Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Christo - майстор
Искам да дойда и да гледам как ще се измъкнат тръбите без къртене. За съжаление, или се кърти замазката и се сменят тръбите, или както предлага Чапара, едни хубави капачета и от време на време по едно око на свръзките. Хубаво ще е да се подменят фитингите с някакви качествени. В Троян по магазините само боклуци. Аз като ми потрябва нещо, само от ибей, но и там не е сигурно.
6osi6 - майстор
И да се сложи капак, след протичане, няма голяма полза, освен тази от смяна на свръзката, понеже тръбите няма да имат аванс да се дръпнат, за да се отреже старото място на захвата.

Тръбата лесно ще се измъкне от мястото където е разкъртено, стига да няма остър ъгъл преди връзката ѝ към колектора, а там обикновенно е такъв и ще трябва малко да се разкърти. Ако не тръгва, може да се пробва наливане на масло в гофрираната. По трудно е да се вкара нова тръба.
Измъква се с прокарване на тел или жило за изтегляне на кабели през тръбата. Накрая на телта се навива гайка със шайба, за да може тръбата да се дърпа.
При вкарването, за да върви гладко тръбата през гофрираната, на входящата ѝ част на се завива болт с предварително закръглена глава с Ф външно на тръбата и с отвор, около ф 6, през който да мине телта. Накрая на телата, както при изваждането - шайба с гайка. Телта или жилото трябва да са два пъти по дълги мястото през което ще се мине новата тръба. След това се маже с лубрикант и един тегли телта, а друг вкарва тръбата.
пон яну 17, 2022 9:53 pm6osi6 написа:
И да се сложи капак, след протичане, няма голяма полза, освен тази от смяна на свръзката, понеже тръбите няма да имат аванс да се дръпнат, за да се отреже старото място на захвата.
Тръбата лесно ще се измъкне от мястото където е разкъртено, стига да няма остър ъгъл преди връзката ѝ към колектора, а там обикновенно е такъв и ще трябва малко да се разкърти. Ако не тръгва, може да се пробва наливане на масло в гофрираната. По трудно е да се вкара нова тръба.
Измъква се с прокарване на тел или жило за изтегляне на кабели през тръбата. Накрая на телта се навива гайка със шайба, за да може тръбата да се дърпа.
При вкарването, за да върви гладко тръбата през гофрираната, на входящата ѝ част на се завива болт с предварително закръглена глава с Ф външно на тръбата и с отвор, около ф 6, през който да мине телта. Накрая на телата, както при изваждането - шайба с гайка. Телта или жилото трябва да са два пъти по дълги мястото през което ще се мине новата тръба. След това се маже с лубрикант и един тегли телта, а друг вкарва тръбата.
Да, проблема е острия ъгъл при излизането на тръбата от пода към колектора. Ако трябва да сменям тръбите означава да разбия поне 10 м. подова замазка, което ми се струва голям екшън. А това с тегленето на тръбата през гофрето не знам дали изобщо може да стане. Ъгълът под който тръбата излиза от пода за да влезе в колектора е почти 90 градуса. Май ще разбия още малко около връзките, ще сложа една пластмасова разклонителна кутия за да са на сухо връзките и се моля да не протичат. Не знам друго какво мога да направя. Освен да си разбия целия под на хола и коридора, друго решения няма май.
ESPACE - майстор
пон яну 17, 2022 9:53 pm6osi6 написа:
По трудно е да се вкара нова тръба.
Измъква се с прокарване на тел или жило за изтегляне на кабели през тръбата. Накрая на телта се навива гайка със шайба, за да може тръбата да се дърпа.
При вкарването, за да върви гладко тръбата през гофрираната, на входящата ѝ част на се завива болт с предварително закръглена глава с Ф външно на тръбата и с отвор, около ф 6, през който да мине телта. Накрая на телата, както при изваждането - шайба с гайка. Телта или жилото трябва да са два пъти по дълги мястото през което ще се мине новата тръба. След това се маже с лубрикант и един тегли телта, а друг вкарва тръбата.
Бившия мъж на една приятелка на жената, когато им строили къщата се правил на снабдител и купувал сам материалите. Съответно купил някаква тръба ф16 по "най-ниска оферта". 5-6 години нямало проблеми и после олеле майко. Това къща на три етажа с по 6-7 клона на колектор на етаж. Една вечер жената звъни, аман, заман, помагай. Започна се с по една, две тръби на зима да протичат.Накрая ни писна и сменихме всички "топли" тръби. Никога не съм сменял по гореописания начин от 6osi6 защото тръбата беше толкова зле че при много силно дърпане се къса, беше станала като дантела. И с лубрикант не сме мазали защото в повечето гофрета от течовете имаше вода.И там нямаше опции за разкъртване :sad:, тръбата влиза в пода остро под колекторната кутия и излиза на извода за радиатор на стената. Колко пот и псувни съм оставил там не е истина. Единственото добро срямо тукашната ситуация беше че там тръбата си беше ф16. Как ги сменяхме. При колектора използвах някаква ролка около ф100 от трапецовиден ремък нанизана на ос. Един седнал на пода и с крака притиска оста към стената от двете страни на колекторната кутия а тръбата се извива по ролката. Друг дърпа нагоре. При радиатора новата тръба се връзва към старата с пресов фитинг но без външните гривни и о-пръстените, само вътрешната част, която да държи съосни тръбите. С тънка здрава тел и много малки дупчици 1-1,5мм от двете страни на фитинга подсигуряваме връзката да не се раздели. Трети човек започва да натиква новата тръба откъм радиатора. И така, докато не сменихме всичките. Сега ми е смешно, тогава хич не ми беше до смях.
6osi6 - майстор
вт яну 18, 2022 4:10 amESPACE написа:
Единственото добро срямо тукашната ситуация беше че там тръбата си беше ф16.
Не съм го правил, но това, че е Ф 20 дава вариант тръбата да не се вади, а направо през нея, както по горе с тел, да се прокара 10/5 мека медна.
6osi6 - майстор
вт яну 18, 2022 12:01 amborispk1970 написа:
Освен да си разбия целия под на хола и коридора, друго решения няма май.
Разбий внимателно около колекторната кутия, така, че да не пробиеш здравите линии и докато се освободи место да изкараш и после да вкараш тръбата с дъга под по-отворен ъгъл. Може да оставиш и дъгата на гофрираната тръба да се показва 3-4 см. в ъгъла над замазката и под колектора, предвид дебелината на плочките, лепилото и перваза, както и това, че могат да се запилят на мястото на дъгата преди да се поставят.
шоп - майстор
А каква е гаранцията, че само тази линия е направена с фитинги?

Тема "Свързване на тръбите за парното" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: