• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
basenov - напреднал
пон ное 29, 2021 11:28 amHursa написа:
Това е "двоен" стъклопакет. Да са по големи прозорците на това помещение? И както питат - да граничи с неотоплямо помещение (особено отдолу). Да е с повече външни стени, балкон има ли?
Прозореци врата, която води до балкон. Отдолу (под родителската и детската) е всекидневната, тя се отоплява, там се поддържа около 23 градуса, като през ноща пада до 21-22, а термостатите пускат задвижките около 6 сутринта за да подгреят.

Стаята има следното разположение:
- Изток - външна стена с голям прозорец, врата и балкон;
- Север - родителска спалня;
- Юг - външна стена, няма прозорци;
- Запад - гостна, неотопляема стая. Температурата в стаята е около 16-17 градуса;
- под стаята се намира всекидневната.
пон ное 29, 2021 11:28 amHursa написа:
нед ное 28, 2021 1:45 pmbasenov написа:
Интересното е, че помпата сега е на 44 градуса и според термисторите в нея изходящата температура от помпата е 45 а входящата - 44.
Това възможно ли е? Дори ако се отоплява само едно помещение, а не двуетажна къща? Какъв трябва да е разхода за да се получи? И как входа и изхода в това помещение е 37/36 градуса тогава? (Не е ли и твърде голяма разликата между температурата на "входа в помещението" и температурата на изхода от "помпата"?)
На мен това ми стана интересно. Термо помпата беше настроена на 44 градуса, на вторият етаж измерих 37 вход 36/37 изход а долу на самата помпа измерих 45 изход 44 вход. На първият етаж постоянно работи лирата в банята.
brum написа:
Отделно е добре да се помисли какви вредни газове отделя този мокет. Дали е подходящ за подово или не е. Ако деца ще спят в стаята това не е нещо за пренебрегване.
Как мога да проверя това?

=========================
Относно по-горните въпроси за температурите.

Таваните:
- всекидневна - тавана е под на родителската и детската - там температурата беше около 30-31 градуса (мерене отдлу);
- таван детска стая - 26/27 при работещо подово и стайна темепература около 22
- таван родителска - 24/25 - подовото не работеше, стайната температура беше около 21
- други помещения - 24/25 (коридор на втория етаж, коридор първи етаж и т.н.

Резултат от повдигнатият матрак:
- снощи температурата беше около 22.5/23 градуса в стаята при термо помпа настроена на 42-44;
- повдигнах матрака и намалих температурата на 35 градуса;
- днес, стаята беше изстинала до 21.5 градуса когато се прибрах - парното не е спирало да работи в тази стая (термостата е зададен на 24 градуса;

Заключение, дори с повдигнатият матрак стаята изстива (до колко не знам още) при 35 градуса температура. Не съм мерил пода сега, но предполагам в момента е някъде около 27 градуса (ще погледна утре).

Не съм сигурен дали ме хваща параноя, но имам чувството, че от някъде ми духа (около дограмата), но реално нищо не мога да видя/усетя колкото и пъти да я обикалям освен това което виждам с термо камерата, а именно където стъклото опира в дограмата и има уплътнение - там температурата е най-ниска (около 1гр по-ниска от центъра на стъклото) и самите ъгли на стъклото и уплътненията - там градусите са -2гр в сравнение с тези в центъра на стъклото -> в числа 24/25 е центъра на стъклото, ъглите са 22/23, но когато сложа ръка, заплака и т.н. - няма течение, но разхождайки се бос по пода усещам, че все едно от някъде има лека хладина -> може да е от стените?

П.П. Ако някой има контакт на добър дограмаджия, който може да дойде и да ревизира дограмата, уплътнения и т.н. ще се радвам ако споделите. Може да се окаже че това чувсто на хлад е от някоя пролука, която не мога да открия.
radius - майстор
Мисля, че много се дълбае, а се неглижират очевидни неща - стена към неотопляема стая, термомост от плочата на терасата и други , които споменах вече.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз бих сменил мокета в детската с ламинат - много по-чисто, екологично и ... топло. Не мога да си обясня дТ=1*С, освен с лош топлообмен. Току виж след това детската се оказала най-топлата стая... :cool:
basenov - напреднал
пон ное 29, 2021 11:46 pmradius написа:
Мисля, че много се дълбае, а се неглижират очевидни неща - стена към неотопляема стая, термомост от плочата на терасата и други , които споменах вече.
Неотопляемата стая се отопляваше до скоро - ефекта беше същият. Също така, там температурата е около 16-17 градуса. Гостната реално се затопля сравнително бързо, за разлика от детската стая. Термомост от плоча на терасата, това е нещо "уникално" за детската стая - по този въпрос какво мога да направя? Като цяло температурата по целият под е консистентна, т.е. не забелязвам наближавайки към терасата температурата на пода да спада а тръбите са почти до перваза на прозореца.
вт ное 30, 2021 12:03 amLazarGanev написа:
Аз бих сменил мокета в детската с ламинат - много по-чисто, екологично и ... топло. Не мога да си обясня дТ=1*С, освен с лош топлообмен. Току виж след това детската се оказала най-топлата стая... :cool:
Както споменах мокета ми допада доста като настилка и като цяло изглежда, че не е основният виновник за проблема. Специално в детската стая предпочитам настилката да е до някаква степен мека за да е по-удобно на малкия и като цяло създава по-голям уют (лично мнение). Разбира се, ако се окаже вреден (все още не знам как да проверя), ще го разкарам веднага, но отново бих потърисл мокет като опция.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт ное 30, 2021 12:19 ambasenov написа:
вт ное 30, 2021 12:03 amLazarGanev написа:
Аз бих сменил мокета в детската с ламинат - много по-чисто, екологично и ... топло. Не мога да си обясня дТ=1*С, освен с лош топлообмен. Току виж след това детската се оказала най-топлата стая... :cool:
Както споменах мокета ми допада доста като настилка и като цяло изглежда, че не е основният виновник за проблема. Специално в детската стая предпочитам настилката да е до някаква степен мека за да е по-удобно на малкия и като цяло създава по-голям уют (лично мнение). Разбира се, ако се окаже вреден (все още не знам как да проверя), ще го разкарам веднага, но отново бих потърисл мокет като опция.
На тебе може да ти харесва, но на подовото не му харесва. Как точно създава уют, след като е студено? Никъде не съм чел да се препоръчва мокет като настилка над подово. Наскоро имахме подобен случай - клиентката се оплаква, че спалнята е студена и при огледа се видя, че са сложили дебел мокет, а в хола, където е камък не се живее. Разбира се, че е нормално всеки да има своите приоритети, но няма смисъл да се търси под вола теле :cool:
Lutchezar - майстор
От всичко прочетено дотук и аз мисля че виновникът е мокетът. Може някъде да съществува дългокосмест пухкав мокет с мрежеста основа и добро топлопредаване, но дори да е така е по добре да е във вид на пътеки около леглото.
Независимо дали ви харесва или е заварено положение мокетът най-вероятно изолира топлината. По принцип е труден за почистване и задържа всичко, не мисля че е добър избор за жилищно помещение, камо ли за детска стая.
nork - специалист
Начесахте ли си пръстите вече :?:
Автора ясно казва, че е един кръг, но не казва колко е дълъг.
Мога да се обзаложа, че няма достатъчно тръба в тази стая за да покрие топлозагубите при по ниска Т° :supz:
При това заварено положение нямате вариант да е топло в стаята и да поддържате ниска Т на топлоносителя, ако не ползвате допълнителен източник. Вие си преценете и един въпрос - има ли вариант да размените предназначението на стаите? :idea:
Lutchezar - майстор
Автора не знае колко са дълги кръговете и предполага с какви тръби са. Само мери приблизително с термокамера. Та дори да има грешка при проектиране и/или изпълнение той няма вина, "заварено положение" е...
andy_forresite - майстор
Причините са няколко и действат в една посока - недостиг на топлина.
1. Единствен контур в стая с площ 15 кв.м.
2. Крайно подово покритие мокет.
3. Стена граница с неотоплявано помещение.
4. Термомостът, за който споменава радиус.

Точки 3 и 4 оказват най-слабо влияние.
Решението е премахване на мокета.
Позитиви от премахването му: лесно чистене с моп и липса на прах във въздуха (и мебелите).
unicata - специалист
Мда, има много причини
мокета е изолатор, не е проводник на топлина
тръбата ако е през 10см това са 150м кръг(твърде много), а ако е през 15 както каза че се вижда с термокамерата тогава площта на за отопление е твърде голяма
Сега се сетих че имам апликация на херц за подово, като въведох 15см стъпка и температура 20 градуса даде следното:
total heat load 0.4kW
total pipe lenght 105m
total flow rate 409l/h
spec pipe lenght 7m/m2
spec heating load 26.6 w/m2
pressure drop per circuit 13.1kpa
като му дадох да пробва с 22градуса изрева на умрело и каза че такава физика няма.
ако обаче тръбата е през 10см:
total heat load 0.5kW
total pipe lenght 150m
total flow rate 173l/h
spec pipe lenght 10m/m2
spec heating load 34.4 w/m2
pressure drop per circuit 8.9kpa
НО давата и ДВА КРЪГА, няма опция с един кръг.
и в двата варианта дава малка мощност на топлоотдаване - 0,4 и 0,5 киловата си е крайно недостатъчно за отопление за каквото и да е помещение.

Колега ти като мериш температурата на колектора къде я мериш?
нас ни интересува на самата тръба която се закача за колектора, защото като я мериш на вход и изход на циркулационната помпа там нещата са малко криви особено имайки предвид че там имаш термосмесител.
Ако тия неща на калкулатора са верни, само добра изолация ще помогне. Калкулатора казва че и с линолеум е същото, няма ламинат, а с плочки топлината скача двойно.
Пробвай да вдигнеш температурата и да намалиш дебитите на другите помещения, може да набутат повече вода през тоя кръг и да стоплиш малко повече.
Вътрешна изолация с окачен таван с вата на стаята също е алтернатива.
абе като цяло ако се вярва на калкулатора не можеш да изкараш повече топлина, затова изолирай и задръж топлината вътре.
Извинавям се за дългия пост.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Подово отопление - стаята изстива" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: