• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
нед ное 28, 2021 3:17 pmbasenov написа:


За съжаление всичко е заварено положение и въпроса е какво може да се направи с текущото състояние за да се подобри.
За съжаление с този един кръг са объркани тотално нещата. Изхода е по-мощна циркулационна помпа ( ако сегашната не е на макс)

Задължително вдигнете матрака на някаква скара 5 см над пода.
нед ное 28, 2021 3:17 pmbasenov написа:
Родителската спланя с 2 кръга не изстива толкова бързо (тя дори е северна) и се загрява при температура от 35-37 зададена на помпата.
Показва как повече и по-къси кръгове са по-ефективни
нед ное 28, 2021 3:17 pmbasenov написа:
Гранитогреса е супер, усещам го на първият етаж където има 4 кръга и там за нула време се постигат 23-24 градуса и като цяло подовото работи по 2 максимум 3 часа в деня за да поддържа тази температура при текущите 2-5 градуса навън.
Пак потвържение, че повече и по-къси кръгове са безпроблемни и ефективни
нед ное 28, 2021 3:17 pmbasenov написа:
Мислех си да добавя "скара" с греди 10х10см между които да има 10см вата (5 текуща + 5 допълнителна) и след това да запечатам с ОСБ плоскости/дюшеме или нещо друго подходящо.
Греди 10х10 е пресилено
И с 10х5 ще стане перфектно и с 50% по-евтино и леко.
Успехи!
brum - майстор
Ако беше заради дългият кръг нямаше да дава 1 градус разлика на входа и изхода му. Ниска разлика на входа и изхода в този кръг означава, че не топлоотдава. За да не топлоотдава замазката е нагрята до температурата на топлоносителят. За да не топли или има загуби, или мокета (и каквото има под него) не позволяват топлината да се отдаде към стаята.

Отделно, че пода бил на 31 градуса (предполагам е повече), а в стаята студено. Ако тоя мокет излъчваше нямаше стаята да е на 19 градуса. При мен пода е на 23 градуса, а в стаята - 21.5.

В другата спалня проблема не е забележим защото площта е по-голяма и съответно успява да излъчи достатъчно енергия за да стопли. Загубите най-вероятно са близки, но в едната стая има двойно по-голяма площ която излъчва. С тоя гардероб и матрак на пода в малката стая площта която излъчва съвсем намаля.
radius - майстор
Още в първия си пост загатнах нещо, което, както чета, е реален проблем. С под над 30С да не може да се стопли стаята при сегашните външни температури... Ами като стане -10 на 40С ли ще държим пода?
Просто тая стая не може да се топли само с подово без да е опасно за ползвателя.
brum - майстор
Абсолютно. Разширените вени дебнат в близкото бъдеще. А и мокета съм убеден, че е над 30 градуса. Термокамерата не познава материали, а мери излъчена инфрачервена енергия с фиксиран коефициент на излъчване. И докато за много материали той е близък до 1, то за мокет е далеч по-малко.
andy_forresite - майстор
Колко кръга е подовото? Сигурен ли си кои кръгове за кое помещение са? Не вярвам разликата между вход и изход да е само 1 градус на тази стая.
На стая 15 квадрата е добре да се положат 2 кръга. Иначе топлината към нея е под 1000 вата. Може, но аз не бих го направил това.
Как регулираш стайните температури?
Lutchezar - майстор
Добре би било да се премери температурата на обект с матово черен цвят /ако ще да е картонена кутия от обувки/ на височина 10 см. , после 20 см. и накрая 30 см. от пода.
Каква е температурата на тавана измерена от горната страна?
Особено сравнена с таваните на другите помещения?
basenov - напреднал
нед ное 28, 2021 3:39 pmшоп написа:
За съжаление с този един кръг са объркани тотално нещата. Изхода е по-мощна циркулационна помпа ( ако сегашната не е на макс)
Т.е. да вдигна дебита от 2л/мин на повече? Колко? Помпата е чисто нова, уж момчетата, които монтираха си разбират от работата. Ето ТАЗИ е помпата, настроена е на степен "средна къщичка".

Матрака го повдигнах вече - леглото в стаята е "втори етаж", но тъй като сме с малко детете (2г) бях сложил матрака на земята. Сега обърнах леглото с горната си част надолу - ще споделя резултата.
нед ное 28, 2021 6:47 pmbrum написа:
Абсолютно. Разширените вени дебнат в близкото бъдеще. А и мокета съм убеден, че е над 30 градуса. Термокамерата не познава материали, а мери излъчена инфрачервена енергия с фиксиран коефициент на излъчване. И докато за много материали той е близък до 1, то за мокет е далеч по-малко.
Каква е оптималната температура на пода, която трябва да гоня? До колкото съм чел 27 до 29 - правилно ли е това?
нед ное 28, 2021 7:19 pmandy_forresite написа:
Колко кръга е подовото? Сигурен ли си кои кръгове за кое помещение са? Не вярвам разликата между вход и изход да е само 1 градус на тази стая.
На стая 15 квадрата е добре да се положат 2 кръга. Иначе топлината към нея е под 1000 вата. Може, но аз не бих го направил това.
Как регулираш стайните температури?
Относно кръговете и дали съм сигурен - 1 кръг 100% и не бъркам кръговете, тествано е многократно.
Регуацията става посредством термостати HP 510 модел. Абсолютно точен термометър в него, засечен многократно.
нед ное 28, 2021 10:22 pmLutchezar написа:
Добре би било да се премери температурата на обект с матово черен цвят /ако ще да е картонена кутия от обувки/ на височина 10 см. , после 20 см. и накрая 30 см. от пода.
Каква е температурата на тавана измерена от горната страна?
Особено сравнена с таваните на другите помещения?
Имате предвид да повдигна една кутия от обувки и на другия ден да измеря температурата ѝ с термо камера и това да го повторая няколко пъти на различните височини?

Температурата на Тавана, по спомен, беше висока 23-24, но не съм сигурен. Ще измеря утре, тъй като малкия вече легна.
Ahmakov - специалист
А под детската стая, какво помещение се намира и как се използва.
Hursa - майстор
съб ное 27, 2021 11:57 pmbasenov написа:
виждат се 2 стъкла и мисля, че така се води.
Това е "двоен" стъклопакет. Да са по големи прозорците на това помещение? И както питат - да граничи с неотоплямо помещение (особено отдолу). Да е с повече външни стени, балкон има ли?
нед ное 28, 2021 2:52 pmbrum написа:
Мокета има високо съпротивление и ниско излъчване.
Защо мокета да е с "ниско излъчване"? Можете ли да покажете коефициента? И обикновено дебелината на мокета не е такава, че да има особено високо термично съпротивление.
Но ако е измерена вярно температурата на входа и изхода и действително е толкова малка разликата вероятно проблема е в малката топлоотдаваща повърхност (или замазката е положена зле и има много кухини около тръбите). Но дори така - разликата е твърде малка, според мен.
нед ное 28, 2021 1:45 pmbasenov написа:
Интересното е, че помпата сега е на 44 градуса и според термисторите в нея изходящата температура от помпата е 45 а входящата - 44.
Това възможно ли е? Дори ако се отоплява само едно помещение, а не двуетажна къща? Какъв трябва да е разхода за да се получи? И как входа и изхода в това помещение е 37/36 градуса тогава? (Не е ли и твърде голяма разликата между температурата на "входа в помещението" и температурата на изхода от "помпата"?)
brum - майстор
За мокета - колко да топлоотдава, че при 30 градуса температура на пода да седи на 19 градуса стаята? Явно малко. Отделно, че е като топлоизолация.

Американците твърдят, че има удачни мокети за тези цели. Дали този е такъв не мога да кажа.Трябва да е тънък най-вероятно и плътен.

Отделно е добре да се помисли какви вредни газове отделя този мокет. Дали е подходящ за подово или не е. Ако деца ще спят в стаята това не е нещо за пренебрегване.

А за температурата - води се, че 27-29 е максималната повърхностна температура която е уж здравословна за стаи в които се живее. За бани дават малко по-висока - до 33 градуса. За сравнение аз поддържам 21 градуса със 24 градуса на пода. И пак имаше неща дето не станаха по най-добрият начин докато правихме подовото и замазките.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Подово отопление - стаята изстива" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: