Най - вълнуващия въпрос зимно време.
krasi92 - майстор
Старите си имаха пробка и през нея се развърташе с отверка вала на помпата след дълъг престой. Тази се разглобява от четирите болта на корпуса. Ако са икономисани крановете преди и след помпата се изтака инсталацията. Разглабяш и развърташ на ръка.
Краси, преди десетина дни пуснах буфера да ме топли от слънчевите.
Помпата цъка, топло няма. Включих я на 3та константна скорост. Дават я за обезвъздушаване. Пише също, че мотора е с голям пусков момент.
Естествено, разглобих я- никакви проблеми не е имала.
Стигнах до трипътния чукуняк, който смесва водите преди помпата.
Блокира, пущината, както всяка година, ама пустата помпа ме подведе с това цъкане. Имам кранове навсякъде. Даже си отвинтих и блокирал обезвъздушител, който ремонтирах.
С обезвъздушаването всичко си дойде на място. Помпата е тиха, като умряла оса.

Не казвам, че и при него е така станало, но нека опита. Цъкането е механичен звук- значи движи.
пет сеп 30, 2022 4:58 pmsweet28 написа:

Пробвах всички скорости но промяна няма, само си цъка.
НО просто ги променях скоростите и го оставях за по да кажем половин минута на всяка скорост.
Да го оставя ли за по дълго време на 3 постоянна скорост, да кажем 10-15 мин?
Налягането в системата в момента е 1.2 при студена вода, да пуснали още водица?
Поне променя ли звук, шум от течаща вода, някакъв признак на живот?
Опитай обезвъздушаване от някъде. Може и още малко налягане, но не вярвам това да помогне.
При мен си беше въздух. Цяло лято буфера е на 70 градуса.
sweet28 - напреднал
пет сеп 30, 2022 5:52 pmТрифон П.Трифонов написа:
Помпата цъка, топло няма. Включих я на 3та константна скорост. Дават я за обезвъздушаване. Пише също, че мотора е с голям пусков момент.
Колко време да я държа на 3та скорост според теб, знам, че не може да кажеш с точност но предположение?
Нямам много опит и не ми се разглобява помпа и за това ако има друг начин, без да разглобявам бих опитал и за това, ще пробвам първо с твоя съвет на 3та скорост дано помогне.
Ако пусна от едната страна да се пълни а от клапана изпускам вода принудително дали няма шанс да завърти помпата?
sweet28 - напреднал
пет сеп 30, 2022 5:52 pmТрифон П.Трифонов написа:

Поне променя ли звук, шум от течаща вода, някакъв признак на живот?
Опитай обезвъздушаване от някъде. Може и още малко налягане, но не вярвам това да помогне.
Няма никакъв шум на течаща вода, просто си цъка както в клипа в първия коментар на автора на темата
[youtube]https://m.youtube.com/shorts/g-7a5ocAwvc[/youtube]
пет сеп 30, 2022 6:01 pmsweet28 написа:
Опитвай всичко, което е възможно и ти дойде като идея!
Не ми се рови да търся по инструкции- подготвям се психически за банкетче.
Мисля, че беше 5минути, но принципно тя, помпата, си е предвидена да работи на тази скорост продължително.
Ако шумът не спре обаче, просто я спирай с издърпване на кабела, защото ще я прецакаш, докато не се обезвъздуши.
andy_forresite - майстор
Доколко помня в инструкциите пишеше това за високия въртящ стартов момент, демек не можело да блокира.
Може да я опиташ на трета с включване и изключване от кабела няколко поредни пъти. Там токът е най-силен. На първа ротора бута перката малко по-силно от умряла оса мравка. С почукване може би и да се получи отлепването, но трябва да внимаваш с какво я подканваш по корпуса върху червеното на помпата под изолацията, не отпред в черната пластмаса. Добре е в момента на включването да я удариш, после пак и пак, без да я пребиваш :)
Колкото до разглобяването то не е философия. Помпата е измислена да й се превърта дисплея така че да не гледаш дисплейчето накриво или нагоре с краката, а да е право. От там просто поместваш с ръчичка оста и това ще й е.
п.п. моите помпички тази година 3 пъти ги пусках да не забравят защо са там. Едната е такава, а другата много стар модел, който има нещо като пробка, през която побутваш ротора и тя се завърта. Раздвижвайте помпите профилактично лятото.
Браво Анди,
Радвам се, че си отново тук.
янко - специалист
И моята днес не тръгна,когато се усетих че не върти беше яко загряла,хлопнах я два пъти и тръгна,много е стара с3 скорости
sweet28 - напреднал
Благодаря на всички :wink: :partyman:
Проблема е решен. Надух системата до 1,9 - 2 но не затворих крана на водата и от клапана изпусках вода, и държах помпата на 3та степен, след няколко изпускания на вода няма и минута две, помпата тръгна :wink: Не се наложи нито да я удрям, нито да я отварям.
На какво се дължи това, че помпата забива като не се ползва известно време?
съб окт 01, 2022 6:59 pmsweet28 написа:
Благодаря на всички :wink: :partyman:
Проблема е решен. Надух системата до 1,9 - 2 но не затворих крана на водата и от клапана изпусках вода, и държах помпата на 3та степен, след няколко изпускания на вода няма и минута две, помпата тръгна :wink: Не се наложи нито да я удрям, нито да я отварям.
На какво се дължи това, че помпата забива като не се ползва известно време?
Буквално залепва, когато е дълго време в покой, поради частиците във водата. Ако я отвориш, ще видиш яка чернилка.
При теб, щом е имало цъкане, това е показателно за движение. Инак от какво би се породило цъкането?!
Някъде е имало въздух (газ). Просто си обезвъздушил.
Нали Анди?

Тема "Водна помпа Grundfos" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: