не сме се разбрали
Под лепене на кръст визирах два слоя фибран с разминати фуги. Така се минимизира термомоста.
Ако имате 10 см дебела плоскост може и еднослойно, като запенвате фугите.
basenov - напреднал
Аз мисля 120мм и директно да ги лепя. Реденето да е плътно, без фуги.

Или вие препоръчвате 2х5 и да се разминават двата слоя?

Модела, на който съм се спрял Fibran XPS Etics GF 1250x600x120mm.
radius - майстор
Gf е вафлен - за стени и тавани, да лепне лепилото, за под може и обикновен.
andy_forresite - майстор
Реди на 2 слоя от по 50 мм както Шоп ти казва (с разминаване на фугите).
Колкото до въпроса вата 100 мм или ХПС 120 мм имат по-добри изолационни способности, в твоя случай вата не ти трябва. Просто не е приложима. Да беше за под керемидите, тогава вата. Сега ще се стъпва отгоре на изолацията, може да има влага че и водичка ... не, не. Пресмята се съпротивлението на материала, който искаш да ползваш за топлоизолационни цели. Това става като разделиш дебелината на материала в метри върху коефициента на топлопроводност на този материал. Например ХПС 100 мм: 0,1 : 0,038 = 2,631; Имаш R=2.631. След това пресмяташ пък за ватата: 0,12 : 0,042 = 2,857. Коефициентът на топлопроводност се дава от производителя, т.е. не го изчисляваш, а го намираш в интернет. По-високата стойност за R означава (на теория) по-добри топлотехнически х-ки на съответния материал. И вече като някой ти каже че "черния" стиропор (неопор ли беше) 8 санта се равнявал на 10 см от "белия" му кажи доообре, щом е тъй ... Или 5 см "фибран" се равнявал на 10 см стиропор, хихи. Зависи къде полагаме топлоизолацията - натиск, влага, пропускане на водни пАри (т. нар. "дишане") и те така.
basenov - напреднал
Анди, благодаря за разяснението.

Въпрос относно R стойността - навсякъде виждам R30 и т.н. пък долу, в твоята сметка е R2.857, т.е. явно има някакво преобразуване предполагам.

Гледах на EnergyStar (ЦЪК) и там за текущия климат ми трябва R38 и нагоре, но едва ли това означава, че трябва да сложа 1600мм дебелина.

Също така 2х50мм или 1х100мм - има модели "със застъпка", и тук предполагам, че са на сглобки, т.е. би трябвало да се подсигурят фугите и да е достатъчно да сложа само 1 лист от 100мм вместо 2х50мм - т.е. да си спестя "двойна" работа с лепенето.
Lutchezar - майстор
Идеята за 2 слоя е повишена механична якост. Ти си решаваш.
brum - майстор
Да се върнем малко към матрака на пода от началото на темата. При мен има един такъв. Матрака с леглото са 2.3 на 2 метра.

Оказа се, че подовото е оставено с по-голямо отстояние от външните стени и по-малко по вътрешните. Та реално тоя матрак намаля мощността която се отдава в стаята с 1/3. Има и един гардероб дето и той малко отнема 1м2 и общо излиза, че 40% от пода дето излъчва са покрити.

Тия неща ги видях днес, защото днес ми дойде инфрачервената камера. Отстоянието от външните преградни стени до тръбите на подовото - 25см. Отстоянието от вътрешните до тръбите - 10см. Леглото и гардероба са на вътрешни стени и затова изяждат толкова голяма площ от подовото.

Та така - стаите на 22-23 градуса, а тази на 21-21.5 градуса. Дори да работи 20 от 24 часа кръга на тази стая температурата не се качва повече. Имаме идентична стая на тази, но с южно изложение. В нея обаче гардероба е на външна стена, а леглата са над земята. И реално 90% от подовото е открито. Там за 3-4 часа работещо подово прехвърлям 23 градуса.

Премерих и температурата под матрака - 28 градуса. Пода около леглото на 23 градуса. Толкова са и подовете по другите стаи.

Или на кратко - матрака на пода има значение. Колкото по-голям, толкова по-голямо значение има. Нас не ни е драма, щото е родителската спалня. Ако стане драма ще сменяме леглото.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Подово отопление - стаята изстива" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: