Най - вълнуващия въпрос зимно време.
unicata - специалист
вт ное 30, 2021 3:09 pmfbr написа:
вт ное 30, 2021 12:39 pmunicata написа:

Всички двуконтурни котли ли спират парното докато греят вода?
И едноконтурните даже. Само когато серпентината на бойлера е свързана като радиатор имаш едновременно загряване, на такава постановка вече се смята за архаична.
демек ако искам да вляза в 21ви век с рециркулация на бгв няма да ме огрее?
звучи много като началото на 20ти век, някой може ли даде акъл как може да се излъже тая работа или при проточен принцип няма как?
brum - майстор
Прави като мен - пълниш бойлер от газовият котел, а с циркулационна помпа си въртиш водата по тръбите.
unicata - специалист
вт ное 30, 2021 4:35 pmbrum написа:
Прави като мен - пълниш бойлер от газовият котел, а с циркулационна помпа си въртиш водата по тръбите.
това е ясно, по принцип така правя на познати ама все си викам в 21ви век сигурно некой е открил по-топла вода :-D
brum - майстор
Порових малко и намерих клипове на руснаците за точно тази схема. Добавят и един буферен съд за да елиминират изстудяването на водата в момента на пускане на циркулационната помпа. На котела му трябват едни 20-30 секунди след като тегне водата през него за да започне да я подгрява. Та да се има в предвид този кусур - в момента в който изстине бойлера ще има едни 20-30 секунди със студена вода.

Този конкретно е използвал масово меки връзки от гофрирана неръждавейка. Предимството им е, че не намалят сечението като масовите меки връзки. Обаче предполагам си имат недостатъци щом са почти неоткриваеми у нас...
unicata - специалист
Абе буферен съд на ток си е малко смешно, да му сложи тогава един бойлер със серпентина. и през него циркулация на бгв и защо му е на тоя човек въобще и бойлер, в русия газ като вода у нас, от всяко кранче тече. Нещо не ми харесва тая схема, аз вкъщи бях слагал навремето едно малко бойлерче под мивката именно с тая цел, да има топла вода докато дойде от бойлера ама там газ нямаше, все ток плащам, а тук и газ и ток нито икономия нито опростяване на системата. При тая система според мен е по-добре бойлера направо да го изолира и да го пуска само като му спрат газта(я се случи я не).
Хубаво е че го е настроил на 45 градуса, хем икономично хем гореща вода.
PIP - майстор
То цялата тема е смешна, но айде. Мисленето трябва да е преди покупката и направата, не след това.
brum - майстор
Не е мислено достатъчно за БГВ като подписвхаме договора за строеж, а той включваше монтаж на котел и сключване на догворите за газ, ток и вода. Сега се мисли как да се доизкосурят дребните детайли.

А на руснака големият бойлер се топли от газовият котел и е буферен съд за БГВ. Малкият бойлер е вече за съвсем мрънкащите и няма да го слагам.

Иначе ако има серпентина нещата стават по-прости, факт. Но има и недостатъци - трябва голям буферен съд, а не 50 литра бойер. Пък при мен точно последният е наличен и е единствената причина да не ползвам буферен съд със серпентина.
unicata - специалист
ако на руснака големия му е буфер и има рец помпа малкия е излишен по презумпция, нали бгв помпата носи водата до чешмата, или на него от рец помпата до чещмата му е голямо разстоянието, то тогава тоя си е усложнил живота.Оф само като го помисля тоя руснак и ме заболява главата :|
brum - майстор
Помпата за БГВ не носи вода до чешмата. Взема вода от студеният край на бойлера и вкарва топла вода в топлият край на бойлера. Целта на тази помпа е да загрее бойлера. Точно това което е дадено като идея по-назад в темата. Големият бойлер не се топли на ток, а термостатът му включва циркулационната помпа която пълни бойлера с гореща вода през котела.

А малкият не е излишен. Котела има едни 10+ секунди между момента в който водата почне да тече през него и започне да я подгрява. В този момент от системат ще излиза хладка или студена вода. Ако това се случи в момент когато се къпеш ще трябва да се дръпнеш и да изчакаш да дойде топлата вода. Малкият бойлер служи да се избегне този момент.
unicata - специалист
Ясно, демек всичко е объркал тоя, помпата за бгв се ползваименно за цирлукация на топла вода, взима топла от бойлера води я до чешмата и я връща обратно на входа на бойлера, така с пускането на крана потича топла вода и трябва само да се поддържа топла вода по линията на рециркулацията, при половин цол тръба това 8м са един литър, демек някакъв малък буфер в порядъка на 5-10л е достатъчен и ако се грее със серпентина съвсем гот. а и като гледам на тоя помпата му май е обикновена, не е за бгв(но това е руга тема)
пп
мислех да не пиша повече по темата ама не се сдържах

Тема "Двуконтурен газов котел и обемен бойлер за БГВ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: