• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

монтирах пелетен котел Extraflame HP-22, който трябва да отоплява два етажа от къща с изолация и да подгрява вода в 200л. бойлер
Първият етаж ще бъде с радиатори, вторият е с водно подово отопление - 120 кв.м. разделено на 8 кръга.
Тепърва ще монтирам интернет термостат, с който да управлявам котела. За сега се опитвам да настроя системата ръчно,преди да я усложнявам.

В момента съм свързал само етажът с подовото отопление, което има колектор Emmeti с помпа и термоглава. Мисля че колектора си върши чудесно работата и поддържа доста стабилно температура 35гр на входящия поток и 30 на изходящия.
Котелът е настроен да работи на 70 градуса, като има 5 степени на сила. Задал съм му най-ниската.

Проблемът е, че котелът достига работната температура много бързо, трипътният вентил отваря, но не успява да го охлади и котелът се изключва, като понякога влиза в авариен режим защото, докато изгорят вече заредените пелети вдига над 90градуса.
Моля за мнение, каква може да бъде причината това да се случва. Обратният поток, идващ от подовото с температура 30 градуса би трябвало да го охлажда. Охладената вода изглежда като да влиза в котела, но въпреки това дори да изключи температурата му продължава да се вдига.

Прилагам снимки на това кака съм свързал потоците. На тях има термометри,на които се вижда температурата в различните потоци. /По принцип връщащата вода трябва да е около 55гр. след акто се смеси през трипътния вентил. В случая съм затворил изцяло малкия кръг с идеята, да охладя максимално бързо котела за тест и въпреки това, температурата му не пада/


Всъщност успях два пъти да вкарам в баланс системата, но не съм сигурен как и това се случи, като вдигнах подовото да работи на 60 градуса. Тогава котелът закова на 70 и работи близо час така.



Поздрави!

Прикачен файл

2021-12-03_01-55.jpeg

Прикачен файл

im.jpeg
im.jpeg (110.87 KиБ) Видяна 568 пъти
шоп - майстор
пет дек 03, 2021 2:06 ammitkos1 написа:
Обратният поток, идващ от подовото с температура 30 градуса би трябвало да го охлажда.
Ако дебита е малък и 0 градуса да връщащата няма да го охлади.

Нямаш дебит през котела. Пусни циркулацията и през радиаторите.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет дек 03, 2021 2:06 ammitkos1 написа:
В случая съм затворил изцяло малкия кръг с идеята, да охладя максимално бързо котела за тест и въпреки това, температурата му не пада/
Не въпреки това, а поради това! Трябва да има достатъчен поток, който да облива термостатичния елемент, за да отвори малкия кръг :wink:
kozl - майстор
пет дек 03, 2021 2:06 ammitkos1 написа:
Всъщност успях два пъти да вкарам в баланс системата, но не съм сигурен как и това се случи, като вдигнах подовото да работи на 60 градуса. Тогава котелът закова на 70 и работи близо час така.
Поздрави!
Е така си увеличил за някакво време охлаждашия дебит през котела. Обаче си смисля, че като се нагрее достатъчно пода дебита от подовото към котела пак ще намалее и котела ще трябва да изключи, защото явно не е в състояние да работи с такава мощност, която намаления дебит от подовото да може да го охлажда.
Подкрепям мнението на шоп, не само щото и аз съм от шопите :-D
Явно котела е доста мощен и подовото не може да го охлажда за постоянна работа.
Последна промяна от kozl на пет дек 03, 2021 12:29 pm, променено общо 2 пъти.
andy_forresite - майстор
Доколкото знам италианците поставят ограничения на минималната температура, която може да се задава от клиента и на минималната температура за включване на циркулационната помпа. Или направо 55 градуса без възможност да се пипа повече.
Диапазонът е 6.6 - 22.5 kw. С шест киловата към подово с 8 контура не трябва да се стига до прегряване. Не и докато подът не се темперира, респ. стаите не са се стоплили когато има термостати и ел. задвижки. Значи нещо циркулацията куца, както вече се отбеляза.

Вариант 1. Ако системата е с малък кръг, т.е. има наличен трипътен смесителен вентил за гарантиране минимума температура на връщата се в котела вода, не трябва да се ограничава потока в този малък кръг. От там водата трябва да минава свободно, иначе вентилът няма да се задейства и следва слаба или никава циркулация и оттук 90° вода. Възможно е да прегрява докато се задейства термостатичният елемент и пусне циркулацията. Горенето е бурно, помпата се включва от 55 градуса да речем и докато този елемент се сети да се мръдне, водата в казана става за варене на компоти.

Вариант 2. Циркулацията през колекторите не е оптимална. Какво показват дебитомерите?
35/30° изход/вход не означава непременно наличие на прилична циркулация през всички кръгове. В тази връзка ЦП на смесителната група има ли позиции за регулиране мощността й?

Може ли да се види каква е температурата на връщащата се във входа на котела вода? Как се регулира температурата в стаите?
Котелът вероятно гони зададените 70 градуса с някакъв хистерезис + защита след като прегрее. Има-няма нужда да отоплява той като е включен гони тази температура, а дали има кой и как да я поеме е отделен въпрос. Един воден буфер щеше да легне екстра, но при този скъп котел да се усложнява и оскъпява още...
Диапазонът 65-80° за t на водата в котела позволява да се намали от 70 на 65, но трябва да се съобрази с трипътния на малкия кръг, ако има поставен такъв и в случай че има - на какви градуси е разчетен да функционира - на 50, 55, на 60... При гарантиране на 60 градуса връщаща вода трудно ще се получи със задание 65° котелна температура.
kozl - майстор
пет дек 03, 2021 7:16 amLazarGanev написа:
пет дек 03, 2021 2:06 ammitkos1 написа:
В случая съм затворил изцяло малкия кръг с идеята, да охладя максимално бързо котела за тест и въпреки това, температурата му не пада/
Не въпреки това, а поради това! Трябва да има достатъчен поток, който да облива термостатичния елемент, за да отвори малкия кръг :wink:
Лазаре може и да съм в грешка но на тази снимка


Изображение


ако е отворен малкия кръг температурата на входящата вода в котела ще се увеличи. На този трипътен термостатичен вентил има надпис 61* на изхода, т.е. към котела. И излиза, че на снимката или крана на малкия кръг е затворен или 3пътния вентил не е в ред, защото след вентила има 30 и няколко градуса по термомер, а на изходящата вода от котела термомера е над 80*

Може би има логика в това, че делта Т при затворен кран на малкия кръг ще излъже котела да думка повече гориво и за туй да прегрява :?
6osi6 - майстор
Топля същата площ, само че цялата. Котелът е на 58 - 59 гр. с включване на късия кръг от 45 гр. В тези градуси на котела системата е балансирана. Ако се увеличат прегрява. Най-ниската мощност е секунда подаване с 18 пауза.
Пусни радиаторите, както ти каза Шопа, намали темп. на котела до колкото може и смени трпътния на късия кръг с друг от 45 - 50 гр.
Много благодаря за бързите отговори!
пет дек 03, 2021 5:03 amшоп написа:
Ако дебита е малък и 0 градуса да връщащата няма да го охлади.
Нямаш дебит през котела. Пусни циркулацията и през радиаторите.
пет дек 03, 2021 9:38 amkozl написа:
Е така си увеличил за някакво време охлаждашия дебит през котела. Обаче си смисля, че като се нагрее достатъчно пода дебита от подовото към котела пак ще намалее и котела ще трябва да изключи, защото явно не е в състояние да работи с такава мощност, която намаления дебит от подовото да може да го охлажда.
Подкрепям мнението на шоп, не само щото и аз съм от шопите :-D
Явно котела е доста мощен и подовото не може да го охлажда за постоянна работа.
Може би това е част от проблема, но си мисля, че и другаде съм объркал нещата, защото котелът е на минимумът, който би трябвало да е 6.6Kw и въпреки това,нещата се случват твърде бързо и прегрява.
Предполагам трябва да планирам буфер, понеже етажът с радиатори не се ползва постоянно, а само ако дойдат гости и ако трябва да го топля за да ми работи добре котела ...
пет дек 03, 2021 7:16 amLazarGanev написа:
Не въпреки това, а поради това! Трябва да има достатъчен поток, който да облива термостатичния елемент, за да отвори малкия кръг :wink:
Да, малко по-добре работи,когато малкият кръг е отворен частично. Ако го отворя изцяло си върти основно топлата вода от котела на почти 80°
Затворих го просто за тест, като пробвах всякакви варианти на частично и пълно отваряне.
пет дек 03, 2021 11:24 amandy_forresite написа:
Доколкото знам италианците поставят ограничения на минималната температура, която може да се задава от клиента и на минималната температура за включване на циркулационната помпа. Или направо 55 градуса без възможност да се пипа повече.
Минимумът на котела е 65°, а помпата се включва на 60°. Намерих по някакви форуми админ паролата и отключих скритите менюта, та тествах помпата и на 55° и на 65° нямаше промяна.
пет дек 03, 2021 11:24 amandy_forresite написа:
Диапазонът е 6.6 - 22.5 kw. С шест киловата към подово с 8 контура не трябва да се стига до прегряване. Не и докато подът не се темперира, респ. стаите не са се стоплили когато има термостати и ел. задвижки. Значи нещо циркулацията куца, както вече се отбеляза.
И аз мисля че е така, въпреки малкия ми опит.
пет дек 03, 2021 11:24 amandy_forresite написа:
Вариант 1. Ако системата е с малък кръг, т.е. има наличен трипътен смесителен вентил за гарантиране минимума температура на връщата се в котела вода, не трябва да се ограничава потока в този малък кръг. От там водата трябва да минава свободно, иначе вентилът няма да се задейства и следва слаба или никава циркулация и оттук 90° вода. Възможно е да прегрява докато се задейства термостатичният елемент и пусне циркулацията. Горенето е бурно, помпата се включва от 55 градуса да речем и докато този елемент се сети да се мръдне, водата в казана става за варене на компоти.

Диапазонът 65-80° за t на водата в котела позволява да се намали от 70 на 65, но трябва да се съобрази с трипътния на малкия кръг, ако има поставен такъв и в случай че има - на какви градуси е разчетен да функционира - на 50, 55, на 60... При гарантиране на 60 градуса връщаща вода трудно ще се получи със задание 65° котелна температура.
По-скоро не прегрява преди елемента да пусне охладената вода, поне съдейки по термометъра на студения вход на котела. Охладената вода е пусната, но вероятно няма дебит, както ми написаха по-горе.
Тук има една подробност. В инструкцията на котела пише, да се сложи трипътен вентил на 55°, но понеже не намерих такъв, купих на 61°, като не мислех, че е "чак па толкоз важно". Сега съм поръчал на 55° и пак ще тествам.
Заради това и съм пуснал котела на 70° вместо на 65°.
пет дек 03, 2021 11:24 amandy_forresite написа:
Вариант 2. Циркулацията през колекторите не е оптимална. Какво показват дебитомерите?
35/30° изход/вход не означава непременно наличие на прилична циркулация през всички кръгове. В тази връзка ЦП на смесителната група има ли позиции за регулиране мощността й?
Може ли да се види каква е температурата на връщащата се във входа на котела вода? Как се регулира температурата в стаите?
Котелът вероятно гони зададените 70 градуса с някакъв хистерезис + защита след като прегрее. Има-няма нужда да отоплява той като е включен гони тази температура, а дали има кой и как да я поеме е отделен въпрос. Един воден буфер щеше да легне екстра, но при този скъп котел да се усложнява и оскъпява още...

Дебитомерите показват, че си има циркулация според това как съм ги настроил. За сега съм ги отворил ръчно до край в хол, детска, кухня, баня и на 1/2 в спалните.
Смесителната група има термоглава с изнесен датчик за макс температура и допълнителна врътка за диапазон между макс и охладена вода. Другото са дебитомерите по кръгове. Друг контрол няма.

Воден буфер ще си купя така и иначе. Като съм се хванал да си играя с котли, вместо да си гледам работата, следващата ми стъпка е, да преработя климатиците, които ми остават след като включих подовото, в термо-помпи(по темите в този форум). Та за там май задължително ще ми трябва буфер и съм го планирал.
пет дек 03, 2021 2:53 pm6osi6 написа:
Топля същата площ, само че цялата. Котелът е на 58 - 59 гр. с включване на късия кръг от 45 гр. В тези градуси на котела системата е балансирана. Ако се увеличат прегрява. Най-ниската мощност е секунда подаване с 18 пауза.
Пусни радиаторите, както ти каза Шопа, намали темп. на котела до колкото може и смени трпътния на късия кръг с друг от 45 - 50 гр.
Ще сменя трипътния с такъв на 55° задължително, но моя котел няма как да работи под 65°.
С радиаторите, както горе писах ще е сложно да са постоянно включени. Те са ми за гости, защото не ползвам този етаж от къщата и трябва да мисля друго.
Още един въпрос ми се появи, след като криво-ляво подовото работи от една седмица.
Смятах да слагам стайни термостати, които да управляват задвижките в смесителната група. Знаех че подовото е инертно, все пак налях 12кубика замазка върху тръбите и ми е ясно, че тези тонове цимент няма да се затоплят/охлаждат бързо. Но се оказва прекалено инертно и въобще неми хрумва, как стаен термостат може да се справи с подобно забавяне.
В момента включвам котела в 0:00 до 10:00 температурата в стаите е станала 24 градуса и спирам котела. 6 часа по-късно температурата бавно се вдига до 27 градуса.
Та ако стайният термостат реши, че му е студено или топло и неговата реакция се отразява след няколко часа, въобще не ми се вижда оптимално решение.
6osi6 - майстор
Котелът ти е силен в ниската му мощност за отопление на 120 кв. Сега при мен средно според изхарчените пелети работи с 3,5 - 4 кв/ч.
Продай го и си вземи Black Star 14. Минималното му горене е 1,6 кв.
Последна промяна от 6osi6 на пет дек 03, 2021 9:04 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2

Тема "Прегряващ котел - Extraflame" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: