• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Е от тая ли козирка изстива стаята ... А ако беше на 2 кръга (както е трябвало да бъде), дали щеше да има тази тема?
Значи какво излиза :? Заснемаме си съборетините с термокамера и ако видим дори наченка на жълтичко, трябва да се откажем от топлия под. Иначе ще ни е топло на крачката и студено на раменцата. Червеното изобщо не заслужава да се коментира. Има ли червеничко - :shock: :shock: ооо, не!
Че то тогава защо му казват отопление?! Редно е го пишат водно подово "отопление". Трябва да е в кавички. Задължително.
Значи като си спрете отоплението от 24° и ако стаята след 24 часа е с вътрешна температура 23,5, не по-малко, продължава работата по полагане на подово "отопление". Но ако е 23 градуса, тогава има термомост, 2 микрона под вратата, стойките на климатика, дюбелите в изолацията ... #-o
basenov - напреднал
пон дек 06, 2021 9:20 amradius написа:
Да, правилно разсъждаваш, но що не я каза тая козирка в началото?
Козирката е реално втората плоча, която надстърча до около метър на места. От нея започва покрива.

Не съм я скрил умишлемо, просто четейки видях, че реално ефекта на термо моста не е само на пода, но и на тавана.
basenov - напреднал
пон дек 06, 2021 12:58 pmandy_forresite написа:
Е от тая ли козирка изстива стаята ... А ако беше на 2 кръга (както е трябвало да бъде), дали щеше да има тази тема?
Значи какво излиза :? Заснемаме си съборетините с термокамера и ако видим дори наченка на жълтичко, трябва да се откажем от топлия под. Иначе ще ни е топло на крачката и студено на раменцата. Червеното изобщо не заслужава да се коментира. Има ли червеничко - :shock: :shock: ооо, не!
Че то тогава защо му казват отопление?! Редно е го пишат водно подово "отопление". Трябва да е в кавички. Задължително.
Значи като си спрете отоплението от 24° и ако стаята след 24 часа е с вътрешна температура 23,5, не по-малко, продължава работата по полагане на подово "отопление". Но ако е 23 градуса, тогава има термомост, 2 микрона под вратата, стойките на климатика, дюбелите в изолацията ... #-o
Не съм сигурен, че разбирам иронията на поста.

На въпроса за 2—та кръга — да, щеше да я има тази тема тъй като и родителската спалня не се представя на ниво, разбира се, по-добре е, но е далеч от това, което трябва да бъде, според всички коментари, които прочетох в темата.
Chefo77 - майстор
Изчетох това-онова, но не видях - какво стана с мокета, махнахте ли го? Много често под него използват подложки, които го отделят от замазката и по този начин долния му край не я изронва. Да не са му сложили дебела и/или термоизолираща подложка и там да е кучето?
andy_forresite - майстор
Топлият под е подходящ за сгради с минимални топлинни загуби. Нали видя колко сантиметра ти казаха да е изолацията на тавана - не 5, а 20. Качествено изпълнена външна топлоизолация с покриване на термомостовете. Дограмата трябва да е перфектна. Входните врати трябва като ги отваряш да правят вакуум. Никъде не намерих колко вата отдава това отопление. Едни разчитат на 50 вата/м2, други на 70 вата/м2. И в двата случая това не е много. За една стая 20 кв.м. стават 1000W или 1400W. Всеки може да пробва какво ще стане със стайната температура като включи ел. печка на 1000 вата в стая 20 кв.м. и проследи изменението й след 24 часа; 48 часа и т.н. Ако при 0°С среднодневна външна t° вътре се постигнат 24 градуса ще е добре. После да спре ел. печката и да проследи спада на температурата. Ако за една нощ падне с до 1.5 градуса, топлият под има своите шансове. Също така 15 см стъпка ми се струва множко за тази къща. С 10 см стъпка, тръби ф13 вътр. диаметър и 40 градуса вода от топлинната помпа с подове с керамично покритие теоретично се постигат и 100 W/m2. Или в хипотетичната стая 20 кв.м. входящата топлинна енергия би била не 1000 вата, а близо 2000, което вече е сериозна стойност като имаме предвид, че тази енергия ще се подава без прекъсване часове, та дори и дни наред.

В неделя извадих дюшемето от една стая 16 кв.м. с намерението да къртя цимента на 1 ет. в една къща и да се слага подово. Коеф. външни стени около 2.1. Трагедия. Таван на ет. 2 - гола плоча. Ужас. Ще стопли ли подово там? Не мисля. Затова ще предложа и водни конвектори, хем и за охлаждане лятото ... ако не се реши да е с радиатори и топлоизточника да е различен от ТП.
radius - майстор
Ако автора каже, че козирката няма изолация, напускам темата.
basenov - напреднал
Нямам идея кое има изолация и кое не. Ако някой ме светне как да проверя, ще проверя веднага. Нямам как да направя сметката каква е мощността. Това което мога да направя е да измеря вътрешна температура на стената, външна и някой експерт да каже формулата за да се прецени тази изолация става ли за нещо или не. Дограмата, до колкото прочетох е добра в момента и дори да я сменя няма да има голяма разлика. Цялата къща да тръгна да я изолирам наново - безмислено ми изглежда, т.е. стъпката, която ще предприема е топлоизолация на плочата.

Оказа се, че каменната вата не е налична от мястото, от което искам да я закупя и чакам да ми кажат кога могат да я доставят. Избрах Knauf Venti10см на 50+ кг - тук се чудя има ли смисъл да се слагат 2х10см, тъй като много ще вдигне нивото и реално много трудно ще мога да поставя някакво дюшеме за да ползвам тавана за склад.

Надявам се, че покриването на тавана със сериозно количество изолация ще намали загубите драстично - до колкото успях да прочета, най-големите загуби минават през тавана.
Lutchezar - майстор
Тавана се изолира най-лесно.
Като дойдат истинските студове ще се разбере колко работи външната изолация, може да се окаже че наистина трябва да изолираш цялата къща наново, има схеми с нова изолация отгоре, без да сваляш тази.
Най-лошият вариант е да се окаже че изолацията както трябва да излезе съпоставима с цената на къщата. Тогава понякога е по-добре просто да смениш къщата...

Нямаш лесно, евтино и бързо решение, подготви се.
Ако толкова ти харесва да е така и не искаш да пипаш по къщата, тогава трябва да включиш и друг източник на отопление.

Ако вратата не е налична някъде, обикновено значи че не я търсиш на правилното място. Чакането има смисъл само ако там ползваш специални цени. Вата има под път и над път,избираш къде ти излиза най-изгодно и действаш, зимата не тропа на вратата, тя вече е тук.
basenov - напреднал
Здравейте!

Тъй като така и не можах да намеря вата, без да се налага скъпа доставка, ми казаха, да изчакам след нова година...

Междувременно попаднах на XPS като вариант за изолация. Мнения? С него мога да намаля височината (вместо 20+см да съм на максимум 10см), като това до някаква степен ще направи подпокривното пространство ползваемо, туй като може да се стъпва по него.
шоп - майстор
При мен плочата на тавана е изолирана отгоре с 2х50мм фибран, лепени с пяна на кръст. Много съм доволен.
Вземи си XPS с висока плътност. Може дирекно да си ходиш отгоре.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12

Тема "Подово отопление - стаята изстива" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: