• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Andri01 - майстор
Има фирма/и/ ,които предлагат такава система. Включва всичко,даже и бойлер. цена - към 4000-5000 лв.,но до преди 3 години. "apex solar4, но има и други.
brum - майстор
Я да питам за дребен детайл дето не ми дава мира - тези дрейнбек системи позволяват колектора да остане на сухо когато няма къде да се трупа повече енергия. Ако колектора се напълни докато се е напекъл на едни 200 градуса какво става? Има ли драма с колекторите заради рязкото охлаждане или са предвидени да оцеляват на тези рязки температурни промени?

Другото го разбрах. Със сигурност ще мина през проектант и инсталатор после. Най-малкото отказвам да вися на покрив дето ръба му е 7м над земята.

Но за сега като гледам съм за вакуумни колектори. Най-големите плюсове ще са зимно време като подпомагат отоплението. Гледам, че студените дни често са с чисто небе и ясно слънце. Имам и подходящ скат на покрива за тях. Имам и една излишна тръба Ф110 дето е от подпокривното до сервизното, та няма да има и къртене. Все плюсове за сега.

Малко сложни ще са ми сметките относно колко енергия може да се добие, но ще си ги направя. Имам исторически данни кога е пекло слънце и кога е имало облаци, мога да сметна под какъв ъгъл на колектора ще се пада слънцето за да сметна енергията която може да добива и ще видя накрая за колко време мога да очаквам да се върне инвестицията.
Granch - напреднал
чет яну 20, 2022 9:35 amAndri01 написа:
Има фирма/и/ ,които предлагат такава система. Включва всичко,даже и бойлер. цена - към 4000-5000 лв.,но до преди 3 години. "apex solar4, но има и други.
Благодаря за отговора.
Честно казано разчитах на "по-изгодна" цена.
За по-ниска от тази цена имам оферти за система под налягане.
Мислех, че липсата на скъпи тръби издържащи на налягането, скъпа помпа за това високо налягане, сложен контролер предотвратяващ прегряване на колекторите, "антифриз" и др. ще направят система Дрейнбек по-евтина.
Andri01 - майстор
Моята е от 2012-та. даже тези дни вдига до към 60 гр. Слънчево е, но температурите са отрицателни. Колектора е плосък,1бр, малко над 2 кв.м. С 2 бойлера по 80л.,които се превключват при нужда,но могат да работят и заедно.Ако не съм превключил от камината към колектора,горе вдига малко над 100 гр. Няма никакъв проблем,че после тръгва студена вода към него. като е празен си е само няколко медни тръбички ,след него-гъвкава неръждавейка и ППР.
шоп - майстор
чет яну 20, 2022 9:53 ambrum написа:


Малко сложни ще са ми сметките относно колко енергия може да се добие
Смятай 50-60 вата на час от 1 тръба ф58х1800
това при подходящ ъгъл на монтажа и при ясен ден и слънцегреене от порядъка 800-1000 вата/м2.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет яну 20, 2022 9:53 ambrum написа:
Но за сега като гледам съм за вакуумни колектори. Най-големите плюсове ще са зимно време като подпомагат отоплението.
Единствените 2 плюса на вакуумните са за доставчика/монтажника - по-висока цена при еднаква ефективност и по-лесно качване на покрива, всичко друго е минуси за инвеститора. Никакво отопление не могат да подпомогнат зимата, това са фантасмагории! Подпомагат подгряването на бойлера в слънчево време, плоските го правят същото, не по-лошо, но пък са безгрижни, за разлика от вакуумните.
brum - майстор
Хм, ще проверя характеристики на нещо марковко което предлага и вакуумни, и нормални плоски колектори. Но това е второто мнение което чувам относно липсата на предимства на вакуумните.
чет яну 20, 2022 11:07 amLazarGanev написа:
Никакво отопление не могат да подпомогнат зимата, това са фантасмагории!
Защо?
radius - майстор
Ако в хубав слънчев ден като днешния ми трябват 3кВ топлина и наредя 40 вак. тръби, ще има осезаем ефект. Но кога ще се избият не е ясно, то затова се ослушвам като суек.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет яну 20, 2022 11:12 ambrum написа:
Защо?
Ами елементарно - през зимата добивът на слънчева енергия е 3-4 пъти по-малък от летния, т.е. слънчевата енергия е недостатъчна да стопли бойлера, пък ще остава и за отопление :-D . Имах един клиент, който искаше да пробва, въпреки, че му говорех същото. Монтирахме му 2 големи Боша на панти с променлив ъгъл за 200л бойлер с 2 серпентини, на горната серпентина вързахме един конвектор с помпа и РС с идеята да пречупва въздуха в една северна кухня. След 2 години призна, че е пил една студена вода, щото в кухнята е същия студ :cool:
шоп - майстор
чет яну 20, 2022 11:12 ambrum написа:
Хм, ще проверя характеристики на нещо марковко което предлага и вакуумни, и нормални плоски колектори. Но това е второто мнение което чувам относно липсата на предимства на вакуумните.
чет яну 20, 2022 11:07 amLazarGanev написа:
Никакво отопление не могат да подпомогнат зимата, това са фантасмагории!
Защо?
@brum, когато имаш време прочети темата ми. Има стотици снимки.

Аз се отоплявам със слънце и подпомагам отоплението.

viewtopic.php?f=10&t=50028&hilit=%D0%B2 ... 0%B1%D0%B8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Избор на слънчеви колектори за отоплителна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: