• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Колеги един въпрос ако може живея в къща около 150кв.без външна изолация сменена дограма на всички прозорци всички тавани са смъкнати с картон и вата и вътре на всички външни стени им 2см фибран котел и горелка грейко 30 имам имам три радиатора 1400/600 две лири,един радиатор 2000/500 и два радиатора 1200/600 всички без лирите са с термоглави разход в това време за 24ч.-55/60КГ. Въпросът ми е ако се набутам да сменя горивната камера с 20киловатова ще върши ли работа и ще се осетили на разхода Благодаря предварително.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Би трябвало да намали разхода
speka_rs - майстор
Ами ще спадне разхода, ама със колко ???

п.с. Писали сме двамата.
kalin72 - майстор
Почти същите условия, само че котел Бош на дърва, с горелка Грейко 20. Дневни температури около 1-3 градуса, нощни минус 5-10 градуса.
Разход за 24 часа 3 торби = 45 кг слънчогледови пелети. Когато е слънчево, дори и при минус навън, 2 торби = 30 кг.
Имам и стаен термостат.
addicted - специалист
Невиждам как по малка горивна камера ще намали разхода. Това е прост топлообменник, колкото по голям, толкова по добре, усвоява повече.
pepi3196 - специалист
пон яну 17, 2022 5:20 pmaddicted написа:
Невиждам как по малка горивна камера ще намали разхода. Това е прост топлообменник, колкото по голям, толкова по добре, усвоява повече.
Колегата иска да смени главата на горелката а не топлообменника ( котела)
Според мен ако направи смяната ще свали разхода с около чувал на 24 ч.
addicted - специалист
Понеже е написал "горивната камера" и реших че говори за котела. С по малка горелка може би ще има някаква икономия в предвид по ниския номинал.
А буферен съд?
pepi3196 - специалист
Ако котела е Експерт, може да помисли и за туболатори, по лесно се почиства котела и темп. на димните газове пада драстично🙂
шоп - майстор
пон яну 17, 2022 5:27 pmpepi3196 написа:

Според мен ако направи смяната ще свали разхода с около чувал на 24 ч.
А дано, ама на дали!
Да свалиш разхода от 55-60 кг/24ч на 40-45кг/ е меко казано абсурдно. Къщата си иска топлина и калории.
andy_forresite - майстор
Стига ли до поддържане?

Докато отговори да видим какво е положението.
Инсталираната използваема радиаторна мощност е около 10 киловата.
Минималната мощност на 30-ката я дават 7.5 kw. Дали е толкова, не знам, но я приемам че е толкова. Котелът обаче улавя една част от тази енергия и докато стигне тя до радиаторите, т.е. стаите, водата се охлажда с още няколко градуса, така че диапазонът може да го разширя на от 5.5 до 10 киловата. Контролът по температура в стаите е с термостатни глави.
Ще има ли спасени от изгаряне пелети?... :?
Вариант 1. Къщата иска топлина между 5.5 и 10 киловата. Едното е минималната от горелката до стаите, а другото са максималните възможности на радиаторите да топлоотдават. Приемам че не се стига до "поддържане" и не гасне от загубен пламък. Ако последното е така, тогава с глава от RB20 почти нищо няма да се промени към по-добро. "Почти" от гл. т. теоретично по-малкото нагар при по-оптималното горене с по-малката глава.

Вариант 2. Достига се зададената температура на водата в котела, стига се до "Поддържане" и до изгасване. Съответно продухва, изчаква, зарежда, запалва, разгаря, радиаторите изстиват ... отново "поддържане", изгасване ... и т.н. Не е добре. Тогава с 20-ка ще има по-малък разход.

Недостатъците на глава за 20-ка в случая:
- парите за закупуване на глава за рб20, защото никой не сменя 20-ка за 30-ка. Във форума само едно такова запитване за смяна съм видял досега през последните 5 години.
- с глава за 20 киловата при горене с 3.5-4-5 киловата в котел 30 киловата ще има преохлаждане на пушека. От преохлаждане се натрупва креозот по кюнците и вътрешната повърхност на комина. Върху тази черна, миризлива и лепкава гняс, пепелта полепва като муха на мед и дано креозотът някога не се запали във вътрешността на комина.
- по-бавен старт на отоплението към стаите от гл. т. по-голямата вместимост на котела 30 киловата. Не се знае обаче доколко се оползотворява наличната мощност, т.к. горелката и сега може да е с по-слаби стойности и не е приоритет водата в котела да се загрява възможно най-интензивно.
  • 1
  • 2

Тема "Грейко" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: