• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Не знам темата за тук ли е, или за ВиК раздела. Тези колектори най-често ги ползват за БГВ май. Но въпроса е като цяло кое и защо е по-удачно за система за БГВ и подпомагане на отоплението.

Вакуумните уж имат по-голям добив в студено слънчево време. Плоските уж нямали нужа от защита от прегряване. И тъй като това което съм чувал е по слухове и прочетено на разни отделни места реших да се допитам за съвети тук.

Дали плоските които нямат нужда от защита от прегряване или вакуумните дето имат по-голям добив, но до колкото разбирам сложна защита от прегряване която включва нещо като автоматични завси за вакуумните тръби?

Предполагам най-удачното решение ще е това което е с оптимално отношение на доставена енергия спрямо инвестицията. Но не съм наясно с тия защити от прегряване на вакуумните колектори и до колко са надеждни те. Ако не са този тип колектори директно отпада - няма кой да се катери на покрива да им бае.
LazarGanev - "Велик майстор"
Никои колектори нямат нужда от защита от прегряване, ако системата е правилно проектирана и изпълнена
brum - майстор
Би ли се обосновал?

Да кажем, че е лято. Къщата е празна и никой не ползва топла вода. Кък правилно проектиране на системата ще предпази от прекомерно покачване на температурата във бойлера и системата като цяло?
LazarGanev - "Велик майстор"
При правилно проектиране не може да прегрее, а при правилно изпълнение - дори и да се случи да прегрее, нищо лошо няма да и се случи. Правилното проектиране включва:
- правилно избиране големината на бойлера според ползвателите
- правилно оразмеряване на площта на панелите спрямо литража на бойлера
- използване на подходящ соларен контролер със съответните защити, а не евтин ДТ
- използване на подходяща соларна помпена група - тя също има вградена защита от прегряване
- използване единствено на соларни компоненти - помпа, РС, метални тръби...
- използване на бойлер, който е подходящ за соларна система - с нагревател над соларната серпентина
fbr - майстор
Инвеститорите на такава система, със сигурност нямат нужда от енергията на тази система, а само от нейния пропаганден ефект.
Christo - майстор
ср яну 19, 2022 7:29 pmfbr написа:
Инвеститорите на такава система, със сигурност нямат нужда от енергията на тази система, а само от нейния пропаганден ефект.
Те първо производителите не определят цените си от себестойността, ами от цените на другите източници на топло.....В резултат, инвеститорът, като добави неизбежните проблеми, аварии и физкултура, като си направи собствената сметка(ако може), се чуди "де е Киро на кирия".
radius - майстор
ср яну 19, 2022 7:29 pmfbr написа:
Инвеститорите на такава система, със сигурност нямат нужда от енергията на тази система, а само от нейния пропаганден ефект.
Аз затова засега си топля БГВ с ТП, макар, че съм подготвил медните тръби под мазилката. Чакам да ми се избистри , че засега ми е неконсистентно приложението.
Само не ми казвайте за безплатната слънчева енергия, щото тя е безплатна за определено време и след като вложиш няколко хил.лв. :rock:
kalin72 - майстор
Ми аз вложих 1100 лева преди 6-7 или 8 години, вече не помня. Без цената на бойлера, разбира се. Дрейнбек система. Вярно, работи от март до ноември, ама това е от акъла ми, щото колекторите са сложени на гаража, не на къщата, и тя прави сянка зимата. Като цяло, доволен, и мисля за ъпгрейд - нови по-мощни колектори( 2, вместо 3 сега) и евентуално качени на покрива на къщата.
шоп - майстор
@brum
каквито и колектори да избереш ги монтирай с ъгъл 65-68 грасдуса. Така системата се саморегулира. Лятото няма да прегрява, а зимата ще имаш максимален добив за подпомагане на отоплението.

Това с щорите го забрави, скъпо, ненадежно и изобщо няма никакъва логика.
Като те знам,че си много в час с програмирането съм сигурен, че може сам да си направиш соларното управление. Но дори и да не си го правиш има много готови решения за около 100 ина лева.
Granch - напреднал
ср яну 19, 2022 9:17 pmkalin72 написа:
Ми аз вложих 1100 лева преди 6-7 или 8 години, вече не помня. Без цената на бойлера, разбира се. Дрейнбек система. Вярно, работи от март до ноември, ама това е от акъла ми, щото колекторите са сложени на гаража, не на къщата, и тя прави сянка зимата. Като цяло, доволен, и мисля за ъпгрейд - нови по-мощни колектори( 2, вместо 3 сега) и евентуално качени на покрива на къщата.
Здравейте колеги.

От известно време съм се замисли за соларна система за топла вода.
Иска ми се вложението да бъде най-изгодно, системата най-елементарна и опростена.
От всичко изчетено, разбирам, че Дрейнбек системите са точно такива.
Технически съм достатъчно грамотен, но освен, че нямам свободно време, а и не искам да откривам топлата вода. За това предпочитам да не си права системата "направи си сам", а да се доверя на специалисти. Дайте идеи, кой може да извърши такава услуга срещу заплащане във Варна. Ако не е по правилата на форума, пишете на лични.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Избор на слънчеви колектори за отоплителна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: