Най - вълнуващия въпрос зимно време.
monkata200 - специалист
чет яну 27, 2022 4:43 pmmonkata200 написа:
Днес успях най-накрая да направя опит и навих 15 метра гофре ф16 около гофре ф150. Макар и само опитно направено без изоляция отвън не стана това което очаквах. Около 8 литра вода в една кофа налях и със малка помпа пуснах водата през серпентината и топлата се връща обратно в кофата. За 30 минути не успя дори хладка да стане водата. Изображение тук се вижда и температурата на газовет е близо 200градуса. Възможно ли е гофрето ф150 което е кюнец да отдава малко топлина въпреки че в него газовете са с висока температура.
.
Изображение
Последна промяна от monkata200 на чет яну 27, 2022 10:17 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Затвори го в куфар. Ще прави конденз в димохода,при студена вода. За радиатора ще ти трябва и помпа.
monkata200 - специалист
Не въпроса до куфар и помпа, а че изобщо не се затопля водата от единия край на серпентината до другия. Няма топлообмен.
Andri01 - майстор
Потока да не е голям? При мене с 12м. дължина,след запалване на камината на 15-та минута е около 30гр. и помпата започва да върти към бойлерите.
zz_stefanov - майстор
чет яну 27, 2022 4:43 pmmonkata200 написа:
Днес успях най-накрая да направя опит и навих 15 метра гофре ф16 около гофре ф150. Макар и само опитно направено без изоляция отвън не стана това което очаквах. Около 8 литра вода в една кофа налях и със малка помпа пуснах водата през серпентината и топлата се връща обратно в кофата. За 30 минути не успя дори хладка да стане водата. Изображение тук се вижда и температурата на газовет е близо 20 градуса. Възможно ли е гофрето ф150 което е кюбец да отдава малко топлина въпреки че в него газовете са с висока температура.
Обвий го с вата. Има топло обмен, но към околния въздух. Въпреки че се съмнявам в ефективността на това съоръжение :)
andy_forresite - майстор
Интересно как ще чисти гофрето след като има конструкция тип куфар.
Има потенциал да грееш този радиатор, но няма да стане по този начин. Навремето ми правиха топлообменник пушек/вода. Ефектът беше страхотен. Представлява цилиндър ф200, висок 500 мм с 6 тръби вътре в него, през които минават димните газове (пушека). По спомен побираше 20 и няколко литра вода. Тежеше едни 30 кг празен.
Конденз не съм видял, но го ползвах за около месец време. Сега седи под навес поради доста ефективния "експерт 20". При него на практика няма топлина беглец. То има, но ползата от това да я уловя ще е по-малка от белИте след като съм я хванал (креозот навсякъде, стичане на смрад по кюнци, проблем с тягата).
Andri01 - майстор
Какво ще чисти на гофрата? Отвън-топъл въздух, вътре-вода? :? Моята работи от 12г. и нищо не е чистено.
ESPACE - майстор
Вътре в кюнеца го вкарай гофрето, така отвън нямаш термичен контакт никакъв.
monkata200 - специалист
Ватата няма да реши проблема определено очаквах да има затопляне на водата, но не знам защо не става. Дали не е голяма тягата на комина и въпреки високите градуси на димните газове, да не успява гофрето ф150 да се нагрява както трябва. Защото на пипане с ръка ми се струва не достатъчно топло като за 200 градуса вътре в него. Иначе със топлообменик вода-дим знам че ще стане но мястото хем е малко за да сложа такъв хем е на завой. Ще помисля за вариант серпентината да е вътре в гофрето ф150.
Andri01 - майстор
...и определено ще сгрешиш!! Хайде,аз бях до тука със съветите! Успех.... :?

Тема "Серпентина около кюнец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: