• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
mower - помощник
Здравейте.Става въпрос за бойлер Ariston PRO1 ECO 100 H 1.8KW. Чисто нов,хоризонтален.Поставен е в килер,в ново жилище,в нова сграда,в която все още никой не живее(само ние), студена предвид сезона.Тръбния път до душа е около 4-5 м. PP тръби със стандартната изолация.Вървят в тухлена стена.Топлата вода се използва само в банята,чиниите се мият със съдомиялна.
Снощи за първи път използвахме душа и според мен топлата вода свърши много бързо.Изкъпахме се двама човека,без мотане и не остана вода за трети човек.Бойлера е настроен на 60C,от максимални 80C.Постоянно включен е,няма да се изключва.Знам,че при хоризонталните бойлер КПД-то не е като на вертикалните,но за такъв имаше място.
В старото жилище с 80л. вертикален нямахме изобщо такъв проблем,трима човека се къпехме спокойно един след друг.

Въпросът ми е,да очаквам ли някакво подобрение при затопляне на жилището,респективно по-топъл тръбен път(да кажем вече другата зима) или да си ближа раните? :sad: Помещението в което е бойлера също не е от най-топлите на този етап,да кажем 13-15 градуса.
Четох,че най-оптималния вариант за настройване на температурата при постоянно включен бойлер е 60C,от гледна точка най-вече на безопасността и удължаване живота на бойлера,до колкото изобщо може да се постигне такова. Дали би било добре да го държа на 70C с оглед на това,да има по-голямо количество топла вода?
Всякакви съвети и отговори биха ми били от полза.
Последна промяна от mower на чет яну 27, 2022 3:47 pm, променено общо 1 път.
cholev - майстор
Да не ти е включен еко режима? (зеления бутон). При мене е аристон 80л на 70оС. Сина и съпругата като влезат и водата до край. Аз мога неколко душа да си взема :-D
Но на еко режим в зависимост от текущото положение на температурата- бойлера се мисли за умен и ту нагрее водата до 60оС ту до 40 :lol: Требва да се къпеш на бегом
Shift - специалист
За какво ти е да ползваш бойлера по начин, по който /евентуално/ ще му удължиш живота, но за сметка на комфорта. На твое място го слагам на 80 градуса без да се замисля.
mower - помощник
Не,не е включен Еко режима,не мисля да го ползвам за сега.

Стария бойлер се ползваше по същия начин и не ми нарушаваше комфорта,тоест водата стигаше :) Честно казано,най-ме е страх от протичане,понеже е в сухо помещение,без сифон.На доста места четох ,че когато е на тази температура е най-щадящо за водосъдържателя.Отделно са и по-малки топлозагубите.Но ако не ми върши работа на 60C ще пробвам и на 70C.
Въпросът тук е ,дали проблема е в това,че бойлера е хоризонтален,респективно с по-ниско КПД или идва от студените тръбни пътища(които по-скоро са 7-8м,а не 4-5 както съм писал в първия пост) в комбинация със сравнително ниските градуси на загряване на водата...
cholev - майстор
чет яну 27, 2022 2:47 pmmower написа:
...Честно казано,най-ме е страх от протичане,понеже е в сухо помещение,без сифон...
При мене същата ситуация. Но поне 3-4-5
Прикачен файл:
IMG_20220119_144.jpg
год не трябва да го мислиш. Стария Аристон от същия модел протече, но слава богу го хванах на време и подсушавах само неколко литра вода. Изхвърлих го и по некаква ирония взех същия :-D . (най веше поради присъединителните размери и подведени тръби).
След година две смятам да му измисля някакъв съд под бойлера с отвеждане през стената в банята.
fbr - майстор
чет яну 27, 2022 2:07 pmmower написа:
Чисто нов, хоризонтален
В червеното е заровено кучето.
Shift - специалист
чет яну 27, 2022 3:08 pmfbr написа:
чет яну 27, 2022 2:07 pmmower написа:
Чисто нов, хоризонтален
В червеното е заровено кучето.
Може и да има значение... но чак пък толкоз? С 80л хоризонтален се къпехме двама човека без проблем. Тук дори е 100 литра.
radius - майстор
Стратификацията в един вертикален бойлер е много ясно изразена и в помощ на ползвателя.
Е затова, хоризонталния няма как да не е компромис.
mower - помощник
Благодаря на всички отговорили.
Още един сигурно малко глупав въпрос.В едни продуктови документи намерих,че термостата на конкретния модел е настроен на 70 C. Какъв е смисъла тогава терморегулатора да има и позиция 80C,ако термостата ще изключва на 70C?
Lutchezar - майстор
В панелката сложих хоризонтален бойлер "Фламина" , изкара 12 години преди да прокапе, настроен на 90 градуса, никога не се изключваше, никога не е имало оплакване че не стига водата. И за миене и за готвене. 2 ма възрастни, кучета, котки много миене на кучешки постелки и пране на пътеки и килими. Има разлика с това да си на топла вода от ТЕЦ, но никога не съм оставал без топла вода.
Съвет-вдигни температурата. Опитно ще разбереш на колко.
  • 1
  • 2

Тема "Бойлер-проблем или нормална работа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: