Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте колеги, и за много години. Нов съм във форума но иначе от години го преглеждам, като за "сверяване на часовника". Днес реших да се регистрирам и аз, тъй като нещата малко се промениха. За кво иде реч?
Предстои ни след два, три месеца строеж на къща в Боровец-юг (Варна). Къщата ще е на два етажа х 75кв., мази-35кв, двускатен покрив (ИЗ).
На първия етаж (дневен тракт-22кв, спалня-13.5кв, коридор и стълбище-11кв, баня-3кв, перално-2кв, всичко около55кв) ще живеем със съпругата.
На втория (стая-9кв и спалня-15кв, преходни +баня-2.7кв. за едната дъщеря и същото за другата, коридор-2.5кв, всичко около55кв) за двете дъщери, които ще идват от време на време на гости със семействата си.
Та питанката ми е: 1.тъй като втория етаж ще се ползва рядко заслужава ли си изграждането на подово отопление с ТП на цялата къща; 2.или само на първия етаж; 3. или два климатика за преходните стаи, един за дневната и може би един за спалнята, който да затопля и коридора?
шоп - майстор
пон яну 10, 2022 2:14 pmBendjizaks написа:
втория етаж ще се ползва рядко заслужава ли си изграждането на подово отопление
Моя съвет е да си сложиш 500-550м тръба. Дори и никога да не я използваш разхода не е голям. В противен случай след време ще те е яд.
Живота е шарен: днес идеята е за инцидентно ползване-утре може и за целодневно:-)
пон яну 10, 2022 7:14 pmшоп написа:
пон яну 10, 2022 2:14 pmBendjizaks написа:
втория етаж ще се ползва рядко заслужава ли си изграждането на подово отопление
Моя съвет е да си сложиш 500-550м тръба. Дори и никога да не я използваш разхода не е голям. В противен случай след време ще те е яд.
Живота е шарен: днес идеята е за инцидентно ползване-утре може и за целодневно:-)
Това, като подово на двата етажа ли да го разбирам? Ако е ДА, някакво предложение за ТП за тези 100кв?
Здравейте! Имам камина alfa plam 27kw и отоплявам доста голям етаж от 6 стаи. Имам и стаен термостат. Камината е инсталирана преди около 3 месеца, чисто нова.

Та въпроса ми е дали запалката на камината ще си отиде бързо, защото напоследък забелязвам често запалване и гаснене. Да, разбирам, че достига там определените 22 градуса, ама по дяволите то тва много често се включва и изключва. Новак съм и не разбирам много. Благодаря предварително!! :rolleyes:
gruio - специалист
Аз също мисля, че е добре да се заложат тръби за подово и конвектори, няма да се оскъпи кой знае колко на общите разходи а дали ще се ползва после е друг въпрос, но да добавяш после е огромна хамалогия и мизерия, особено на втори етаж. 60кв дори фирма да ти го прави ще са предполагам около 3000лв, ако го правиш с приятели или някоя не много напомпана фирма ще е под 2000. Термопомпата дали ще е 5кв или 9(предполагаме че са достатъчни) няма да е от голяма разлика също, да кажем че и там разликата ще е под 2000. Може сам да разгледаш термопомпи от един и същи производител и да видиш цените.
вт яну 11, 2022 11:38 pmgruio написа:
Аз също мисля, че е добре да се заложат тръби за подово и конвектори, няма да се оскъпи кой знае колко на общите разходи а дали ще се ползва после е друг въпрос, но да добавяш после е огромна хамалогия и мизерия, особено на втори етаж. 60кв дори фирма да ти го прави ще са предполагам около 3000лв, ако го правиш с приятели или някоя не много напомпана фирма ще е под 2000. Термопомпата дали ще е 5кв или 9(предполагаме че са достатъчни) няма да е от голяма разлика също, да кажем че и там разликата ще е под 2000. Може сам да разгледаш термопомпи от един и същи производител и да видиш цените.
Благодаря за съвета.
speka_rs - майстор
пон яну 10, 2022 2:14 pmBendjizaks написа:
1.тъй като втория етаж ще се ползва рядко заслужава ли си изграждането на подово отопление с ТП на цялата къща; 2.или само на първия етаж; 3. или два климатика за преходните стаи, един за дневната и може би един за спалнята, който да затопля и коридора?
Сложи си тръби за подово на цялата къща, ако те притеснява бюджета има варианти и направи сам. А за термопомпата има различни варинати, които започват от 5-6 хил. лв.
Фитилчо - майстор
ВИНАГИ е по-добре да направиш подово по време на строежа и да не ти се налага да го ползваш, отколкото обратното.
Инвестицията по полагането на тръбите е смешна на фона на това, което ще си причиниш ако не го направиш сега и ти се наложи после да го правиш....
Да няма после старата поговорка: Много, като тебе вече плакаха :wink:

Тема "Въпрос за отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: