• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Ще гледам. Но първо искам да се убедя със сметки. За самоделни колектори нямам ред да се занимавам. Няма да ми излезне сметката ако сам си ги правя.

Та гледам примерно спецификациите на Bosch Solar 7000 TFV. Даден му е добива на енергия при dT и подозирам, че това е разликата между външната температура и тази на топлоносителят. Върху това ще сметна кога колко слънце е пекло и под какъв ъгъл ще пада на колектора (много писане ще е) на база на данните които имам тук и ще преценя колко енергия може да докара един колектор.

После ще гледам какви са офертите за такива и ще видя дали се избиват за 4-5-6 години. Ако не към този момент го зарязвам :) .
шоп - майстор
чет яну 20, 2022 12:28 pmbrum написа:
За самоделни колектори нямам ред да се занимавам.
Аз имам и купешки

ей такива по 60 тръби, както и едни 200 тръби, за следващата зима

Прочети, доста данни съм дал.Имам и медни плоски по 2.5м2 спризматично стъкло. От мен съвет....не приемай всичко за чиста монета от рекламните брошурки.

П.П. сутриннтта навън бе -9 гр
снимката е от преди 30 мин ( даже има още скреж) имам 650л бойлер загрят на 41 гр въпреки, че това е солар с летен ъгъл на монтаж и осн. предназначение топлене на басейн.
Берекет!

Прикачен файл

IMG_20220120_121142_resized_20220120_123157803.jpg
hristo_qn - специалист


Здравейте след като изгледате клипчето ще видите моето решение за слънчеви колектори. Те са изцяло алуминиеви, закупил съм и призматични закалени немски стъкла - 4мм. за тяхното остъкляване.

На снимката по-долу (в заден план черното до дървото) виждате алуминиев буфер 33 куб. м. - дебелостенен 12 мм. Ще бъде поставен на фундамента върху фибрана (върху фибрана все още не съм излял 30 см армиран фундамент). След това от греди и дъски да се изгради саркофаг върху буфера. Саркофага ще е изпълнен с вата 1 метър - на места дори и повече от метър. Слънчевите колектори 20 бр - 50 кв. м ще бъдат монтирани върху покрива на саркофага в две редици по 10 бр. Колекторите няма да бъдат с отделни облицовки, а направо целия ред от 10 бр в една обща кутия. Ще си улесня подвързването на входовете и изходите на колекторите като ползвам хидравлични маркучи за присъединяване към магистралните тръби. Друго подвързване в такава самоделка е невъзможно или скъпо.

Пълен проект ми направи гуруто на форума Anton Bm.

Системата ще е отворена, като буфера няма да има серпентина - директно водата от буфера - помпата към колекторите, без антифриз.
Под въпрос е КПД-то на тази самоделка, но според Anton Bm ще бъде добре.
Прикачен файл:
IMG_20220125_104231.jpg Това е фундамента на цистерната и самата цистерна
Прикачен файл:
IMG_20201110_092949.jpg
Бърза връзка с хидравличен маркуч и скоба
IMG_20201110_092949.jpg (64.22 KиБ) Видяна 908 пъти
brum - майстор
Тия колектори как ще ги топлоизолираш за да намалиш загубите?
шоп - майстор
вт яну 25, 2022 7:07 pmhristo_qn написа:
алуминиев буфер 33 куб. м. - дебелостенен 12 мм.
Благородно ти завиждам за буфера и ще имаш място да го монтираш.
вт яну 25, 2022 7:07 pmhristo_qn написа:
Под въпрос е КПД-то на тази самоделка, но според Anton Bm ще бъде добре.
Колкото-толкова. Слънцето е безплатно.
Как мислиш да използваш топлината?
Директно или чрез термопомпа? Знаеш, че колкото по-малка е разликата между водата в буфера и външната Т толкова КПД то на системата е по-високо.
Иначе чест и почитания! Много труд си хвърлил с направата на тези ламелни колектори. Руснаците масово правят колектори като на снимката. С вода и самоизточващи се.
Остава и една хубава боя да забъркаш тип селективна.
Ще чакам с нетърпение резултати.
Успехи!

Прикачен файл

100_5396.JPG
hristo_qn - специалист
вт яну 25, 2022 9:28 pmbrum написа:
Тия колектори как ще ги топлоизолираш за да намалиш загубите?
Останаха ми талпи от строителството 25 см широки. От тях правя правоъгълна рамка за 10 бр от колекторите.
- монтирам колекторите, тръбите, слагам и стъклата

Гърба на рамката оковавам с дъски отдолу нагоре, като едновременно запълвам и с вата с дебелина 15-20 см. Завършвам с парафолио, което старателно подлепвам за въздухонепроницаемост. Парафолиото ще е винаги на сянка и няма да прегаря от слънцето.

Талпите предварително ще облицовам с алуминиеви печатарски плаки.

Давам си сметка, ще лицевата част на панела директно с цялата си площ ще печели от слънчевата радиация, но пък гърбът с цялата си площ ще отдава на ватата, затова ватата ще е в дециметри, а не в сантиметри. За сравнение купешките са само с 2-3 см изолация, но пък и допирната площ на тръбичките е много малка, те даже не са във въздуха и не се допират до изолацията.
brum - майстор
Дали се допират или не до изолацията няма голяма разлика си миля. Но разбрах идеята. Предполагам това е стандарният подход при колекторите дето не са вакуумни. Благодаря за детайлите :) !
hristo_qn - специалист
Директно или чрез термопомпа? Знаеш, че колкото по-малка е разликата между водата в буфера и външната Т толкова КПД то на системата е по-високо.
Остава и една хубава боя да забъркаш тип селективна.
Няма да ползвам термопомпа. Сметките на Anton BM показаха, че максималната температура на буфера ще е 60 градуса, като ми е сложил много малко енергия за БГВ и много повече за отопление. Може би аз го заблудих, че топлинния товар на сградата за отоплителен сезон е 5 кубика дърва. Да, ама не! От 3 месеца живеем и се отопляваме на електричество - климатик мицубиши 18-ка.
- За ноември сметката ми за тока е 108 лв,
- за декември 160 лв.

Като в тази сметка влизат 2 сгради 180 кв. м къща и 65 кв. м помещение за екзотични животни. И двете сгради са с неразумни сантиметри вата и брой стъкла на прозорците, особено малката сграда. Отоплява се с 2 лампи по 100 вата и поддържа от 17 до 19 градуса.

Относно колекторите се подлъгах
- ламарината 3 мм по 2.50 лв килограма,
- делителите по 3 лв/кг (това закупих от вторични, като и двете изделия бяха чисто нови, ламарината беше облицована с хартия).
Само тръбичките Ф-20 купих от магазина на цена 12.50 лв/кг.
Закалените стъкла 30 лв/бр
Един колектор около 120 лв материал. От тук нататък за направата не питай!
НЕ ПРАВЕТЕ ТОВА!!!

- Как ще ползвам буфера? Върти ми се в главата още една луда идея специално за зимните месеци, но за нея ще пиша по-късно.

Споменаваш за селективна боя! Това което знам, че това е покритие и се полага във вакуумна среда, а не боя, иначе съм се спрял на боя на камини Прити - Горна Оряховица. Ако имаш в предвид друга боя - казвай.

Ще дам малко инфо в темата "Пасивна къща в строеж" до къде съм стигнал и там.

Качвам като файлове проекта на Anton BM. Качих го в Dox.bg, защото не ми дава да кача файл с pdf формат във форума - https://dox.abv.bg/download?id=de862443a2# - Линк за сваляне
Hursa - майстор
ср яну 26, 2022 5:43 pmhristo_qn написа:
... лицевата част на панела директно с цялата си площ ще печели от слънчевата радиация...
Но лицевата част не само ще печели, а и ще губи - излъчвайки и конвективно. Боята - за камини - добре ще поглъща, но и също толкова добре ще излъчва. Стъклото единично ли ще е.
шоп - майстор
ср яну 26, 2022 6:29 pmhristo_qn написа:


Споменаваш за селективна боя! Това което знам, че това е покритие и се полага във вакуумна среда, а не боя, иначе съм се спрял на боя на камини Прити - Горна Оряховица. Ако имаш в предвид друга боя - казвай.

Регистрирай се в руския форум. Братушките са много напред. Има доста рецепти са самоделни селективни бои. Тестове, замервания, сравнения.

Един съвет от мен ако позволиш...

Направи колекторите да могат да се източват сами. Както ще си с вода за няколко часа да стане авария при -10 и всичко ще отиде на кино.
Колкото и защити да слагаш, ЮПС, дублирани помпи и т.н. въпроса е не дали а кога.

Както колекторите са ти над буфера си идеален за самоизточваща се система. Така ще повишиш и ефективността на колекторите като връщаш тези над 500 л водата от колекторите на топло в буфера

Ако я въртиш и нощно време само ще охлаждаш буфера.

Предполагам си го предвидил това и всичко ще се самоизточва.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Избор на слънчеви колектори за отоплителна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: