Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
ср яну 12, 2022 7:02 pm6osi6 написа:

Тези, които се топлим на пелети и на въглища отново духаме супата.
Вас Ви имаме за баровци, и смятаме че няма да си направите труда да ходите да се занимавате с някакви мижави суми.

[Mod.Edit] - отцепена тема от Честита ви нова цена на метана!
6osi6 - майстор
fbr, от вчера, като застудя, пуснах котела на въглища. Ти на какво се грееш?
fbr - майстор
На донбаски въглища.
шоп - майстор
ср яну 12, 2022 7:02 pm6osi6 написа:
Замислям се дали да не сложа една термопомпа вода-вода и да увелича ребрата на радиаторите до колкото може, понеже няма как да къртя за подово.
Помисли поне за преоразмерени водни конвектори, че с радиатори няма да си хепи от инвестицията
ср яну 12, 2022 7:02 pm6osi6 написа:
Вече имам един котел на ситни въглища и един на пелети, а сега ще трябва да добавя и една термопомпа. Кое ли ще е следващото?
Слънчеви колектори за отопление и фотоволтаици за ел. енергия.
ср яну 12, 2022 7:02 pm6osi6 написа:
Министерството на енергетиката предложи подпомагане за битовите абонати на газ от 42.30 за мегават час.
Малко съм мнителен. Нека измисли механизъм за изплащането и ги даде и тогава ще повярвам.
fbr - майстор
ср яну 12, 2022 8:59 pmшоп написа:

Малко съм мнителен. Нека измисли механизъм за изплащането и ги даде и тогава ще повярвам.
А пък тая програма направо се забатачи. https://bnr.bg/horizont/post/101564116/ ... ko-tarnovo
6osi6 - майстор
ср яну 12, 2022 8:59 pmшоп написа:
Слънчеви колектори за отопление и фотоволтаици за ел. енергия.
По добре да къртя стая по стая вместо да слагам конвектори.

Тук имам само вода и почти няма слънце зимно време. При теб днес затопли ли нещо от колекторите?
6osi6 - майстор
ср яну 12, 2022 9:35 pmfbr написа:
А пък тая програма направо се забатачи.
С тая програма и с филтрите на комините за махалите само имитират дейност и си беше умряла още преди да я пуснат.
Отдавна трябваше да има споделено финансиране за вати, мазане, колектори, нискотемпературно и каквото се сетиш.
brum - майстор
ср яну 12, 2022 8:59 pmшоп написа:
Слънчеви колектори за отопление и фотоволтаици за ел. енергия.
Един познат това планира. Да сложи маса слънчеви колектори, да нареди една камара литиеви акумулатори (той такива прави) и да удари брадвата на кабелите към ЧЕЗ. Топлят се на климатици. Та поради факта, че те са с най-висок COP имам подозрения, че от доста време е планирано.

Мен схемата ми е да чакам "пенсионираните" панели от западна Европа. Ако ми хареса цената и параметрите им ще редя такива. Ама до тогава ще мине поне петилетка.

Иначе за лятно ползване слънчевите колектори нямат равни. Една помпа да върти водата и ей го на - топла вода в излишък. Зимно време в по-слънчевите месеци ще смъкнат значително сметките. Ама декември и януари няма да е много голяма ползата от тях.
PIP - майстор
ср яну 12, 2022 11:05 pmbrum написа:
ср яну 12, 2022 8:59 pmшоп написа:
Слънчеви колектори за отопление и фотоволтаици за ел. енергия.
Един познат това планира. Да сложи маса слънчеви колектори, да нареди една камара литиеви акумулатори (той такива прави) и да удари брадвата на кабелите към ЧЕЗ. Топлят се на климатици. Та поради факта, че те са с най-висок COP имам подозрения, че от доста време е планирано.

Мен схемата ми е да чакам "пенсионираните" панели от западна Европа. Ако ми хареса цената и параметрите им ще редя такива. Ама до тогава ще мине поне петилетка.

Иначе за лятно ползване слънчевите колектори нямат равни. Една помпа да върти водата и ей го на - топла вода в излишък. Зимно време в по-слънчевите месеци ще смъкнат значително сметките. Ама декември и януари няма да е много голяма ползата от тях.
Твоя приятел да не живее на Марс? Начетох се на мнения с инвестиции за хиляди левове, за да спестят една ралика в цената за 4-5 месеца.
шоп - майстор
ср яну 12, 2022 11:05 pmbrum написа:
Един познат това планира. Да сложи маса слънчеви колектори, да нареди една камара литиеви акумулатори (той такива прави) и да удари брадвата на кабелите към ЧЕЗ. Топлят се на климатици. Та поради факта, че те са с най-висок COP имам подозрения, че от доста време е планирано.
Няма лошо, всяка инвестиция е по-добра от пари в банка. За мен куция елемент в тази схема са акумулаторите. Другото което аз лично не бих направил е да използвам брадвата. Синхронизацията с общата мрежа е по-лесно, евтино и практично в сравнение с пълна автономия и островен тип инвертор.

Аз тръгнах по друг път. Въпреки, че инвестирах в 2 палета фотоволтаици не ги монтирах ( засега) и стоят си нови.
Инвестирах в слънчеви колектори тип мокра тръба.
9 месеца в годината имам БГВ в излишък, с около 2 месеца намалявам отоплителния сезон, лятото басейна е топъл, а януари и февруари имам 20-30 гр , която доподгрявам с ТП до 38 за БГВ.

Тази година ще монтирам още 200 тръби + малка термопомпа. Идеята е да имам безплатна 20 гр вода от която ТП да охлажда до 10гр и така да получа висок КОП. Втория + е, че колекторите ще са ефективни заради ниски топлозагуби и дори при облачно време ще има термален добив макар и намален.

Тема "Алтернативи на газ - отцепена тема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: