Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Жоро_Георгиев - помощник
Здравейте, имам идея да направя хибрид между котел на пелети и термопомпа. При температури над 3 градуса например с приорите ще работи помпата надолу котела. В момента инсталацията е на пелети с буферен съд. Мога директно да включа водния кръг на помпата в буфера, но ме притеснява че топлообменника в помпата ще се задръства, все пак има частички от металния котел. Та на въпроса ще работи ли следното решение. Термопомпа моноблок с междинен топлообменник вода - вода, така и пропилен гликола ще е по - малко. Кожухотръбен ТОА, тук ме притеснява това че ще е много малка температурната разлика между топлоносителите и не знам каква мощност да взема, помпата ще е 16 kW отдавна мощност. Пластинчат ТОА, тук притеснението е че трябва сериозен филтър. ТОА тръба в тръба, като чели най - добрия вариант, но но мога да намери с такава мощност.
speka_rs - майстор
пет яну 21, 2022 9:47 amЖоро_Георгиев написа:
Здравейте, имам идея да направя хибрид между котел на пелети и термопомпа. При температури над 3 градуса например с приорите ще работи помпата надолу котела. В момента инсталацията е на пелети с буферен съд. Мога директно да включа водния кръг на помпата в буфера, но ме притеснява че топлообменника в помпата ще се задръства, все пак има частички от металния котел. Та на въпроса ще работи ли следното решение. Термопомпа моноблок с междинен топлообменник вода - вода, така и пропилен гликола ще е по - малко. Кожухотръбен ТОА, тук ме притеснява това че ще е много малка температурната разлика между топлоносителите и не знам каква мощност да взема, помпата ще е 16 kW отдавна мощност. Пластинчат ТОА, тук притеснението е че трябва сериозен филтър. ТОА тръба в тръба, като чели най - добрия вариант, но но мога да намери с такава мощност.
Като ще слагаш допълнителен топлообменник, защо не си сложиш медна или хром-никелова (тръба) серпентина със голяма площ и така да ти се случват нещата.
Обикновено има някъде информация колко трябва да е голяма тя.

п.с. И според мен трябва котел и термопомпа да ползват една и съща вода заради задръстването на филтрите ( топлообменника).
шоп - майстор
@Жоро_Георгиев

сложи си един почистваш се филтър и не си усложнявай нещата.
У дома съм с ТП, чугунен котел с всегоривна горелка и чугунен котел на дърва и въглища. Инсталацията е от стари метални тръби 2,5"

Работи всичко като асовник.

Филтрите са ми неръждаеми 2'' на FARG
Имат манометъри на вход и изход и като забележа отклонение 0,2 бара отвивам кранчето на утайника.

Тема "Топлообменник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: