Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Привет. Мисля да сменя камината на дърва с газов кондензен котел. В момента камината е в кухнята и топля 4 стаи и баня с 80л. бойлер със серпенттина. Общо е 90 квадрата.
Видях че има едноконтурни и двуконтурни котли. Аз по принцип искам само отопление и съответно бойлера със серпентината да се загрява от котела, както е сега с камината... Има ли някакво по специфично свързване на котела към бойлера или направо в основните тръби на разпределителната кутия?
Дали 14kw котел ще е малък? Дават му 1.5 кубика на час разход. Но по мои сметки ако работи 15 часа на деннонощие по 1.5 кубика са 22.5 кубика на ден т.е. 675 кубика на месец. Това са около 7 мегаватчаса. В момента 1 мегаватчас е 130 лева. 900 лева на месец ли ще струва отоплението на газ наистина?
Ако някой има такъв котел нека сподели по колко кубика или мегаватчаса на месец му харчи...
24 киловатовите са по 3 кубика на час т.е. двойно... Нешо ми изглежда нереално
шоп - майстор
пет яну 21, 2022 11:55 pmdaweda написа:
по мои сметки ако работи 15 часа на деннонощие по 1.5 кубика са 22.5 кубика на ден т.е. 675 кубика на месец.

... Нешо ми изглежда нереално
Котела работи за да покрие топлозагубите на имота. Може и 0 часа, може и 24 часа за денонощие.

Всичко зависи от топлозагубите.
LazarGanev - "Велик майстор"
За разхода шоп е казал, а за бойлера - връзва се директно към едноконтурния котел, с отделна линия, но този 80л бойлер е с малка серпентина и не е подходящ. Най-малкият подходящ бойлер е 100л Теси

Тема "Съвет за газов котел.." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: